DUBNICA NAD VÁHOM. Diabetikov v meste zastrešuje organizácia Diadub, ktorá funguje už od roku 1992. Pre svojich členov, ale aj širokú verejnosť, pripravuje podujatie Dubnický diabetický deň, na ktorom sa môžu ľudia dozvedieť zaujímavé informácie.
Tento rok sa konal už po siedmy raz a opäť nechýbali odborné prednášky alebo prezentácie spoločností, ktoré sa zaoberajú produktmi určenými diabetikom.
Rizikoví pacienti
Cukrovka má mnohé závažné a nepríjemné komplikácie. Diabetikov trápia neurologické, obličkové, cievne i očné problémy. Sú vždy rizikovými pacientmi a vyžadujú si systematickú a komplexnú lekársku starostlivosť. Aj tieto témy rezonovali medzi návštevníkmi Dubnického diabetického dňa.
Siedmy ročník podujatia bol v znamení zaujímavých prednášok. Nové informácie o inzulínovej pumpe, diabetických očiach, stravovaní, ale aj obúvaní diabetika, potešili všetkých, ktorí si našli čas a zavítali do kultúrneho domu. Aj tento rok si mohli návštevníci bezplatne dať zmerať výšku hladiny cukru v krvi, krvný tlak alebo napríklad zistiť citlivosť svojich nôh, ktoré cukrovkárov často trápia.
Veľký záujem bol už tradične o výrobky, ktoré ponúkali spoločnosti zaoberajúce sa produktmi pre diabetikov. „Chodievam sem pravidelne. Diabetička som už skoro desať rokov. Najskôr som užívala iba tabletky, posledné roky som však na inzulíne. Kedysi som si ani nevedela predstaviť, že by som si sama mala pichať ihlu s inzulínom do brucha. Teraz to už beriem ako bežnú súčasť svojho dňa,“ prezradila pani Mária.
Dubnický diabetický deň sa jej páči. „Vždy sa teším, že si tu nakúpim. Mám pocit, že v našich obchodoch majú pre diabetikov stále to isté a neskutočne drahé. Tu si nakúpim lacnejšie a majú bohatú ponuku.“
Neželané dedičstvo
Dubnický diabetický deň si nenechal ujsť ani dôchodca Ján z Dubnice, ktorý sa ho zúčastnil druhýkrát. Ťažké ochorenie s úsmevom nazval neželaným dedičstvom. „Môj otec aj dedo boli silnými diabetikmi a bolo len otázkou času, kedy sa ochorenie prejaví aj u mňa. Hoci som sa na to podvedome pripravoval, priznávam, že to nie je najľahšie,“ vyznal sa úprimne.
Diabetici by mali dodržiavať diétu a počítať tzv. sacharidové jednotky v jedle počas dňa. Prísne pravidlá však nie vždy dodržujú. „Aj keď to hovorím nerád, ale pravdou je, že diétu nedodržiavam striktne. Snažím sa čo najviac, ale sú dni, keď si dám aj niečo sladké. Najviac mi však chýba pivo, ktoré som si voľakedy dával skoro každý deň,“ priznáva so smutným úsmevom Ján a dodáva, že najčastejšie zhreší v nedeľu, keď neodolá manželkiným koláčom. „Pečie ich síce pre vnúčatá, ale nejaký ten kúsok sa vždy ujde aj mne.“
Diabetici by si okrem klasických sladkostí mali odpustiť najmä biele pečivo, alkohol a väčšie množstvá sladkého ovocia. Je toho veľa, čoho by sa mali vzdať, ak však budú diétu dodržiavať, odmenou im bude dobrý zdravotný stav.
„Budúcnosti sa nebojím. Snažím sa myslieť pozitívne. Asi to nebude jednoduché, veď už teraz mám problémy s očami aj nohami, ale pokiaľ je to aspoň takto, tak sa nesťažujem,“ prezradil sympatický dôchodca.
Disciplína je dôležitá
Na podujatí viackrát odznelo, že najdôležitejšia je včasná diagnostika ochorenia. Podľa viacerých štúdií až polovica diabetikov o svojej chorobe ani nevie. To je však veľká chyba. Ľudia by nemali zabúdať na preventívne prehliadky u svojich lekárov, ktorých súčasťou je aj meranie hladiny cukru v krvi. Veľa ľudí sa práve týmto spôsobom dozvie, že niečo nie je v poriadku. Kľúčovú úlohu pri liečbe zohráva spolupráca a disciplína každého pacienta. Dodržiavanie životosprávy, dodržiavanie diéty, dôsledná a zodpovedná spolupráca s lekárom. Presné a pravidelné užívanie predpísanej liečby.
Život diabetika prináša mnoho problémov a choroba ovplyvní život celej rodiny. Ak sa však k cukrovke pacient postaví zodpovedne, môže viesť plnohodnotný život.
„Sú oveľa horšie choroby ako cukrovka. Nie vždy je to síce ľahké, ale postupne si človek zvykne a už to ide samo,“ uzatvára pani Mária.