MALÉ LEDNICE. V Malých Ledniciach majú maličký kostolík, ktorý však po zbere úrody v jeseni, ale aj počas rôznych sviatkov, či už veľkonočných, alebo vianočných, zdobia miestni s veľkým srdcom. Keď do neho vojdete, obleje vás príjemný pocit. Aj hody majú v obci trošku iné ako inde. Kostolík je síce zasvätený Sedembolestnej Panne Márii, ale hody mávajú kapustné a na jeseň.
Poďakovanie za úrodu
Už vchod do kostola zdobia gigantické okrasné kapusty a girlandy vyrobené z látky a plodov pozbieraných z prírody. Vo vnútri je zase okrášlený hlavne všetkým tým najkrajším a najlepším, čo dala zem v dedine. „Je to všetko úroda z polí v Malých Ledniciach. Ľudia vždy poznášajú do určitého dňa, čo sa im zdá pekné a zaujímavé z toho, čo dopestovali,“ hovorí Mária Lednická. Je toho naozaj dosť, s čím miestne ženy aj s pomocou detí vyzdobili kostol. Všade sa niečo nájde, dokonca aj v okrúhlom okienku na malom balkóne trónia hrušky, jablká a tekvičky.
Ženičky, ktoré nás v kostole privítali, hovoria, že pri slávnostnej svätej omši, keď ďakujú za úrodu, niesla skupinka ôsmich detí v krojoch úrodu pred oltár a bolo to veľmi pôsobivé. „Vždy máme v obci dve omše, jednu pre mladších a jednu pre starších a aj rôzne iné kultúrne a športové akcie pri tejto príležitosti. Kostolík zdobíme už asi desať rokov,“ prezrádza jedna zo žien.
Nechýbala ani starodávna kvaka
Na stenách kostolíka dokonca nechýbajú milé sakrálne obrázky - mozaiky vyrobené z rôzne zafarbenej múky, ryže, kokosovej múčky. Okná, parapety a zem zdobia zase gaštany, hrušky, jabĺčka, veľké orechy, fazuľka a všeličo iné. Kostolík je plný naaranžovanej úrody. Pod oknom vábi pohľady obrovská oranžová tekvica. Z menších tekvičiek a inej zeleniny je zase vyrobená mladá černoška aj s dieťaťom.
„A viete, čo je tamto za koreň?“ spytuje sa Vilma Lednická. Nevyzerá až tak vábivo na vzhľad ako iné kusy, tak by sme ju možno aj prehliadli. Ide o kvaku, ktorá patrí spolu so strukovinami, obilím, kapustou, cibuľou a cesnakom k najstarším potravinám konzumovaným na Slovenku do čias, kým neboli privezené zemiaky a neskôr ryža. „Je veľmi zdravá a aj u nás sa z nej kedysi dosť varievalo,“ pripomína ďalšia zo žien. Pomáha pri artritíde, ochoreniach čriev a priedušiek. Má zásaditý vplyv na náš organizmus.
Hody a kapusta
Gigantická kapusta krásnej zelenej farby tróni na schodoch pod oltárom. Jej listy akoby niekto vyleštil. Táto listová zelenina má v Malých Ledniciach svoje zvláštne miesto. Hody tu totiž bývajú kapustné, v októbri, a majú dlhú tradíciu, ktorú obnovili pred rokmi. „Raz sme ich urobili aj na Sedembolestnú Pannu Máriu. Ale akosi sa to neujalo. Jednoducho u nás sú ľudia naučení na kapustné hody. Každý to s našou dedinou spája,“ usmieva sa Margita Vríčanová. Vždy sa pripravuje aj nejaké kapustné jedlo. Minulý rok to boli kapustniaky, teraz, sa okrem iného jedla varili aj halušky s kapustou.
Šikovní mladí aranžéri
Okrem úrody, ktorú dali miestnym ľuďom okolité polia, bol kostolík vyzdobený aj tým, čo divoko rastie v okolitej prírode. Sedadlá kostola zdobili napríklad biele mašle a na nich sa vynímali červené šípky. Na jednej zo stien visel zase veľký ruženec vyrobený z gaštanov. „Dosť sa s tým veru ten chlapec narobil. Len spočítajte, koľko je tam gaštanov. Každý musel prederaviť a navliecť,“ obdivujú ženy. Pri výzdobe kostolíka teda pomáhajú aj deti. „Je to vzácne, ak majú takí štrnásťroční chuť robiť niečo takéto. Aranžovali mnohé,“ prezrádzajú ženy.