UDIČA. Vodohospodárom sme tlmočili sťažnosti obyvateľov na hluk. Tiež že sa má rozšíriť činnosť o drvenie a prácu betonárky pri križovatke, i to, že sa boja negatívnych vplyvov na kvalitu ich života a pýtajú sa, aké opatrenia sa urobia.
Regulačná ťažba a zanesenie
Chceli sme vedieť, či pôjde len o čistenie dna, čo občania nerozporujú, že je potrebné urobiť, alebo aj o ťažbu štrku na komerčné účely a vyťažený materiál bude firma dodávať na stavby, napríklad na stavbu železnice. Hovorca SVP Ľubomír Krno spomenul v tejto súvislosti zmluvu o spolupráci na vykonávanie regulačnej ťažby na čistenie vodnej nádrže Nosice od nánosov a projekt, ktorý spomína aj firma a odbor životného prostredia. Pripomenul ešte, že činnosť podniku vyplýva zo zákona o vodách.
„Regulačná ťažba nánosov vo vodnej nádrži sa vykonáva už 30 rokov. Je to periodická práca, pretože príroda „zabezpečuje“ neustály prísun naplavenín v podobe sedimentov, a preto je to činnosť časovo neohraničená. Momentálne je nádrž zanesená zhruba z jednej štvrtiny. Podotýkam však, že z hľadiska terminológie, ale aj reálnej činnosti, stále ide len o regulačnú ťažbu, ktorej ročný objem bude predstavovať zhruba 30-tisíc metrov kubických vybagrovaných nánosov,“ uviedol Krno.
Prečo nebolo verejné obstarávanie?
Verejné obstarávanie na práce SVP nevypisovala. „V zmysle platnej legislatívy o verejnom obstarávaní nejde o kúpu tovaru alebo službu, kde je potrebné verejné obstarávanie, takže sa ani neuskutočnilo. Postupovali sme v zmysle zákona o verejnom obstarávaní, kde sa verejné obstarávanie nevzťahuje na nadobúdanie alebo nájom nehnuteľností, a s tým súvisiacich práv, okrem finančných služieb, ktoré s tým súvisia, ak ide o civilnú zákazku,“ informoval.
Zmluvy, nesúhlas obce a komunikácia s dotknutými
Zaujímalo nás tiež, či by nemohlo dôjsť k zmene dohôd, aby sa činnosť betonárky a drvenie vykonávalo na nejakom inom mieste, kde by nedochádzalo k vplyvom na životné prostredie a kvalitu života obyvateľov.
„Dokumentácia nerieši umiestnenie sociálno-technického zázemia prevádzky. To bolo stanovené po dohode s obcou Udiča a Slovenským vodohospodárskym podnikom,“ vysvetlil Krno.
Dodal, že Udiča vydala nesúhlasné stanovisko na vykonávanie tejto činnosti v prístave v Udiči, preto bola podpísaná nová nájomná zmluva na pozemky v lokalite Pod Dubovcom. „Treba ale zdôrazniť, že všetky plánované objekty budú povoľované v zmysle stavebného zákona a stavebného povolenia, kde je možné sa k tomu vyjadriť,“ povedal Krno.
K tomu či konzultovalo SVP dopredu s dotknutými, Krno odpovedal, že nie. „Povinnosti čistiť nám vyplývajú priamo zo zákona a odstraňovanie nánosov sa koná každoročne v rôznych lokalitách nádrže v zmysle vypracovanej projektovej dokumentácie. V súčasnosti budú túto činnosť v zmysle zmluvy realizovať Slovenské štrkopiesky,“ uviedol.
Slovenský vodohospodársky podnik by bol podľa neho najradšej, keby tam nebola žiadna hlučnosť. „Hlučnosť, vznikajúca pri čistení koryta rieky, bude predmetom nášho rokovania so Slovenskými štrkopieskami, aby ju, pokiaľ je to len trochu možné, znížili o maximálne možnú mieru. Prípadne aby došlo aj k úprave pracovného času. Na spracovávanie vyťaženej suroviny Slovenské štrkopiesky plánujú v lokalite Pod Dubovcom vybudovať prevádzku spracovania štrkopieskov, avšak na predmetnú činnosť je potrebné vydanie stavebného povolenia, ktoré podlieha stavebnému konaniu za účasti všetkých dotknutých strán, ktoré si môžu uplatniť svoje požiadavky,“ informoval Krno.
Autor: BERKO