POVAŽSKÁ BYSTRICA. Firma, ktorá je majiteľkou chátrajúcej budovy, prišla opäť so zámerom rekonštrukcie. Pôvodný musela zmeniť, lebo po prestavbe na administratívnu budovu by objekt len ťažko zaplnili.
Teraz chcú v objekte robiť aj byty a potrebujú viac parkovísk, aj zázemie pre výstavbu. Nemajú pozemky v blízkosti budovy, kde by sa dali veci realizovať, ale pozemok v pešej zóne. Požiadali preto mesto o zámenu. Stavebná komisia ju odporučila, finančná nie.
Pripomienky poslanca
Firma požiadala o zámenu pozemkov vo vlastníctve mesta pred budovou Diamonu pod cestou za pozemky vo vlastníctve žiadateľa v pešej zóne. V stavebnej komisii mesta mal najviac pripomienok poslanec František Matušík. „Absolútne nepotrebujú prejednávať pozemok na rekonštrukciu budovy. Stavebný dvor, siete a prístupové cesty majú schválené v stavebnom povolení, ako aj parkovacie plochy. Táto výmena nie je výhodná pre mesto a spustila by oprávnené nároky občanov na výmeny, ktoré boli v minulosti zamietnuté,“ povedal okrem iného v stavebnej komisii Matušík.
Poukázal aj na dlhodobo zlý stav objektu, prísľub, ktorý bol na opravu a nezrealizoval sa, ako aj to, že budova nie je poriadne zabezpečená.
Reakcia člena komisie
Jeden z členov komisie, neposlanec, zareagoval na pripomienky poslanca, že ide výlučne o jeho názor ako poslanca alebo fyzickej osoby, dokonca človeka, ktorý má určitý vzťah k nehnuteľnosti. „Je smutné, že sa privatizácia nehnuteľností v rámci budovy ako celku udiala tak, ako sa udiala. Takýto objekt potrebuje zázemie. Bolo urobené stavebné konanie, pokiaľ viem. Ale to, čo bolo dohodnuté, už nevyhovuje. Teraz sa preprojektováva a zmenil sa pomer bytových a nebytových priestorov, ktoré si vyžadujú zázemie parkovacích miest,“ uviedol člen komisie.
Dodal, že ide o výmenu jedna k jednej a až po nej môže prebehnúť realitný projekt prestavby, ktorý by komisia mala podporiť.
Vysvetlenia prednostky
Aký je momentálny zámer majiteľa budovy, vysvetlila Tatiana Kozárová, prednostka mestského úradu.
„Posledné rokovania sa dotýkali zmeny účelu využitia tejto stavby na podstavanosť v troch podlažiach pre obchody kancelárie a zvyšok na byty. Bola vypracovaná štúdia, ktorú sme si pozreli, ale podľa normy, ktorá platí, či už pre bývanie, alebo pre kancelárske priestory, táto vyžaduje, aby bol zabezpečený aj zvýšený počet parkovacích miest,“ uviedla Kozárová. Jediné územie, ktoré je k dispozícii, je podľa nej pod cestou. „Mali by tu byť potom postavené terasovité garáže a riešiť sa musí aj doprava a prístupy,“ vysvetlila prednostka.
Kozárová súhlasila s členmi komisie, že situáciu s Diamonom treba riešiť rýchlo a netýka sa to len tejto budovy, ale aj chátrajúcej budovy VVZ neďaleko nástupišťa a firmy PSL a prázdnej časti objektu v centre kúsok od podchodu. „Opakovane vyzývame vlastníkov, aby niečo s objektmi robili. V prípade Diamonu sme chceli, aby ho omotali nejakými sieťami, aby časti budovy nelietali kade-tade. Bohužiaľ, k tomu, že by natiahli nejaké zabezpečovacie siete, sme nedospeli. Najnovšie predložili túto štúdiu. Ale k akému koncu to nakoniec dôjde a či tam byty naozaj budú a aké, to je už aj na rokovania v zastupiteľstve. Či by sa išlo aj cez Štátny fond rozvoja bývania s nejakou perspektívou odpredaja mestu a podobne, to tiež neviem. O tom už nerozhoduje len vedenie mesta, ale aj zastupiteľstvo,“ vysvetlila.
Dodala, že záujem vedenia mesta je, aby sa to hlavne v pešej zóne dalo čím skôr do poriadku.
Prednostka pripomenula, že platné stavebné povolenie síce vlastník chátrajúcej budovy má, ale nie na byty. Bolo na vytvorenie kancelárskych priestorov. „Vtedy vedenie úradu práce súhlasilo, že im poskytnú časť parkovacích miest na zriadenie stavebného dvora, aby nám nechodili s autami cez pešiu zónu. Ale ak chcú mať aj byty, tak parkovanie bude potrebné hlavne pre ľudí, ktorí tam budú bývať. Na každom podlaží by malo byť šesť bytov a malo by tu byť osem podlaží, tak to je naozaj veľa ľudí,“ zdôvodnila Kozárová.
Výmeny pozemkov a ďalšia diskusia
Poslanca Matušíka zaujímalo, či je mesto pripravené na výmeny pozemkov, ktoré boli aj v minulosti zamietnuté. Kozárová pripustila, že určite nebudú všetci uspokojení. „Ku každej zmluve treba vždy súhlas minimálne dvoch,“ dodala.
Matušíka ešte zaujímalo, ako sa dostane firma počas opráv do budovy. „Toto vraj nemajú vyriešené. Ako chcú potom prerábať?“ spýtal sa. Kozárová zopakovala, že aj tu treba dvoch. „Buď sa s niekým dohodnú alebo nie,“ reagovala.
Do diskusie sa zapojili aj ďalší členovia komisie. Poslanec Juraj Pekár povedal, že každý obyvateľ mesta, ktorý sleduje, čo sa deje v meste, sa pýta na osud tejto budovy. „Je to budova nezabezpečená, nebezpečná,“ zdôraznil.
Dodal, že bola spomenutá aj budova VVZ a spomenul výsledky jedného auditu. „Mali sme v PSL nedávno audit bezpečnostných rizík. Nemeckí experti týždeň chodili po firme a okolí a definovali sa potenciálne bezpečnostné riziká, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť, ale aj prevádzku celej firmy. Jediné riziko, na ktoré prišli, je objekt VVZ a jej stav. To bol názor nezainteresovaných osôb,“ povedals tým, že k veľmi podobnému osudu smeruje aj objekt Diamonu, takže treba niečo robiť.
Vyjadrenia firmy a projektanta
Firma podrobnejšie predstavila zámer v stavebnej komisii. Opravou budovy by sa podľa jej zástupcov skultúrnilo prostredie a vstup do pešej zóny mesta, pribudli by nové služby aj pracovné príležitosti. „Tiež nové možnosti bývania, štartovacie byty pre mladé rodiny, ale aj byty vyššieho štandardu, teda štvorizbové. Po oprave by sa zvýšila aj hodnota okolitých nehnuteľností,“ uviedol Dušan Chupáč z ateliéru, ktorý pripravil projekt.
Konateľ spoločnosti Jaroslav Klimek spomenul aj výšku investície. „Odhadovaná cena investície je 4 milióny eur. Štúdia bola konzultovaná s odborníkmi, takže postoj odborníkov je ústretový, rovnaký je aj postoj verejnosti a ústretovo sa k financovaniu postavili aj banky. Výmenu pozemkov považujem za kľúčovú preto, aby sme vôbec začali s realizáciou zámeru,“ povedal Klimek.
Garancia vrátenia
Poslanec Roman Jaroš si tiež myslí, že budovu treba jednoznačne prerobiť. „Druhá stránka veci je to, že ak sa urobí zámena pozemkov a investor sa rozhodne, že nemá na realizáciu financie, už bude mať náš pozemok. Ak to pôjde do zastupiteľstva, čo pravdepodobne pôjde, budem žiadať od pána Hamara nejaké garancie v rámci zmluvy, pokiaľ oni budovu neprerobia, aby pozemok vrátili,“ uviedol Jaroš.
Komisia odporučila zámenu, teda tie časti pozemku, ktoré sú určené pre dopravné stavby.
Pripomienky finančnej komisie
Ďalej postúpila žiadosť do finančnej komisie. V nej sa pôvodne požiadavka neobjavila. Na prvom zasadnutí nebola tiež komisia uznášaniaschopná. Na druhom zasadnutí v programe požiadavka opäť nebola. Predsedníčka Katarína Drevenáková priamo na zasadnutí navrhla, aby sa doložila do programu, čo sa aj stalo.
Pripomienky k zámene pozemkov boli aj vo finančnej komisii. Táto nakoniec zámenu neodporučila. „V tejto lokalite sú viacerí vlastníci objektov, tak nech sa dohodnú a postavia parkoviská spoločne a majú z toho úžitok všetci. Nie že jeden to postaví, a potom budú problémy a v komisii sa to bude musieť riešiť. Nech sa pod garanciou mesta urobí rokovanie a dohodnú sa všetci majitelia, ktorí sú v objekte,“ uviedol jeden z členov komisie, neposlanec.
Poslanec Jozef Keruľ pripomenul, že pred niekoľkými rokmi dával František Matušík návrh na projekt ihriska v súvislosti s pozemkom, o ktorý je teraz záujem. „Vtedy sa to nedalo, podával ho medzi prvými a zamietol sa mu. Bolo tu veľa záujemcov, ktorí chceli aj v minulosti vymieňať pozemky, a vtedy sme povedali, že to neexistuje. V meste je veľa pozemkov pod cestami, chodníkmi a inými nehnuteľnosťami, a nie sú vysporiadané. Som razantne proti tomu, aby sa robili zámeny za zámeny,“ uviedol Keruľ s tým, že by vzniklo veľa problémov.
V komisii tiež odznelo, že keby existovala nejaká dohoda, aj čo sa týka pozemku pred úradom práce, bolo by to o inom. Budova je totiž podľa názoru viacerých členov tejto komisie veľká a parkovanie treba riešiť veľkorysejšie.
Viacerí členovia komisie sa vyjadrili, že po finančnej stránke nemá zámena pre mesto žiadny efekt. „Keby išlo o kúpu, bolo by to v inej polohe. A pozemok na pešej zóne, ktorý má investor, by mohol kúpiť úrad práce,“ odznelo ešte v komisii.
Poslanec Roman Jaroš ešte upozornil, že ak nebude mať firma pozemok, projekt opravy nemôžu vôbec spustiť: „Vec treba vyriešiť. Nech zadefinujú, koľko je to dostatok parkovacích miest a kde majú ostatné.“
Stanovisko a ďalší postup
Zámena pozemkov nakoniec hlasovaním neprešla, finančná komisia ju neodporučila. Časť jej členov odišla pre časovú tieseň.
Zámer potom ešte prezentovali zástupcovia firmy. Jej zástupca sa vyjadril, že nechápe, čo sa na návrhu členom komisie až tak nepáči, lebo pozemky majú približne rovnakú výmeru, zámer je v súlade s územným plánom mesta a ponúkajú navyše pozemok, ktorý by malo mesto vlastniť, lebo je v pešej zóne.
Na zasadnutie zastupiteľstva ani do mestskej rady sa zámer nedostal.