POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na území mesta je niekoľko lokalít, kde vznikajú nelegálne skládky. Jednou z nich bolo aj priestranstvo na sídlisku Dedovec, kúsok od nemocnice.
Je to v ľuďoch
Zabrániť nelegálnemu ukladaniu malo zberné miesto, ktoré je pre obyvateľov otvorené tri dni v týždni. Napriek tomu sa odpad stále hromadí aj vedľa neho. Nad tými, ktorí ho tam dávajú, krútia hlavami aj obyvatelia sídliska. „Otvorené je do pol piatej, odpad tam nie je žiadny. Ale keby ste išli okolo piatej, už tam vidíte vrecia. To nemôžu prísť o pol hodiny skôr, aby ho odovzdali priamo na zbernom mieste?“ pozastavujú sa nad správaním niektorých ľudí.
Mesto v snahe zistiť znečisťovateľov, umiestnilo na zberný dvor fotopascu. Podľa Jany Mičkovej z mestského úradu, sa už v niektorých prípadoch podarilo aj vinníkov odhaliť. „Fotopasce sa snažíme umiestňovať nielen pri zberných dvoroch, ale aj na iných miestach, kde vznikajú nelegálne skládky. Zábery z nich dokážu pomôcť pri identifikácii,“ vysvetlila Mičková.
Slúžia aj na bioodpad
V súčasnosti fungujú zberné dvory v piatich častiach mesta. Slúžia aj na zber separovaného bioodpadu. „Dôležité je, aby boli oddelené konáre, ktoré sa musia štiepkovať, od trávy. Zber odpadu, bez rozdielu, či ide o plasty, sklo, papier alebo iný druh komunálneho odpadu, je na zbernom dvore bezplatný,“ zdôraznila Mičková.
Doplnila, že problémy s nelegálnymi skládkami majú aj v iných častiach mesta, sídliská nevynímajúc. Preto chce proti vinníkom použiť ďalšiu „zbraň“. „Na frekventovaných lokalitách, kde je najväčšie znečisťovanie komunálnym odpadom, plánujeme rozšírenie kamerového systému, ktorý taktiež pomôže pri odhaľovaní vinníkov. Našou snahou je eliminovať divoké skládky, pretože náklady na ich odstraňovanie sú pre mesto dosť zaťažujúce,“ dodala.