ILAVA. Petardy, ohňostroje a ďalšia zábavná pyrotechnika sú počas vianočných sviatkov, Silvestra a Nového roka nočnou morou pre väčšinu obyvateľov. Jej používanie chceli ilavskí poslanci obmedziť, no nepodarilo sa im to.
Poslanci Národnej rady SR prijali totiž zákon o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii, ktorý vzal obciam doterajšiu právomoc, aby mohli všeobecne záväzným nariadením obmedziť alebo zakázať používanie pyrotechnických výrobkov na zábavné účely na území mesta.
Majú toho dosť
Ľudia, ktorí nemajú radi hluk a svetelné efekty pyrotechnických výrobkov, sa nepotešia. Nariadenie, ktoré malo upravovať požívanie pyrotechniky, poslanci neschválili. Mesto totiž nemá plnú moc na jeho vydanie. Podľa právničky mesta Márie Jaďuďovej by takéto nariadenie odporovalo platnému zákonu aj Ústave SR, podľa ktorej „každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá“.
Bez nariadenia
Vypracovanie nariadenia bolo iniciované poslancami mesta. Prednosta mesta Ľubomír Turcer potvrdil, že na mesto bolo doručených niekoľko sťažností. „Prichádzali najmä od chovateľov psov a starších občanov, keď hluk bol trvalejší a intenzívny,“ tvrdí.
Ilavčania svoju nespokojnosť vyjadrili aj na stránke mesta, kde na anketovú otázku na používanie zábavnej pyrotechniky v meste odpovedalo k 7. novembru päťdesiatsedem ľudí. Z toho len sedem percent súhlasilo s jej používaním bez výhrad a sedemdesiatdva percent nesúhlasilo s jej používaním vôbec. Devätnásť percent súhlasilo s jej používaním len v prípade, že by platili prísnejšie podmienky pre jej používanie. Dve percentá Ilavčanov boli za používanie zábavnej pyrotechniky, ale mimo zastavaného územia mesta.
Požiadavka poslancov
Niektoré mestá majú vypracované všeobecne záväzné nariadenia, ktoré upravujú podmienky používania pyrotechniky. Podobné chceli zaviesť aj v Ilave. „Všeobecne záväzné nariadenie malo definovať kategórie pyrotechnických výrobkov a aké pyrotechnické výrobky sa môžu používať v rámci mesta a mestských častí. V tomto nariadení bola navrhnutá aj úprava času používania zábavnej pyrotechniky,“ vysvetlil Turcer.
Podľa tohto nariadenia by bolo zakázané používať pyrotechniku po 22. hodine. Výnimka by bola len na Silvestra a Nový rok. „Ďalej vymedzovalo ohlasovaciu povinnosť, ak by mimo uvedeného času občania alebo firmy robili súkromné oslavy. Na ohňostroj podľa tohto nariadenia mal byť udelený súhlas mesta,“ dodal prednosta.
Majú zviazané ruky
Do platnosti však vstúpil zákon o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii, ktorý zobral obciam doterajšiu právomoc obmedziť všeobecne záväzným nariadením používanie zábavnej pyrotechniky. Právnička mesta Mária Jaďuďová tvrdí, že táto oblasť patrí výlučne do pôsobnosti obvodných banských úradov a Hlavného banského úradu a príslušných ministerstiev. Upravuje ju zákon o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii a nariadenie vlády o uvádzaní pyrotechnických výrobkov na trh. Ako povedala, to bol aj hlavný dôvod ne- schválenia nariadenia.
„Osobitné predpisy mesto nesplnomocňujú na vydanie všeobecne záväzného nariadenia, v ktorom si môže ustanoviť podmienky používania zábavnej pyrotechniky, respektíve obmedzenia používania na svojom území. A preto zavádzanie akýchkoľvek iných povinností, ktoré sú ustanovené v zákone, prípadne obmedzení pre obyvateľov, by odporovalo uvedeným predpisom,“ vysvetľuje. Dodáva, že aj prejednávanie priestupkov v tejto oblasti je výlučne zverené do pôsobnosti banských úradov. „Preto sa v nariadení stanovilo jediné obmedzenie z dôvodu dodržiavania nočného pokoja po 22. hodine, a tiež odporúčanie používať pyrotechnické výrobky len mimo zastavaného územia obce,“ povedala.
Autor: Stanislava Gažurova