POVAŽSKÁ BYSTRICA. Počas svojej návštevy Považia zamieril Róbert Fico aj na miesta, kde išli pred rokom financie z rezervy úradu vlády. Zatiaľ, čo Púchovská dolina z príspevku úradu a združených prostriedkov obcí už nové auto na zvoz odpadu má, budovanie urgentného príjmu v považskobystrickej nemocnici sa posúva do budúceho roka.
Peniaze
Úrad vlády na budovanie urgentu vyčlenil v jeseni 2013 sumu 150-tisíc eur. Peniaze boli už tento rok v lete podľa informácií hovorkyne kraja Petry Čimovej Hinkovej na účte nemocnice. Riaditeľ nemocnice Peter Rendek informoval vtedy o viaczdrojovom financovaní. „Prvým zdrojom sú peniaze z úradu vlády. Druhým, ktorého čerpanie však bude ovplyvnené výškou disponibilných finančných prostriedkov, budú financie z rozpočtu TSK. Pre tento účel zastupiteľstvo schválilo 200-tisíc eur,“ doplnil vtedy Rendek.
Verejné obstarávanie stále nevypísali
S budovaním urgentného príjmu sa však stále nezačalo. Naposledy sme sa o to, kedy sa začne, zaujímali tento rok v júni. Kraj verejné obstarávanie v tom čase na dodávateľa práce pre urgentný príjem nevypísal. „V súčasnom období sa pripravujú podklady na začatie verejného obstarávania. Ich príprava je v kompetencii považskobystrickej nemocnice,“ informovala hovorkyňa Čimová Hinková.
Odpoveď na rovnakú otázku sme chceli aj tento rok na jeseň počas návštevy predsedu vlády. Predseda kraja Jaroslav Baška sa opäť vyjadril, že sa pripravujú podklady na vypísanie verejnej súťaže na dodávateľa. „Nie je to jednoduché, lebo urgentný príjem má nejaké špecifiká. Do konca roka by sme to mohli zvládnuť a vyjsť so súťažou,“ povedal Baška.
Čas sa kráti. Kedy začnú?
Stav je teraz v nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici podľa Bašku neudržateľný. „Čaká tu veľa pacientov, keď sa niečo stane, a sú aj iné problémy,“ doplnil s tým, že na budovaní urgentu má kraj eminentný záujem. „V Trenčianskom kraji má urgentný príjem len nemocnica v Bojniciach.“
Keď sa urgent vybuduje, chceli by ho podľa župana doplniť aj personálne. Na otázku či z pozície župana vstúpi potom do rokovania s poisťovňami, odpovedal: „Sme zriaďovateľmi nemocnice, takže samozrejme. Dá sa zazmluvniť viac, čo sa týka urgentného príjmu. Rokovali sme so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou aj teraz a vysvetlili nám, ako budú na budúci rok financovať ďalšie veci.“
V čase návštevy ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej na jeseň minulý rok povedal, že ak bude mať nemocnica urgentný príjem, bude môcť žiadať vyššie platby od poisťovní, čo je dobrá správa pre chod a prevádzku nemocnice. „Ide o spádovú nemocnicu s približne 200-tisíc ľuďmi z viacerých okresov, nielen považskobystrického, a bude tak zabezpečená lepšia zdravotná starostlivosť,“ povedal vtedy ešte Baška.
Ministerka Zvolenská vtedy upozornila, že podobný problém s urgentom má aj Fakultná nemocnica v Trenčíne a podstatné je, aby obyvatelia Trenčianskeho kraja mali zastúpenie tejto prvej pomoci tak, ako to predpokladá legislatíva, do roku 2015.
S výstavbou urgentného príjmu by chceli podľa župana v považskobystrickej nemocnici začať už začiatkom budúceho roka.
Autor: BERKO