ČERVENÝ KAMEŇ. Kompletný geologický prieskum odhalil hlavnú príčinu aktívneho zosuvu pôdy. Môže zaň podzemná voda, veľká zrážková činnosť či rýchle topenie snehovej pokrývky.
Prieskumníci navrhli okamžité protihavarijné opatrenia, v obci sa chystajú kopať kanál.
Nebezpečná situácia
V obci je od 23. apríla 2012 vyhlásená mimoriadna situácia. Vtedy došlo k zosuvu pôdy zo svahu prvýkrát. Odvtedy, najmä po výdatnejších dažďoch, sa zemina zosúva opakovanie. Viackrát sa zosypala až na hlavnú cestu, tá zostala poškodená.
Od prvého zosuvu žiadala obec o pomoc kompetentné orgány niekoľkokrát, no peniaze na riešenie situácie sa hľadali len veľmi ťažko. Hneď po prvom zosuve prišli situáciu obhliadnuť z ministerstva, z odboru inžinierskej geológie. Obec následne požiadala o inžiniersko-geologický posudok havarijného stavu. Ten dokončili prednedávnom, odhalil nové súvislosti.
Stav v súčasnosti
Michal Páleník, konateľ spoločnosti, ktorá realizovala prieskum tvrdí, že samotný aktívny zosuv má šírku približne 75 centimetrov a dĺžku asi 100 metrov. Opakované zosuvy poškodili záchytné múriky, sú na nich trhliny, praskliny a vykláňajú sa. Ani on nezabránil pri havarijnej situácii vytlačeniu pôdy až na miestnu komunikáciu, pričom vtedy došlo aj k značnému obmedzeniu dopravy a poškodeniu cesty. „Skúmaná oblasť je v súčasnosti z hľadiska obývateľnosti takmer nevyužívaná, obytné a hospodárske objekty sú buď zničené alebo silno poškodené. Netýka sa to iba dvoch domov na okraji akumulačnej časti svahovej deformácie, ktoré sú však priamo ohrozené rovnako, ako cestná komunikácia,“ opisuje súčasnú situáciu.
Príčiny zosuvu
Tvrdí, že v celom problémovom úseku pozdĺž päty svahu dochádza k lokálnym priesakom a výverom podzemných vôd. Prieskumom, vrtmi, laboratórnymi rozbormi vzoriek zemín a podzemných vôd odhalili hlavný dôvod, prečo sa zemina zo svahu zosúva. „Hlavnou príčinou vzniku zosuvu sú účinky podzemnej vody v súčinnosti s nadpriemernou zrážkovou činnosťou či rýchlym topením snehovej pokrývky,“ uviedol Páleník.
Geológovia aj po prieskume stále spolupracujú s vedením obce. Navrhli protihavarijné opatrenie. „Navrhli vykopať kanál a odčerpávať podzemnú vodu, ktorá vyviera zhruba v 15 metrovej hĺbke. Až po tomto bude porucha odstránená a ukáže sa výsledný efekt,“ hovorí starosta obce Jozef Bartoš. Ako, kadiaľ a kedy sa začne kopať ešte presne nevedia. Rovnako na riešenie zatiaľ nemajú ani peniaze.
Problém vznikol inde
Súčasné daždivé počasie problémový svah vydržal. Nezosunul sa, no problémy mali v iných častiach obce. Na hornom konci sa na hlavnú cestu zosunulo bahno, kamene, konáre. „Potrubie, ktoré je vedené popod cestu nestíhalo brať všetku vodu, upchalo sa,“ vysvetľuje starosta. Voda, bahno, kamene a konáre tak skončili na ceste.