POVAŽSKÁ BYSTRICA. Stavebná komisia odporučila koncom leta umiestnenie dočasných stánkov rýchleho občerstvenia v pešej zóne pri Priore. Pozemok bol pôvodne mestský, jeho odpredaj odsúhlasilo približne pred rokom mestské zastupiteľstvo. Záujemkyňa vtedy hovorila o umiestnení presklenej budovy korešpondujúcej s Priorom.
Na pozemku sa nakoniec len nedávno objavil ďalší šiator, ešte väčší ako ostatné v tejto lokalite. Predávajú v ňom dušičkovú výzdobu a kahance. V čase schvaľovania požiadavky o umiestnenie dočasných stánkov sa v komisii pritom živo diskutovalo o tom, že ambulantný predaj špatí centrum a nedodržiavajú sa jeho pravidlá.
Návrh na umiestnenie stánkov
Ostatná stavebná komisia sa zaoberala umiestnením šiestich dočasných predajných stánkov v centre mesta medzi obchodným domom Prior a Ščokino. Pôvodne mestské pozemky prešli do majetku súkromnej osoby asi pred rokom. V komisii sa objavil len jednoduchý nákres, ako by mali stánky vyzerať. Vyrobené by boli zo skla, dreva a polykarbonátu. Pri žiadosti chýbalo vyjadrenie výboru mestskej časti. Bola v súlade s územným plánom mesta.
V lokalite veľmi zlý stav
Romana Jaroša zaujímalo, či zmiznú hrozné zariadenia na druhej strane pozemku pod Ščokinom. „Presunuli sme preč mäso a je tu zase toto. Ja neviem, ako sa môžu ľudia niekedy touto uličkou dostať na mestský úrad. Okrem šiatrov, ktoré zatarasia veľa priestoru, tu stoja ešte aj veľké autá. Ak tam žiadateľka zase začne predávať zeleninu alebo podobný tovar, už neviem, ako to bude vyzerať,“ pripomienkoval Jaroš.
Dodal, že okrem nonstop rozložených šiatrov, je priestranstvo zatarasené aj tovarom, pohybujú sa a dokonca aj parkujú jedno, dve, aj viaceré autá. „Naozaj nie je veľakrát kadiaľ prejsť,“ upozornil Jaroš.
Doplnil, že čo sa týka schválenia dočasných stánkov žiadateľke, pevne verí, že ide naozaj len o prechodný stav. Jedna vec je podľa neho, že ľudia si radi kúpia tovar, ktorý nemusí byť zlý, na druhej strana lokalita vyzerá naozaj hrozne.
Robia si vraj, čo chcú
František Matušík pripomenul, že žiadal k umiestňovaniu ambulantného predaja stanovisko mesta už dlhšie. Jozef Sovík povedal, že predajca, ktorý mal v týchto priestoroch stánok s mäsom, ho slovne napadol, že samospráva v meste si robí, čo chce. „Jeho sme vraj vyhnali a o dva-tri mesiace tam boli nové stánky. Dokonca tam predáva človek zo Žiliny a stále hovoríme, že Považská Bystrica Považskobystričanom. Ale v konečnom dôsledku sme urobili pravý opak,“ povedal Sovík s tým, že komisia prijala opatrenie, aby zmizol predaj z tejto časti a zrazu je tam okrem jedného až dvoch stánkov, dvoj resp. trojnásobný počet.
Vysvetlenie
Daniela Šešová z mestského úradu upozornila, že nejde o stánky, ale o ambulantný predaj. „Na pešej zóne sa môže povoľovať takýto predaj, máme na to špeciálne ustanovené všeobecne záväzné nariadenie. Ak niečo podobné nechceme, treba ho zmeniť alebo zrušiť. Oni len využívajú možnosť, ktorú im nariadenie dáva a žiadajú o ambulantný predaj,“ vysvetlila.
Ambulantný predaj znamená, že ráno predajca príde a večer odíde a na mieste, kde sa predával, nezostane nič, žiadne zariadenie. Aj zásobovanie majú povolené podľa rozhodnutia, ktoré dáva oddelenie správy daní, len v určitom čase. Na začiatku ráno a na konci pracovnej doby. „Zatiaľ sa v súvislosti s vylúčením ambulantného predaja nerieši nič, ale ako to bude v ďalšom roku, nemôžem povedať. Zatiaľ sa predajcom vychádza v ústrety,“ povedala Šešová s tým, že to chce zmenu pravidiel, inak tu predaj nemôžu zakázať.
V meste je podľa nej problém s tržnicami. „Jedna, ktorá je v meste, funguje de facto načierno, lebo ide o územie majetkovoprávne nevysporiadané, ale aj napriek tomu tam pribúdajú stánky. O tržnicu na sídlisku Stred nie je veľký záujem a tržnica Helada na hlavnej križovatke pri pošte je súkromná a predajcovia sa sťažujú, že nemôžu prísť priamo dovnútra autom, lebo tam nie je poriadne vyriešený vjazd a výjazd, takže sa to ľuďom nepáči. Ale toto v CMZ je len ambulantný predaj,“ vysvetlila Šešová.
Zvýšenie kontroly a zúfalý stav
Jedného z členov komisie zaujímalo, prečo to mesto nekontroluje. „Veď ak sa kontrolujú autá, kde parkujú, tak prečo sa nekontroluje aj tento pohyb áut a čo v miestach zostáva po skončení predaja?“ Dostal odpoveď, že mestskí policajti chodia kontrolovať. Boli aj nejaké pokuty, ak niekto nemal povolenie.
Poslanec Juraj Pekár si však myslí, že mesto je málo náročné. „Som z toho smutný. Zlý stav sa vyvíja už roky. Riešili sme v komisii aj otázky koncepcie stánkového predaja v meste. Toto, čo je tu teraz, ten akože ambulantný predaj, je jedna bohapustá tržnica priamo v centre pešej zóny mesta. Chodievam pravidelne v sobotu sobášiť, takže sa v ňom pohybujem medzi jednou až piatou. Je to príšerné. Prístrešky sú stále priskrutkované, prepravky porozhadzované, zvyšky sa sypú do kanálov,“ povedal Pekár. Spomenul tiež, že všelijako je to aj s hygienou, lebo nie sú sociálne zariadenia. „Je to zúfalstvo, bieda a my to voláme ambulantný predaj,“ dodal.
Nakoniec sa rozprúdila diskusia o tom, kto je kompetentný tieto veci riešiť, povoľovať aj kontrolovať. Členovia komisie tiež upozornili, že problematiku by malo prioritne riešiť majetkové oddelenie a oddelenie správy daní. Jeden z členov komisie, neposlanec, pripomenul, že to chce aj zvýšenú kontrolu zo strany mestskej polície v súvislosti s tým, v akom stave zanechávajú predajcovia priestor.
Budova, stánky a nakoniec šiator
Poslanec Pekár sa vrátil nakoniec k samotnej požiadavke na umiestnenie dočasných stánkov pod Priorom. „Keď sme predávali pozemok, hovorilo sa o tom, že tu bude jedna pekná, presklená budova korešpondujúca s Priorom, prípadne s terasou, na rýchle občerstvenie. To sa zmenilo, teraz je návrh na predajné stánky. Čo by sa tu malo predávať?“ zaujímalo ho.
Poslanec Sovík povedal, že žiadateľka tu chce zariadenie na rýchle občerstvenie, predaj zmrzliny, občerstvenie na slané a sladké jedlá. „Išlo by o dočasné riešenie,“ zdôraznil.
Členovia komisie nakoniec zámer umiestnenia dočasných stánkov na občerstvenie odporučili. Zdržali sa len dvaja členovia, neposlanci.
Z pozemku, kde sa má realizovať zámer, na jeseň zmizla zeleň a ľudia očakávali, čo sa objaví. Pribudol ďalší ambulantný predaj. Pod veľkým šiatrom ponúka predajca rovnaký tovar ako na náprotivnej strane, a síce dušičkové ozdoby a kahance.