POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na železničnú stanicu sme išli v utorok. Najväčšie nápory už sa v tento deň neočakávali.
Celkom spokojní
Pred okienkami stáli rady cestujúcich. Boli to hlavne študenti. Spovedali sme mladých ľudí pri okienkach, ale aj tých, čo vystupovali z vlaku. „Cestujúcich bolo ako obvykle, len na staniciach sú dlhšie rady,“ povedal Daniel z Prečína, ktorý dochádza na stavebnú priemyslovku do Žiliny a vracal sa domov aj s kamarátmi. Keď sme sa pýtali, či nebol vo vlaku problém s nejakou kontrolou, pochválil sa jeho kamarát, že mu dokonca dali nulový cestovný lístok aj na starý preukaz. Možnosť cestovať zdarma uvítali.
Trojica študentiek, stredoškoláčok, cestovala z Púchova do Považskej Bystrice. Len jedna si vybavila potrebné veci, aby mohla cestovať zdarma, v týždennom predstihu. Ostatné deň pred termínom,odkedy je možnoť cestovať zdarma. Problémy vo vlaku neboli vraj žiadne. „Len by skúsil do mňa niekto skákať,“ skonštatovala Alžbeta. Cestovala zatiaľ len na trati zo školy a do školy. Či sa dá cestovať zdarma aj mimo nej, ešte neskúšala. Možnosť uvítali.
Nemyslí si, že je to dobré
Na cestovanie zdarma však boli aj iné reakcie. „Nemyslím si, že je to dobré. Vlaky sú plné a stále meškajú. Toto nejakej kvalite nepridá. Kamarátka mala pri tejto ceste veľké problémy s prestupovaním. Nie je to určite dobré,“ povedala vysokoškoláčka Paulína z Považskej Bystrice, ktorá študuje v Bratislave. Aj do vlakov, ktoré bývajú zvyčajne prázdne, bol podľa nej problém dostať sa. „Plný bol vlak pre bežné miesta, nedala sa kúpiť ani miestenka,“ vysvetlila s tým, že ľudia si kupovali miestenku práve z obavy, že sa do vlaku nedostanú. Zle je podľa nej vyriešené aj kupovanie bezplatných lístkov a vybavovanie dokladov. „Sú veľké rady,“ dodala Paulína.
Iné problémy
Iný vysokoškolák sa posťažoval aj na problém s vybavovaním cestovného zdarma cez internet. „Stránka šla pomaly. Pred dvomi týždňami to bolo ešte fajn, ale teraz boli problémy,“ prezradil Michal s tým, že toto je jeho prvá cesta zdarma. Výhrady mal aj čo sa týka informovanosti. „Podľa toho, čo som počúval, každému povedali, keď zháňal informácie, niečo iné. Sú aj plné stanice,“ povedal Michal, ktorý študuje manažment na Univerzite Komenského v Bratislave.
Pri registrácii bol aj iný problém. Musel mať číslo jeho bezkontaktnej čipovej karty. Nevedel však ktoré. „Na ISIC sú dve čísla, číslo karty a číslo čipu. Nikde som nenašiel, ktoré číslo treba,“ prezradil Michal, ktorý povedal, že zadal jedno z nich a dúfam, že je správne. Informovanosť nie je vraj dostatočna a systém sa spúšťa narýchlo, bez lepšej prípravy.
Jeho brat, s ktorým cestoval Michal spoločne do školy prezradil, že takmer nestihol vlak. „Predo mnou stáli ľudia, ktorí si potrebovali vybaviť bezplatné cestovanie. Dlho tam niečo vypisovali a už som kupoval lístok v poslednej minúte. Našťastie tá pani pri priehradke povedala, nech počkajú a vybavila najprv mňa.“ Študenti skonštatovali, že sa v čase najväčšieho náporu mala zriadiť ešte jedna priehradka, kde budú vybavovať ľudí, ktorí si chcú vybaviť cestovanie zdarma.
Pripomienok mali študenti, samozrejme, viac. Upozornili nás aj na jednu vec. Vlak sa bude údajne obsadzovať cestujúcimi, ktorí pôjdu zdarma, len do určitého percenta a viac ich už cestovať nebude môcť. Študenti na Považí sa obávajú, že do preplnených vlakov na trase Košice - Bratislava už by sa tak zdarma, po tom, čo prejdú cez polovicu Slovenska, nemuseli dostať.