BRVNIŠTE. Pestovatelia vystavovali jabĺčka, šikovné gazdinky sa mohli pochváliť dobrými koláčmi, ale nechýbali tiež iné dobroty.
Čo všetko mali a víťazi
Ľudmila Barošová z Rotarvaku hovorí, že účasť na podujatí ich veľmi príjemne prekvapila. „Prišlo okolo 220 ľudí,“ prezradila. Dodáva, že na výstave neboli len ukážkové kúsky jabĺk, ale aj výborné koláče napečené z jabĺk, jablkovica, jablčné mušty, džemy. „Ľudia sa, samozrejme, nielen kochali očami, mohli aj ochutnávať. Všetky dobroty boli položené na jednom stole a kto chcel, mohol vyskúšať. Posudzovala však aj porota,“ hovorí Barošová. V kategórii o naj jablko sa umiestnili na prvom mieste Jozef Mikušík, na druhom Anton Eldes a na treťom Ivan Kukučiar. Za najchutnejšie koláče označili porotcovia jablkový koláč s piškótami od Ľubky Hároníkovej, jablkový koláč Marty Čakajíkovej a štrúdľu Dášky Bednárovej. Zvláštne ocenenia získali Ľubka Španihelová za perníkové jabĺčka a Irenka Macháčová za sušialkový čaj.
Pestovateľ a jeho dedo
Ocenenie získal Jozef Mikušík za odrodu Florina. „Ide o novšiu odrodu, ktorá sa vie prispôsobiť počasiu, ktoré teraz máme,“ prezradil Jozef Mikušík, ktorý súťaž vyhral už tretí rok po sebe. Záhradkárčeniu sa venuje už asi tridsať rokov, intenzívnejšie asi dvadsať. „Zdedil som to po dedkovi. Veľa som sa aj od neho naučil,“ hovorí a dodáva, že práve jeho dedo doniesol do Brvnišťa mnohé odrody z Čiech od Litomněříc. Mrzí ho, že ľudia na Slovensku po rokoch strácajú vzťah k pôde a mali by sa spamätať. Veľa zla podľa neho v tomto smere narobila aj kolektivizácia.
Špeciálny čajík
Sušialkový čaj z jabĺčok robievajú u Macháčov už tradične. „Sušíme ich na lese. Ide vlastne o sušenie na sporáku, kde sa kúri tuhým palivom a na ňu sa dá kovový stojan s mriežkou, na ktorú ukládame niekedy jabĺčka, inokedy hríby alebo aj hrušky ši šípky,“ hovorí Irena Macháčová. Celý dom je potom prevoňaný príjemnou vôňou.
Z usušených jabĺčok varievajú čaj. „Dávame do neho aj na kolieska nakrájaný citrón a tiež trošku ríbezľovej šťavy. Cukrom nesladíme, ak tak medom, buď včelím alebo púpavovým,“ vysvetľuje pani Macháčová.
História pestovania v Brvništi
V Brvništi organizovali už piaty ročník Brvnišťského jablka. „Jeho cieľom bolo okrem iného aj propagovať staré odrody jabloní, ako sú napríklad kožvovky, ale aj iné. Brvnište sa preslávilo pestovaním jabloní. Učitelia už deti učili pestovať stromy. Každoročne na jeseň bývala slávnosť, pod názvom Stromčekové slávnosti. Sadili sa pri nej ovocné stromčeky, hlavne jablone. Bolo to pod záštitou meštianky a učiteľov,“ spomína si na minulosť Mária Jacková z Rotarvaku. V obci obyvateľov niektorých častí volali podľa toho, že sa tam vo veľkom pestovalo. Napríklad obyvateľov Potoka Jabúčkari.