DUBNICA NAD VÁHOM. Septembrové rokovanie zastupiteľstva sa zaoberalo aj platovými otázkami. Poslanci dostali na stôl návrhy na úpravu platu primátora, zrušenie odmien na konci volebného obdobia a odmenu pre hlavného kontrolóra. Z nich odobrili iba jeden.
Návrh na zrušenie
Zásady o odmeňovaní poslancov riešia aj odmenu na konci volebného obdobia. Podľa nich by mal poslanec dostať štvornásobok jeho priemernej odmeny za funkčné obdobie, ak mal mandát celé štyri roky. Ak menej, úmerne k tomu sa znižuje.
Viceprimátor František Mikolášek navrhol, aby sa jej poslanci vzdali, čím by sa mestu ušetrilo 22-tisíc eur. „Za poslanca sme išli dobrovoľne, nie sme na dobu neurčitú, nemáme zamestnanecký vzťah s mestom. Je nemorálne takto brať peniaze z mesta, ktoré sa môžu použiť na niečo iné, napríklad na chodníky alebo cesty,“ vysvetlil s tým, že okrem troch aj tak všetci opäť kandidujú.
Je v súlade so zákonom
Karol Korintuš s tým nesúhlasil. Oponoval, že v tomto volebnom období sa zásadami zaoberali už dvakrát. „Pred dvomi rokmi sme novelizovali zásady, myslím, že sme si to dostatočne vysvetlili. Je pravda, že mandát nevykonávame v pracovno-právnom vzťahu. Odmena vyplýva zo zákona o obecnom zriadení. Považujem preto za nemorálne zavádzať ľudí tým, že si necháme vyplácať nejaké odmeny,“ poukázal.
Upozornil, že podobnú klauzulu majú aj v iných mestách, porovnateľných s Dubnicou nad Váhom. „V niektorých mestách sa odmena vypláca pravidelne mesačne, inde časť odmeny mesačne a časť koncom roka, a potom sú mestá, kde sa časť vypláca mesačne a časť koncom volebného obdobia, ako u nás alebo v Považskej Bystrici,“ doplnil.
Odmeny dostanú
Návrh na zrušenie časti zásad, ktorá hovorí o odmene na konci volebného obdobia, neprešiel. Za hlasovali piati, proti boli dvaja a desiati sa zdržali. „Zásady sme prerábali pred dvomi rokmi. Nikto nedal návrh, aby sa tento bod zrušil. Myslím, že keď poslanci pracujú štyri roky, odmenu si zaslúžia,“ vysvetlila svoj postoj Ľuba Backová, ktorá sa zdržala hlasovania.
Zákon o obecnom zriadení hovorí aj o odstupnom pre starostu či primátora, ak nebol opätovne zvolený. Z rozpočtu obce dostane trojnásobok priemerného mesačného platu, ak vykonával funkciu dlhšie ako šesť mesiacov.
Plat primátora
Pár týždňov pred skončením volebného obdobia predložil Mikolášek aj návrh na zvýšenie platu primátora. Naposledy mu ho schvaľovali v apríli. Do programu sa však nedostal, poslanci jeho zaradenie zamietli.
Prilepší si aj hlavný kontrolór
Ivanovi Rózsahegyimu končí šesťročné funkčné obdobie hlavného kontrolóra v januári. Práve na to poukázal František Fusek, keď mu navrhol odmenu vo výške 20 percent mesačného platu za obdobie od 1. januára do 31. decembra. Vysvetlil, že celé obdobie nedostal odmenu, pritom podľa zákona môže dostať ročne odmenu vo výške 30 percent. „Zo strany poslancov neboli voči jeho práci námietky,“ zdôvodnil svoj návrh.
Na jeho slová reagoval František Mikolášek. Podľa neho výhrady sú. Spomenul napríklad záverečný účet za rok 2012, ako aj hospodárenie kritizované zo strany poslancov, návrh na stiahnutie odmeny ale nedal.
Zastupiteľstvo ju nakoniec odsúhlasilo, hlavný kontrolór si ku koncu volebného obdobia tak prilepší o viac ako 4400 eur.
Autor: VŽ