ILAVA. V súčasnosti je krvi dosť pre všetky nemocnice v kraji. August bol pre lekárov potešujúci, počet darcov sa na základe výziev zvýšil. Neznamená to však, že darcov už nepotrebujú.
Krv môžete darovať aj v ilavskej nemocnici každý štvrtok dopoludnia.
Náročné obdobie
Letné mesiace sú pre zásobovanie krvou najnáročnejšie. „Študenti majú brigády, darcovia dovolenky, ale úrazov a havárií pribúda a potreba krvi je vyššia ako v ostatných mesiacoch,“ potvrdila primárka Národnej transfúznej služby v Trenčíne doktorka Nataša Chovancová. Preto pristúpila Národná transfúzna služba v auguste k výzvam na darovanie krvi. „Oslovili sme tiež našich stálych darcov z radov záchranárov, hasičov, policajtov aj vojakov a zintenzívnili sme mobilné výjazdy do obcí, podnikov, na rôzne podujatia,“ vysvetľuje.
Odozva lekárov príjemne prekvapila a potešila. Chovancová hovorí, že počet darcov sa zvýšil o dvadsať až tridsať za deň, čím sa im podarilo zásoby doplniť a situácia sa stabilizovala. „To ale neznamená, že by sme darcov krvi nepotrebovali aj naďalej,“ dodala.
Situácia v súčasnosti
Národná transfúzna služba Trenčín je momentálne schopná plne zásobovať všetkých sedem nemocníc v kraji, vrátane Nemocnice s poliklinikou Ilava, kde vykonáva pravidelné odbery krvi v priestoroch nemocnice každý štvrtok od ôsme do jedenástej hodiny. „Aj takto sa snažíme priblížiť darcom, aby nemuseli cestovať k nám do Trenčína. Na pracovisku Národnej transfúznej služby Trenčín je možné darovať krv denne od siedmej do štrnástej a každý utorok až do sedemnástej hodiny,“ povedala Chovancová s tým, že cestovné darcom preplácajú.
Príprava
Lekári upozorňujú, že niektoré pokrmy môžu ovplyvniť zloženie krvi tak, že nebude možné použiť ju na liečebné účely. Z toho dôvodu je potrebné nejesť štrnásť hodín pred odberom žiadne tučné jedlá. Hladovanie však nie je vhodné, odporúčajú ľahké raňajky so šálkou čiernej kávy, ďalej šálka čaju, minerálky alebo ovocnej šťavy. Žiaduci je tiež dostatok spánku. V žiadnom prípade sa pred odberom nemá fajčiť ani piť akýkoľvek alkohol.
Kto môže darovať krv?
Darovať krv môže každá duševne a fyzicky zdravá osoba vo veku od osemnásť do šesťdesiat rokov. Podmienkou je váha viac ako päťdesiat kíl. Darovať krv môže osoba, ktorá neprekonala infekčnú žltačku typu B, C či iné vážne infekčné ochorenia. Darcom nemôže byť osoba, ktorá je nosičom HIV, narkomani, mužskí a ženskí prostitúti, homosexuáli, ľudia závislí na alkohole a drogách či osoby užívajúce lieky dlhodobo a pravidelne. Darovať krv môžete až štyri týždne po doužívaní antibiotík, dva týždne po hnačke a horúčke, týždeň po vytrhnutí zuba, bez herpesu, šesť mesiacov po väčšom operačnom zákroku, po akupunktúre, po tetovaní alebo piercingu, po transfúzii krvi alebo plazmy, po endoskopickom vyšetrení, po pôrode. Ak sa vrátite z Kanady, Egyptu, Portugalska, Grécka, Talianska, Srbska či z juhovýchodnej Ázie, krv môžete darovať až po štyroch týždňoch. Ak ste dovolenkovali v tropických oblastiach, krv vám odoberú až po pol roku od návratu.
Muži môžu darovať krv s odstupom dvoch mesiacov po odbere maximálne štyrikrát do roka a ženy s odstupom troch mesiacov po odbere maximálne trikrát do roka.