PRUSKÉ. Stredná škola v Pruskom otvorila aj tento rok svoje brány pre žiakov škôl i širšiu verejnosť. Tentoraz bol však výnimočný, spojený bol s oslavami 65. výročia jej založenia.
Do Pruského prišlo veľa návštevníkov, pritiahla ich zvedavosť a hlavne bohatý sprievodný program.
Prezentácia odborov
Škola v súčasnosti poskytuje vzdelanie v niekoľkých odboroch. „V rámci tohto dňa si naši študenti pripravili sprievodné akcie, kde prezentujú svoje odbory. Predvádzajú všetko, čo sa v rámci vzdelania dá získať, teda to, čo budú robiť po skončení školy,“ povedala riaditeľka školy Jana Fedorová.
Návštevníci mohli obdivovať ukážky práce jednotlivých odborov. Nechýbali tak ukážky viazania a aranžovania kvetín, ukážky zdobenia perníkov, ľudových remesiel, výroby šperkov, flambovanie a barmanská šou, ukážky výcviku psov. Kto chcel, vyskúšať si mohol aj jazdu na malotraktore či koni.
Podujatie spestrili výstavy Jeseň v záhrade, Zvieratá na vidieku a Mechanizácia v modernom poľnohospodárstve a záhradníctve.
Mladí poľnohospodári
Minulý rok prvýkrát zorganizovali celoštátnu súťaž s medzinárodnou účasťou Mladý poľnohospodár. Súťaž sa osvedčila, preto ju zorganizovali aj tentoraz. „Je to súťaž pre chlapcov z odboru poľnohospodár, kde máme zastúpených žiakov zo Slovenska,“ vysvetľuje riaditeľka.
Do súťaže sa zapojilo družstvo žiakov z Nového Mesta nad Váhom, Galanty, Kysuckého Nového Mesta. Samozrejme, nechýbali ani žiaci z Pruského. „Okrem toho tu máme aj dve české družstvá, z družobnej školy Valašské Klobouky a Uherský Brod a z poľskej partnerskej školy. Aby toho nebolo málo, máme tu aj partnerov z rakúskeho Hollabrunnu,“ popisuje riaditeľka.
Mladí farmári súťažili v troch disciplínach. Ukázali svoje teoretické vedomosti i zručnosť.
Medovníčky, bižutéria, aranžmány
Jednu triedu obsadili cukrárky, tretiačky. Monika Motolová práve zdobila medovníčky, počas práce nám prezradila niečo o sladkej nádhere naokolo. „V prvom ročníku sa učíme jednoduchšie veci, napríklad linecké cesto, v druhom už robíme aj zákusky s plnkami a v treťom kysnuté cestá,“ hovorí študentka z Nemšovej.
V ďalšej miestnosti sme zas našli aranžérku kvetín Nikolu Červenú. Nevenovala sa však kvetinám ako vždy. Vyrábala bižutériu. „Je to môj koníček, do ktorého ma zasvätila pani učiteľka. Vyrábame náhrdelníky a náušnice,“ prezradila. Popritom vyrábala náušnice z peria. „Na to, aby sme si mohli vyrobiť takého náušnice potrebujeme farebné pierka, príchytky, ketlovacie ihly, korálky a afroháčiky,“ opísala. Výroba takýchto náušníc vraj trvá približne desať minút.