MOJTÍN. Ladislav Škultéty Gábriš patrí vo vojenskej histórii k rekordmanom. Pôsobil ako husár v službách štyroch cisárov viac ako osemdesiat rokov. Jeho pozostatky až do minulého roka odpočívali v rumunskom Arade, vlani ich previezli na Slovensko do jeho rodnej obce Mojtín. Je pochovaný v areáli pri kostole.
Na pomníku tento rok pribudla bronzová socha, zobrazujúca Gábriša na koni.
Hrdosť na rodáka
Ladislav Škultéty Gábriš na svoje rodisko napriek viac ako osemdesiatročnej vojenskej službe nezabudol. Po jeho smrti obec dostala 30-tisíc zlatých, ktoré boli určené na kostol a vzdelávanie.
Aj Mojtínčania sú na svojho rodáka veľmi hrdí. Vlani s poctou uložili jeho pozostatky do rodnej zeme, tento rok odhalili jeho sochu. „Pre obyvateľov Mojtína znamenal veľa. Aj preto, že vďaka nemu stojí aj kostol a tiež, že vo veľkej miere prežíval svoj vzťah k rodisku a oni o tom vedeli. Objavoval som ho cez nich, spoznával, videl, že sú na neho hrdí. Každý rok sa koná pietna spomienka,“ hovorí správca farnosti Peter Badžgoň.
Svoju hrdosť na rodáka podľa neho vyjadrili aj zbierkou, aby miesto jeho odpočinku bolo dôstojné. „Tešili sa na sochu, a tak sa zapojili do zbierky, pomohli aj sponzori, za čo som všetkým vďačný,“ doplnil.
Bola to výzva
Autorom sochy je Juraj Brišák zo Zákamenného. Ako sa priznal, históriu o Gábrišovi nepoznal. „Keď prišiel za mnou pán farár z Mojtína, či by som neurobil Gábrišovu sochu, bola to pre mňa pocta aj výzva, pretože konské súsošie je medzi sochármi cenné. Musel som si prečítať stručný životopis, hľadať podklady na uniformu. K dispozícii som mal obraz, podľa neho je aj socha urobená, len je otočená naopak, aby sa pozerala ku kostolu,“ povedal.
Zúčastnil sa aj slávnostného odhalenia sochy. „Hodí sa do tohto prostredia. Samozrejme, že vždy je niečo, čo by človek zmenil. Mal som predtým pochybnosti, či nebude veľká, ale vidím, že nie,“ skonštatoval.
Socha je odliata z bronzu, váži päťsto kilogramov. Po vrch čapice meria 2,2 metra, po vrch piky 2,7 metra. Hodnota diela je 49-tisíc eur.
Slávnostné odhalenie
Udalosti sa nezúčastnil len autor sochy, ale aj cirkevní hodnostári - žilinský biskup Tomáš Galis a nitriansky biskup Viliam Judák, nechýbali ani historici či rodáci z Mojtína, napríklad profesor Matúš Kučera. Poctu mu prišli vzdať aj husári z 8. husárskeho jazdeckého pluku v dobových uniformách.
„Je to jedna z najzaujímavejších postáv z vojenských dejín. Slúžil pod štyrmi cisármi, bojoval v podstate proti všetkým mocnostiam, proti ktorým bojovali Habsburgovci. Je za tým veľký príbeh, ktorý by bol vhodný aj na sfilmovanie. Chcel pozdvihnúť úroveň svojich rodákov, a tak zafinancoval to, čo je aj dnes najdôležitejšie – vzdelanie a duchovné ukotvenie. Kiež by bolo viac takýchto Gabrišov aj dnes,“ dodal Martin Homza z katedry slovenských dejín z Univerzity Komenského.