Nedeľa, 1. august, 2021 | Meniny má BožidaraKrížovkyKrížovky

V škole pri kostole vymenili okná

O rozsiahlej rekonštrukcii základnej školy pri kostole v Považskej Bystrici počúvajú rodičia aj žiaci už šesť rokov. Realizácia z eurofondov je však stále v nedohľadne. Tento rok muselo mesto načrieť opäť do vlastného rozpočtu, aby sa vymenili okná.

Počas prác.Počas prác. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Problém s rekonštrukciou Základnej školy Stred v Považskej Bystrici sa ťahá už od roku 2008. Mali ju dať do poriadku z eurofondov. Prebehol kolotoč opakovaných verejných obstarávaní, ale rozsiahlejšia rekonštrukcia sa stále nerealizuje. Mesto v minulom roku načrelo do vlastného rozpočtu, aby opravilo strechu. Na viacerých miestach do školy zatekalo. Tento rok opäť z rozpočtu mesta začali nedávno s výmenou okien.

Čo vymenia

Oľga Zbitovská, riaditeľka školy, hovorí, že na výmenu okien dostali financie od mesta. „Výmena sa týka okien vo všetkých 19 triedach. To sú bežné triedy, kde sa deti učia počas tohto školského roka. Na triedach je 61 okien, čo je menšia časť školy. Nová bude teda asi štvrtina okien,“ informovala v čase, keď začali s rekonštrukciou, riaditeľka s tým, že výmena sa týka aj hlavných dvier. Odborných učební a chodieb sa práce nedotknú. „Nerieši nám to prízemie. V prízemnej časti je veľký únik tepla, takže v budúcnosti by sme aj tu potrebovali urobiť práce,“ hovorí riaditeľka. V rohových učebniach si počas zím prežili vyučujúci naozaj aj s deťmi dosť chladu. „Učili sa aj v bundách. Predpokladám, že to bude po zrealizovaní výmeny lepšie,“ dodáva Zbitovská.

Veľmi ich to nepotešilo

Keď s prácami v škole začali, bolo ešte teplo. Výmena okien vtedy výraznejšie vyučovanie nenarušila, ak sa, samozrejme, nebral do úvahy hluk, bez ktorého sa práce nezaobídu. Počas prestávok sa deti podľa riaditeľky neprechádzali, zdržiavali sa v triedach.

Rodičia, zamestnanci školy ani deti nereagovali podľa riaditeľka na práce práve v jesenných mesiacoch veľmi optimisticky. „Sme však radi, že peniaze sme dostali a k výmene okien dochádza,“ dodala ešte Zbitovská.

Školu na Strede kolaudovali ešte v roku 1977. Rozsiahlejšia rekonštrukcia, ani závažnejšie opravy tu odvtedy nerobili. Od roku 2008 sa hovorí o rozsiahlejšej rekonštrukcii. K jej realizácii však stále nedošlo. Minulý rok dalo mesto opraviť strechu, lebo stav už bol veľmi zlý. Na viacerých miestach cez ňu zatekalo. „Tri štvrtiny strechy sú zateplené, je tam urobená izolácia. Jedna štvrtina je odizolovaná, takže už nám nezateká. Pomohlo to, jednak nás nevytápa, je teplejšie, a tak ušetríme na kúrení aspoň čiastočne,“ hovorí riaditeľka.

Nevyhnutnosť

Jozef Bielik, vedúci odboru školstva hovorí, že mesto uvoľnilo peniaze na základe požiadaviek školy, aby bola zabezpečená vnútorná tepelná pohoda pre vyučovací proces. Dodáva, že pokiaľ ide o mimoriadne prostriedky pre školy, riešili len havarijné stavy. „To znamená výmenu kotlov alebo niektorých zariadení v školských jedálňach, prípadne kúrenie. Na Základnej škole SNP sme síce tiež financovali výmenu okien, ale len v niektorých triedach, kde bol kritický stav,“ hovorí Bielik.

To, že nevymieňajú v Základnej škole Stred všetky okná, je podľa Bielika záležitosť dostupnosti finančných prostriedkov. „Koľko mohlo mesto uvoľniť, toľko uvoľnilo. Rieši sa nevyhnutný stav. Budovu budeme postupne riešiť kompletne. V akom rozsahu to je záležitosť nastavenia rozpočtu, prípadne dostupnosti zdrojov z eurofondov alebo iných zdrojov,“ hovorí Bielik.

Je mu ľúto, že sa výmena neuskutočnila už počas prázdnin, keď bola budova prázdna. „Stále sa však čakalo na dokončenie procesu pridelenia financií z eurofondov,“ vysvetľuje Bielik.

Eurofondy

Pôvodne mala byť budova Základnej školy Stred zrekonštruovaná z eurofondov. „Projekt bol podaný ešte v roku 2008. Počas predchádzajúcich rokov sa zrealizovalo viacero verejných obstarávaní. Keďže sa zopakovala situácia z minulého verejného obstarávania a víťazná firma dala nereálnu ponuku, kde hlboko podliezla reálne ceny, napríklad plastové okná nacenili na sumu 3 eurá za kus, tak sme po dohode s ministerstvom súťaž zrušili,“ vysvetľuje hovorca mesta Filip Oubrecht.

Dodáva, že na budúci rok bude súťaž vypísaná znova, s tým, že vymenené okná budú mestu refundované. „V podkladoch budeme musieť po súhlase ministerstva odstrániť chyby. Ide, žiaľ, o veľmi zlý projekt ešte z roku 2008. Ak by sme akceptovali víťaznú ponuku, hrozili by mestu dodatky až do výšky 300-tisíc eur, čo je neprijateľné. Keďže bez súhlasu ministerstva nie je možné robiť zmeny, v súčasnosti pracujeme spoločne s jeho pracovníkmi na tom, aby sme odstránili chyby projektu z minulých rokov a na jar ho môžeme opäť podať,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku hovorcu.

Ako je to s peniazmi

Na letnom zasadnutí rozhodlo zastupiteľstvo o rozpustení rezervného fondu. Zaujímalo nás, či nešli financie na výmenu okien v škole pri kostole aj z tohto fondu. „Nesúvisí to s použitím rezervného fondu. Použili sa prostriedky vyčlenené na spoluúčasť pre projekt rekonštrukcie z eurofondov. Dali sme na opravu 30-tisíc eur. Mohli by sme dať možno aj viac, ale potom by sme už museli robiť komplikované verejné obstarávanie,“ vysvetlil Martaus a dodal, že rozhodujúci bol čas. „Hranica 30-tisíc bola teda technická,“ doplnil ešte Martaus. Sumu nemusí ako zmenu v rozpočte schvaľovať podľa vedúceho zastupiteľstvo. „Do sumy 50-tisíc eur je to kompetencia primátora,“ vysvetlil.

Vysvetlenia ministerstva k zdržaniu projektu

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Informácie o tom, ako je to s eurofondami a prečo sa nezačalo s rekonštrukciou, sme žiadali od ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka už minulý rok v apríli. Vtedy mesto opravovalo z vlastných zdrojov strechu, ktorá bola už vo veľmi zlom stave. Do tried aj na chodbách zatekalo. Teraz, pri výmene okien, sme žiadali opäť.

Vyjadrenia spred roka

Počas kontrolného dňa na stavbách minulý rok primátor Karol Janas povedal: „Ak ministerstvo uvoľní peniaze, rekonštrukcia by začala už teraz na jar a v prípade, ak budú na celoštátnej úrovni problémy so zdrojmi, tak budeme musieť dať tak či tak strechu do poriadku, pretože na miestach, kde neprišlo k rekonštrukcii, stále pri dažďoch zateká. Nevidíme dôvod, prečo by nemali byť zdroje z eurofondov, pretože mesto urobilo v tomto prípade všetko, čo bolo potrebné. Prebehlo riadne výberové konanie a verejné obstarávanie, ktoré bolo uznané aj ministerstvom a prebehlo korektne. Dnes už je len na ministerstve, aby uvoľnilo zdroje, ale všetci vnímame to, že Slovensko má pozastavené čerpanie vo viacerých operačných programoch.“

Priestor sme dali po vyjadrení primátora mesta aj ministerstvu. Chceli sme vtedy ešte vedieť, ako je to s uvoľňovaním finančných zdrojov na rekonštrukciu zo strany ministerstva, kde to viazne, aké sú problémy a či má samospráva šancu získať prostriedky a začať v roku 2013. Od Petra Hajnalu sme dostali stanovisko, že projekt je pozastavený zo strany prijímateľa od augusta 2012 do apríla 2013. „Dodávateľ stavebných prác podmienil prevzatie staveniska podpisom Dodatku k Zmluve o poskytnutí nenávratných finančných prostriedkov. Pretože charakter plánovaných prác neumožnil ich realizáciu v zimných mesiacoch, nebolo s ňou možné začať,“ informoval Hajnala. Dodal ešte, že mesto odmietlo ďalšie pozastavenie projektu a žiada o vyhotovenie Dodatku k Zmluve o poskytnutí NFP po verejnom obstarávaní s tým, že finančné prostriedky bude zatiaľ čerpať z úveru. „Dodatok k Zmluve o poskytnutí NFP je v príprave,“ uviedol ešte Hajnala.

Tento rok

Mesto nakoniec vypísalo tento rok v marci ďalšie verejné obstarávanie a malo sa začať s rekonštrukciou v lete. Nestalo sa. Žiadali sme preto stanovisko k informáciám, ktoré nám poskytol hovorca mesta. Zaujímalo nás okrem iného, či boli v projekte chyby, či sa dajú odstrániť a či mesto nepríde o financie. „Riadiaci orgán pre Regionálny operačný program tento proces verejného obstarávania na zabezpečenie stavebných prác neakceptoval, a to vzhľadom na skutočnosti uvedené v liste zo dňa 19. septembra 2014 adresované na prijímateľa nenávratného finančného príspevku. Odvolal sa tiež na zákon o verejnom obstarávaní, nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 996/2012 a na zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy,“ informoval Peter Hajnala, riaditeľ odboru komunikácie ministerstva.

Dodal, že v príprave bol dodatok č. 3 k zmene, resp. k predĺženiu časového harmonogramu do 31. decembra 2014, ktoré žiadal prijímateľ nenávratného finančného príspevku.

„Za chyby, ktoré spôsobila osoba podieľajúca sa na príprave projektu, nesie zodpovednosť žiadateľ, respektíve prijímateľ (žiadateľom je mesto), a teda znáša aj náklady na ich nápravu. Ku každému projektu sa pristupuje individuálne, ale zároveň sa dodržiava princíp rovnakého zaobchádzania a na základe stanovených pravidiel zakotvených v zákone, v riadiacej dokumentácii, v zmluve o nenávratnom finančnom príspevku a vo všeobecných zmluvných podmienkach. Rovnako sa bude postupovať aj v tomto prípade,“ uviedol Hajnala.

BERKO

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 3. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 4. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 875
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 4 619
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 4 068
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 3 707
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 453
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 338
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 264
 8. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 185
 9. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 164
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 058
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Búrky nás môžu zasiahnuť už v nedeľu ráno, popoludní sa ich intenzita zosilní. Meteorológovia varujú pred povodňovými úkazmi a možnými škodami.


TASR 13 h

Máš chuť zmeniť svoje podnikanie a nevieš ako na to? Zdá sa ti, že doba dnes nepraje odvážnym ľuďom? Nepremeškaj diskusiu, ktorá dá cenné informácie podnikateľom každého zamerania. Sleduj nás už v pondelok o 11:00 hod.


29. júl

Policajtka Obvodného oddelenia v Považskej Bystrici obvinila 60-ročného muža z prečinu krádeže.


SITA 30. júl
Bianka Vörösová.

Polícia vyhlásila pátranie po 16-ročnej Bianke Vöröšovej z Dubnice nad Váhom. Na sociálnej sieti to uviedlo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trenčíne.


SITA 30. júl

Už ste čítali?