POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obyvatelia Jelšového, ktorí sa už roky sťažujú na katastrofálny stav ciest aj chodníkov v ich mestskej časti, sa konečne dočkali rekonštrukcie. Pred vyše rokom spísali aj petíciu, pod ktorú sa podpísalo osemsto ľudí.
Práce sú vo veľmi podobnom termíne ako v predošlom volebnom období, tak pozorne sledujú, ako sa pracuje. Oprava pred štyrmi rokmi totiž nedopadla dobre, nedostatkov bolo naozaj veľa.
Peniaze na opravy nakoniec našli
Na stav cesty aj chodníkov bolo veľa sťažností od ľudí. „Na ceste boli obrovské výtlky, ľudia sa sťažovali na poškodené autá. V zlom stave boli aj chodníky, niekde aj chýbali,“ hovorí Katarína Beranová, poslankyňa za Jelšové.
V tejto časti mesta býva veľa ľudí, ktorí prišli do tejto časti bývať po asanácii centra mesta v časoch mohutnej socialistickej výstavby. Miestni hovoria, že sa tu aj veľa prerábalo, robila sa kanalizácia a cesta aj chodníky sa väčšinou vždy len opravovali.
Po opravách vodovodného potrubia minulý rok cestu tiež len zaplátali, bola už vo veľmi zlom stave. „Veľakrát boli pripomienky aj na zasadnutí zastupiteľstva, čo bude s cestou. Ľuďom sa dostávalo stále odpovede, že niet peňazí,“ hovorí Beranová s tým, že peniaze sa vyčlenili v rozpočte až tento rok.
Opravy a financie
V Jelšovom sa ešte stále na oprave ciest aj chodníkov pracuje. Primátor Karol Janas hovorí o najnáročnejšej stavbe tohto roka. „Bolo veľmi náročné skoordinovať viaceré firmy, ktoré tu pracovali. Najprv bolo potrebné urobiť renováciu kanalizácie, a potom sme spolupracovali s plynármi, ktorí vťahovali do domov nový plyn. Až potom sme prikročili k tomu, že sme začali renovovať komunikáciu a chodníky. Ide o veľmi dlhý úsek. Samotná komunikácia má jeden aj pol kilometra a chodníkov robíme cez tri kilometre,“ hovorí Janas.
Postup prác podľa neho sťažujú aj poveternostné podmienky. „Celé leto bolo daždivé, a keďže musíme dbať na kvalitu prác, radšej postupujeme pomalšie. Chceme, aby cestná komunikácia vydržala niekoľko desaťročí, a podobne aj chodníky, nechceme nič urýchliť,“ hovorí Janas. Celkový náklad na komunikáciu, vrátane chodníkov, sa bude pohybovať okolo 200-tisíc eur.
V plnom prúde sú práce na dokončovaní chodníkov v niektorých častiach, starý povrch vozovky v Jelšovom je už tiež odstránený. Viac sa frézovať nebude. „Čo sa malo odfrézovať, je už odfrézované. Ručne sa už len budú dočisťovať veci, ktoré fréza nezobrala okolo obrubníkov a stavbári robiť budú aj nejaké podobné menšie úpravy. Nebolo potrebné frézovať asfalt v celom profile, frézovalo sa len v miestach, kde to výškovo bolo potrebné. Na ostatné miesta bude súvisle položený asfalt na celú šírku vozovky,“ dostali sme informáciu od Jany Mičkovej, vedúcej údržby mestského úradu.
Pozorne sledujú práce po skúsenostiach z minulosti
Ľudia veľmi pozorne sledujú, ako robia komunikácie v Jelšovom. Rekonštrukcia pred štyrmi rokmi totiž nedopadla dobre, majú preto obavy. „Keď teraz robili chodník pri nás, začal nám opadávať múr. Sľúbili mi, že to opravia. Dúfam, že to tak naozaj aj bude,“ povedala jedna z obyvateľka Jelšového a vracia sa k prácam z minulosti. Ukazuje pritom na chodník, na ktorom vôbec nepoznať, že ho pred štyrmi rokmi opravovali. Je plný dier, na viacerých miestach sa asfalt prepadáva, nie je poriadne doliaty.
Na tieto nedostatky poukazovala aj poslankyňa Beranová. „Aj laickým okom vidieť, že práce neboli dobre urobené. Druhý chodník je smerom k cintorínu, tam cez asfalt prerastala tráva. V prácach, ktoré sa momentálne robia, opravy zle urobenej rekonštrukcie spred štyroch rokov nie sú zahrnuté. Keď ma zaujímalo, čo s tým bude, prišla z mestského úradu odpoveď, že by to mali reklamovať a dať opraviť firme, ktorá práce robila. Z minulého roka v apríli približne mám odpoveď, že treba urobiť znalecký posudok, aby to mohlo ísť na prokuratúru pre nekvalitne vykonané práce. Odvtedy už som ďalšie informácie nedostala,“ dodala k prácam z minulosti Beranová.