Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

V škole pri kostole vymenili okná

O rozsiahlej rekonštrukcii základnej školy pri kostole v Považskej Bystrici počúvajú rodičia aj žiaci už šesť rokov. Realizácia z eurofondov je však stále v nedohľadne. Tento rok muselo mesto načrieť opäť do vlastného rozpočtu, aby sa vymenili okná.

Počas prác.Počas prác. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Problém s rekonštrukciou Základnej školy Stred v Považskej Bystrici sa ťahá už od roku 2008. Mali ju dať do poriadku z eurofondov. Prebehol kolotoč opakovaných verejných obstarávaní, ale rozsiahlejšia rekonštrukcia sa stále nerealizuje. Mesto v minulom roku načrelo do vlastného rozpočtu, aby opravilo strechu. Na viacerých miestach do školy zatekalo. Tento rok opäť z rozpočtu mesta začali nedávno s výmenou okien.

Čo vymenia

Oľga Zbitovská, riaditeľka školy, hovorí, že na výmenu okien dostali financie od mesta. „Výmena sa týka okien vo všetkých 19 triedach. To sú bežné triedy, kde sa deti učia počas tohto školského roka. Na triedach je 61 okien, čo je menšia časť školy. Nová bude teda asi štvrtina okien,“ informovala v čase, keď začali s rekonštrukciou, riaditeľka s tým, že výmena sa týka aj hlavných dvier. Odborných učební a chodieb sa práce nedotknú. „Nerieši nám to prízemie. V prízemnej časti je veľký únik tepla, takže v budúcnosti by sme aj tu potrebovali urobiť práce,“ hovorí riaditeľka. V rohových učebniach si počas zím prežili vyučujúci naozaj aj s deťmi dosť chladu. „Učili sa aj v bundách. Predpokladám, že to bude po zrealizovaní výmeny lepšie,“ dodáva Zbitovská.

Veľmi ich to nepotešilo

Keď s prácami v škole začali, bolo ešte teplo. Výmena okien vtedy výraznejšie vyučovanie nenarušila, ak sa, samozrejme, nebral do úvahy hluk, bez ktorého sa práce nezaobídu. Počas prestávok sa deti podľa riaditeľky neprechádzali, zdržiavali sa v triedach.

Rodičia, zamestnanci školy ani deti nereagovali podľa riaditeľka na práce práve v jesenných mesiacoch veľmi optimisticky. „Sme však radi, že peniaze sme dostali a k výmene okien dochádza,“ dodala ešte Zbitovská.

Školu na Strede kolaudovali ešte v roku 1977. Rozsiahlejšia rekonštrukcia, ani závažnejšie opravy tu odvtedy nerobili. Od roku 2008 sa hovorí o rozsiahlejšej rekonštrukcii. K jej realizácii však stále nedošlo. Minulý rok dalo mesto opraviť strechu, lebo stav už bol veľmi zlý. Na viacerých miestach cez ňu zatekalo. „Tri štvrtiny strechy sú zateplené, je tam urobená izolácia. Jedna štvrtina je odizolovaná, takže už nám nezateká. Pomohlo to, jednak nás nevytápa, je teplejšie, a tak ušetríme na kúrení aspoň čiastočne,“ hovorí riaditeľka.

Nevyhnutnosť

Jozef Bielik, vedúci odboru školstva hovorí, že mesto uvoľnilo peniaze na základe požiadaviek školy, aby bola zabezpečená vnútorná tepelná pohoda pre vyučovací proces. Dodáva, že pokiaľ ide o mimoriadne prostriedky pre školy, riešili len havarijné stavy. „To znamená výmenu kotlov alebo niektorých zariadení v školských jedálňach, prípadne kúrenie. Na Základnej škole SNP sme síce tiež financovali výmenu okien, ale len v niektorých triedach, kde bol kritický stav,“ hovorí Bielik.

To, že nevymieňajú v Základnej škole Stred všetky okná, je podľa Bielika záležitosť dostupnosti finančných prostriedkov. „Koľko mohlo mesto uvoľniť, toľko uvoľnilo. Rieši sa nevyhnutný stav. Budovu budeme postupne riešiť kompletne. V akom rozsahu to je záležitosť nastavenia rozpočtu, prípadne dostupnosti zdrojov z eurofondov alebo iných zdrojov,“ hovorí Bielik.

Je mu ľúto, že sa výmena neuskutočnila už počas prázdnin, keď bola budova prázdna. „Stále sa však čakalo na dokončenie procesu pridelenia financií z eurofondov,“ vysvetľuje Bielik.

Eurofondy

Pôvodne mala byť budova Základnej školy Stred zrekonštruovaná z eurofondov. „Projekt bol podaný ešte v roku 2008. Počas predchádzajúcich rokov sa zrealizovalo viacero verejných obstarávaní. Keďže sa zopakovala situácia z minulého verejného obstarávania a víťazná firma dala nereálnu ponuku, kde hlboko podliezla reálne ceny, napríklad plastové okná nacenili na sumu 3 eurá za kus, tak sme po dohode s ministerstvom súťaž zrušili,“ vysvetľuje hovorca mesta Filip Oubrecht.

Dodáva, že na budúci rok bude súťaž vypísaná znova, s tým, že vymenené okná budú mestu refundované. „V podkladoch budeme musieť po súhlase ministerstva odstrániť chyby. Ide, žiaľ, o veľmi zlý projekt ešte z roku 2008. Ak by sme akceptovali víťaznú ponuku, hrozili by mestu dodatky až do výšky 300-tisíc eur, čo je neprijateľné. Keďže bez súhlasu ministerstva nie je možné robiť zmeny, v súčasnosti pracujeme spoločne s jeho pracovníkmi na tom, aby sme odstránili chyby projektu z minulých rokov a na jar ho môžeme opäť podať,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku hovorcu.

Ako je to s peniazmi

Na letnom zasadnutí rozhodlo zastupiteľstvo o rozpustení rezervného fondu. Zaujímalo nás, či nešli financie na výmenu okien v škole pri kostole aj z tohto fondu. „Nesúvisí to s použitím rezervného fondu. Použili sa prostriedky vyčlenené na spoluúčasť pre projekt rekonštrukcie z eurofondov. Dali sme na opravu 30-tisíc eur. Mohli by sme dať možno aj viac, ale potom by sme už museli robiť komplikované verejné obstarávanie,“ vysvetlil Martaus a dodal, že rozhodujúci bol čas. „Hranica 30-tisíc bola teda technická,“ doplnil ešte Martaus. Sumu nemusí ako zmenu v rozpočte schvaľovať podľa vedúceho zastupiteľstvo. „Do sumy 50-tisíc eur je to kompetencia primátora,“ vysvetlil.

Vysvetlenia ministerstva k zdržaniu projektu

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Informácie o tom, ako je to s eurofondami a prečo sa nezačalo s rekonštrukciou, sme žiadali od ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka už minulý rok v apríli. Vtedy mesto opravovalo z vlastných zdrojov strechu, ktorá bola už vo veľmi zlom stave. Do tried aj na chodbách zatekalo. Teraz, pri výmene okien, sme žiadali opäť.

Vyjadrenia spred roka

Počas kontrolného dňa na stavbách minulý rok primátor Karol Janas povedal: „Ak ministerstvo uvoľní peniaze, rekonštrukcia by začala už teraz na jar a v prípade, ak budú na celoštátnej úrovni problémy so zdrojmi, tak budeme musieť dať tak či tak strechu do poriadku, pretože na miestach, kde neprišlo k rekonštrukcii, stále pri dažďoch zateká. Nevidíme dôvod, prečo by nemali byť zdroje z eurofondov, pretože mesto urobilo v tomto prípade všetko, čo bolo potrebné. Prebehlo riadne výberové konanie a verejné obstarávanie, ktoré bolo uznané aj ministerstvom a prebehlo korektne. Dnes už je len na ministerstve, aby uvoľnilo zdroje, ale všetci vnímame to, že Slovensko má pozastavené čerpanie vo viacerých operačných programoch.“

Priestor sme dali po vyjadrení primátora mesta aj ministerstvu. Chceli sme vtedy ešte vedieť, ako je to s uvoľňovaním finančných zdrojov na rekonštrukciu zo strany ministerstva, kde to viazne, aké sú problémy a či má samospráva šancu získať prostriedky a začať v roku 2013. Od Petra Hajnalu sme dostali stanovisko, že projekt je pozastavený zo strany prijímateľa od augusta 2012 do apríla 2013. „Dodávateľ stavebných prác podmienil prevzatie staveniska podpisom Dodatku k Zmluve o poskytnutí nenávratných finančných prostriedkov. Pretože charakter plánovaných prác neumožnil ich realizáciu v zimných mesiacoch, nebolo s ňou možné začať,“ informoval Hajnala. Dodal ešte, že mesto odmietlo ďalšie pozastavenie projektu a žiada o vyhotovenie Dodatku k Zmluve o poskytnutí NFP po verejnom obstarávaní s tým, že finančné prostriedky bude zatiaľ čerpať z úveru. „Dodatok k Zmluve o poskytnutí NFP je v príprave,“ uviedol ešte Hajnala.

Tento rok

Mesto nakoniec vypísalo tento rok v marci ďalšie verejné obstarávanie a malo sa začať s rekonštrukciou v lete. Nestalo sa. Žiadali sme preto stanovisko k informáciám, ktoré nám poskytol hovorca mesta. Zaujímalo nás okrem iného, či boli v projekte chyby, či sa dajú odstrániť a či mesto nepríde o financie. „Riadiaci orgán pre Regionálny operačný program tento proces verejného obstarávania na zabezpečenie stavebných prác neakceptoval, a to vzhľadom na skutočnosti uvedené v liste zo dňa 19. septembra 2014 adresované na prijímateľa nenávratného finančného príspevku. Odvolal sa tiež na zákon o verejnom obstarávaní, nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 996/2012 a na zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy,“ informoval Peter Hajnala, riaditeľ odboru komunikácie ministerstva.

Dodal, že v príprave bol dodatok č. 3 k zmene, resp. k predĺženiu časového harmonogramu do 31. decembra 2014, ktoré žiadal prijímateľ nenávratného finančného príspevku.

„Za chyby, ktoré spôsobila osoba podieľajúca sa na príprave projektu, nesie zodpovednosť žiadateľ, respektíve prijímateľ (žiadateľom je mesto), a teda znáša aj náklady na ich nápravu. Ku každému projektu sa pristupuje individuálne, ale zároveň sa dodržiava princíp rovnakého zaobchádzania a na základe stanovených pravidiel zakotvených v zákone, v riadiacej dokumentácii, v zmluve o nenávratnom finančnom príspevku a vo všeobecných zmluvných podmienkach. Rovnako sa bude postupovať aj v tomto prípade,“ uviedol Hajnala.

BERKO

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 872
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 981
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 629
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 431
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 687
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 583
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 273
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 224
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 196
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 064
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Pondelok je zatiaľ najchladnejším dňom tejto zimy

V regióne sme v skorých ranných hodinách na svojich teplomeroch na niektorých miestach zaznamenali teplotu mínus 19 stupňov celzia.

ilustračná foto

AKTUÁLNE: V Považskej Bystrici rokuje krízový štáb

Nové nariadenia vlády, ktoré vydali len v nedeľu večer, musí teraz okres urýchlene zapracovať. Kľúčové budú odberné miesta na antigénové testovanie.

ilustračná foto

PCR testy odhalili minulý týždeň v TSK 1574 osôb infikovaných koronavírusom

Na Slovensku malo v minulom týždni pozitívny PCR test 15 316 osôb. Najviac pozitívne testovaných (2888) bolo v Nitrianskom, najmenej (1057) v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

ilustračné foto

FOTO: V Prejte horel rodinný dom

Po príchode hasičov na ohlásené miesto bolo zistené, že požiarom je zasiahnutá časť druhého podlažia a strecha dvojpodlažného rodinného domu. Majiteľ sa bez zranení nachádzal mimo postihnutého objektu.

ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Prievidza sa pripravuje na skríningové testovanie

Mesto počas víkendu predbežne plánuje vytvoriť 25 odberných miest. V článku nájdete ich zoznam.

Už ste čítali?