MOJTÍN. Peter Chalúpek bol pred štyrmi rokmi zvolený za poslanca obecného zastupiteľstva. Už ako poslanec uzatvoril s obcou dve dohody o vykonaní práce, ktoré vykonával pre obvodný a štatistický úrad. Oba úrady náklady na mzdy obci refundovali.
Podľa zákona o obecnom zriadení je funkcia poslanca nezlúčiteľná s vykonávaním práce na základe dohody o práci pre obec. Chalúpkovi preto podľa obce mandát zanikol. Teraz pýta peniaze za poslanecké odmeny od neho späť.
Dohody o vykonaní práce
Peter Chalúpek v roku 2011 uzatvoril s obcou dohodu na dobu určitú o vykonaní práce. Jeho úlohou bola údržba a ošetrenie skladu civilnej obrany a dokumentácia materiálov. Práce vykonával podľa pokynov Obvodného úradu v Považskej Bystrici, ktorý obci aj refundoval náklady na mzdy.
Aj druhú dohodu na dobu určitú uzatvoril v roku 2011 s obcou. Tentoraz robil sčítacieho komisára pri sčítaní obyvateľov, domov a bytov. Aj v tomto prípade boli obci náklady na mzdu vrátené, preplatil ich Štatistický úrad SR.
Zánik mandátu
Chalúpek bol naďalej poslancom obecného zastupiteľstva. Obe dohody podľa neho nemali vplyv na poslaneckú prácu, keďže neboli vykonávané priamo pre obec a nemohli ovplyvniť nestranný a nezávislý výkon funkcie. Obrátil sa preto na okresnú prokuratúru, ktorá mu dala za pravdu. „Potvrdila to aj krajská i generálna prokuratúra,“ tvrdí Chalúpek.
Obec však mala iný názor. Opierala sa pri tom o zákon o obecnom zriadení, podľa ktorého je funkcia poslanca nezlúčiteľná s prácou zamestnanca pre obec a zaniká podľa zákona – ex lege. V januári 2013 obecné zastupiteľstvo vzalo na vedomie, že mandát Petrovi Chalúpkovi zanikol. Ten sa vo februári tohto roka obrátil na súd. Rozriešenie kauzy to ale neprinieslo. Súd jeho návrh na ochranu pred nezákonným zásahom orgánom verejnej správy zamietol. Podľa súdu návrh podal po uplynutí subjektívnej aj objektívnej lehoty.
Poslanecká odmena
Chalúpek ešte vo februári 2011 podpísal čestné prehlásenie, ktorým sa vzdal poslaneckej odmeny za rok 2011 v prospech občianskeho združenia Svetielko nádeje, kam ju obec aj posielala. O to väčšie podľa neho bolo prekvapenie, keď tento rok dostal list, v ktorom ho obec žiada o vrátenie odmeny. Ide o niekoľko desiatok eur.
Starostka Mojtína Eva Gabrišová hovorí, že odmenu má vrátiť. Vychádza pri tom zo stanoviska ministerstva vnútra. „Tomuto poslancovi zanikol mandát ex lege, čiže zo zákona. V stanovisku ministerstva sa zároveň píše, je povinný vrátiť odmenu, pretože ju poberal neoprávnene. Preto sme ho písomne vyzvali, aby ju vrátil. Napísal nám, že je to neetické a jeho mama mi dokonca povedala, že som zabudla, na čo zomrel môj manžel a že je neetické pýtať odmenu, keď išla na Svetielko nádeje. Stanovisko ministerstva znie, že odmenu poberal neoprávnene a kde ju použil, obec neskúmala, ani nemôže skúmať. Do Svetielka nádeje sme ju posielali na základe čestného prehlásenia Petra Chalúpku,“ vysvetľuje starostka.
Poslanec si myslí, že stanovisko ministerstva vnútra nie je záväzné, je len vyjadrením právneho názoru, preto si vyžiadal jeho vyjadrenie. „Ministerstvo vnútra nie je oprávnene podávať právne záväzný výklad zákonov, vyjadruje len svoj právny názor. Je vecou adresátov a ďalších osôb, či sa s týmto názorom stotožnia alebo nie,“ citoval z neho.
Vrátenie odmeny si obec vyžaduje podľa neho neoprávnene. „Peniaze neuhradím, pretože podľa môjho názoru, ktorý potvrdila okresná, krajská i generálna prokuratúra, mi mandát nezanikol, takže som ich nemohol dostávať neoprávnene. To, že som ich posielal občianskemu združeniu, bolo moje slobodné rozhodnutie,“ dodal Chalúpek.