DUBNICA NAD VÁHOM. Na septembrovom rokovaní schválili dubnickí poslanci úpravu nariadenia o poskytovaní dotácií. Chceli, aby žiadatelia mali už na konci roka istotu, že dotáciu v nasledujúcom roku dostanú.
Primátor uznesenie nepodpísal, stotožnil sa s hromadnými pripomienkami k návrhu uznesenia.
Dôvody zmeny
Predkladateľka Ľuba Backová návrh zdôvodnila snahou o zosúladenie všeobecne záväzného nariadenia so zákonom. „Chceme sa vyhnúť pochybnostiam, že ten alebo onen žiadateľ bol zvýhodnený. Niektorí žiadatelia sa dostali do roly prosebníka a boli ochotní ku prísľubom podpory atď. Niektorí vyvíjali nátlak na poslancov, aby im dotáciu odsúhlasili, prípadne aby sa celková suma dotácií v rozpočte navýšila,“ vysvetlila.
Zároveň uviedla, že k návrhu dostali aj niekoľko hromadných pripomienok. Niektoré z nich predkladatelia akceptovali, ako napríklad zmenu termínu na podávanie žiadosti do 20. októbra, pretože pre krátky čas by to v navrhovanom termíne žiadatelia nestihli.
Obavy organizácií, že by nedostali dotácie, označila za neopodstatnené. „V novom návrhu budú žiadatelia vedieť, koľko dostanú peňazí. Obávať sa nemusia ani žiadatelia o menšie dotácie,“ ubezpečila.
Primátorovi by zobrali kompetencie
Ďalšou dôležitou zmenou v nariadení bolo to, kto rozhoduje o pridelení dotácie. Podľa dosiaľ platného nariadenia z roku 2009 mohol primátor rozhodnúť o poskytnutí dotácie od 501 do 3500 eur po prerokovaní v mestskej rade a nad 3501 už rozhodovalo zastupiteľstvo. Po novom by žiadosti posudzovali komisie mestského zastupiteľstva príslušné pre danú oblasť poskytovanej dotácie, a tie by predložili návrh na ich poskytnutie pri návrhu rozpočtu na nasledujúci rok.
Prečo áno, prečo nie
Diskusia sa rozprúdila aj k tejto časti návrhu. Prednosta Pavol Kubečka poukázal na to, že najprv komisie rozhodnú o tom, koľko bude dotácií a potom sa to budú snažiť vpasovať do rozpočtu.
Na jeho slová reagoval František Fusek. Upozornil, že súčasné nariadenie je v rozpore so zákonom, ktorý hovorí, že v rozpočte má byť jednoznačne stanovené, na aký účel sa peniaze použijú. „Obavy majú len malé organizácie, boja sa, že prídu o peniaze, lebo doteraz o tom rozhodoval len jeden človek a teraz budú komisie. Podotýkam, že na dotáciu nie je právny nárok.“
Primátor Jozef Gašparík oponoval predkladateľom. Podľa neho by zmenu mal urobiť nový parlament v novom volebnom období. „Všetky veľké dotácie schvaľovalo zastupiteľstvo, na malých nezostalo nič,“ doplnil.
So zmenou nariadenia súhlasí aj viceprimátor František Mikolášek, avšak s výhradou. „Súhlasím so zmenou, ale nie tak narýchlo. Na príprave by sa mali podieľať všetky kluby,“ vysvetlil svoj postoj.
Oponenti nakoniec neuspeli, zastupiteľstvo zmenu nariadenia o poskytovaní dotácií schválilo štrnástimi hlasmi.
Aj tak neplatí
Posledné slovo pri tom, či bude nariadenie platiť alebo nie, mal primátor. Keďže ho nepodpísal, jeho platnosť pozastavil. „Vyššie schválené VZN upravuje postup, ktorý nie je krytý rozpočtom, neobsahuje žiadne kritériá pre prideľovanie dotácií, čím by došlo k porušeniu rozpočtovej disciplíny. Stotožňujem sa s doručenými hromadnými pripomienkami, ktoré boli mestu doručené a spracovateľ im nevyhovel, pretože som toho názoru, že sú ohrozené samosprávne funkcie mesta v oblasti vzdelávania, kultúry, osvetovej činnosti, záujmovo-umeleckej činnosti, telesnej kultúry a športu, ochrany životného prostredia a tvorby a ochrany zdravých podmienok a zdravého spôsobu života obyvateľov mesta,“ poskytol stanovisko primátora hovorca Juraj Džima.
Ak by malo nariadenie nadobudnúť účinnosť, musia ho poslanci znovu potvrdiť trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov do dvoch mesiacov, čiže do 25. novembra.⋌
Autor: VŽ