.
Aký je základný cieľ pôsobenia Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB)?
- Je to podpora obstarávania nájomných bytov. Rieši aj ďalšie ciele, ako je obnova bytového fondu alebo kúpa bytov pre fyzické osoby. Pre nás najdôležitejšia je práve výstavba nájomných bytov.
V priebehu rokov, čo sa stavajú nájomné bytovky, došlo k nejakým zásadnejším zmenám v legislatíve, čo sa týka pravidiel financovania ich výstavby, prideľovania bytov a podobne?
- Veľa zmien doteraz nebolo. Zvýšili sa akurát obstarávacie náklady na meter štvorcový, ktoré je možné dosiahnuť. Najvýhodnejšie sú na tom tie nájomné bytovky, ktoré majú najmenšiu rozlohu na jeden byt. Čím menší byt, tým je nižšia cena. A naším záujmom je práve to, aby boli byty určené pre občanov, ktorí majú nižšie príjmy a majú problém zaobstarať si bývanie zo svojich vlastných zdrojov. Týmto spôsobom im chceme pomôcť. Keď poskytneme dotáciu zo štátneho fondu a ministerstva dopravy tak, aby cena bola čo najnižšia, odráža sa potom aj v nájomnom. Je potom prijateľná pre čo najširší okruh obyvateľov s nízkymi príjmami.
Nastali však aj nejaké zmeny vo veku nájomníkov, ktorí môžu žiadať o takýto byt?
- Áno, v súčasnosti nie je žiadne obmedzenie, čo sa týka veku. V nájomnom byte, ktorý je postavený s podporou štátu, môže bývať ktokoľvek, čo sa týka veku.
Neuvažujete o tom, že by sa urobila nejaká zmena, aj čo sa týka možnosti skoršieho odkupovania nájomných bytov do osobného vlastníctva zo strany nájomníkov?
- Niektorí platia, ale s niektorými majú obce problém s platením nájmu a samosprávam tak vznikajú dlhy. Je to závažná téma. Máme pomerne veľa žiadostí z obcí, ktoré sa dožadujú odkúpenia bytov do osobného vlastníctva. Byty však boli prednostne postavené ako nájomné byty. Na Slovensku je takýchto bytov veľmi málo. Neporovnateľne menej ako v okolitých krajinách, a to už ani nehovorím o vyspelých ekonomikách typu Nemecka. Na Slovensku máme necelé tri percentá z celkového bytového fondu nájomných bytov, zatiaľ čo pri spomínanom Nemecku je to päťdesiat percent bytov. Snahou štátu je práve zachovať množstvo nájomných bytov, aby boli k dispozícii tým ľuďom, ktorí spĺňajú podmienky, pretože napríklad jedna z podmienok je aj príjem nájomníkov. Ak sa dostanú do vyššej príjmovej kategórie, tak už strácajú nárok na nájomný byt s podporou štátu. V tejto chvíli je zachovanie nájomného charakteru na 30 rokov. Je možné, že sa to zníži, ale hovorila by som dopredu, pokiaľ by som tvrdila, že to bude prijaté. Je záujem z mnohých strán, zo strany ZMOS, obcí a zo zväzu stavebných podnikateľov, ktorí by mali záujem, aby sa skrátila podmienka legislatívneho charakteru zachovania nájomného charakteru. A to z tridsať rokov na dvadsať či pätnásť rokov. My nad tým uvažujeme, ale nie je to na rozhodnutí štátneho fondu, ale ministerstva dopravy, ktoré je tvorcom legislatívy.
Autor: BERKO