POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výstava „Som ako ty“ putuje Slovenskom už od apríla minulého roka. Od minulého týždňa je nainštalovaná aj v kine Mier. Návštevníci tu nájdu vzácne prepojenie výtvarnej a literárnej tvorby.
Schodík k prekonávaniu bariér
Otvorenie výstavy, ktorej predchádzala beseda s psychiatričkou, zorganizovalo občianske združenie Zdravá duša a vyššiu záštitu malo nad ňou ešte ODOS, čo je asociácia pre všetky pacientské organizácie. V ústrety vyšlo aj PX Centrum. „Občianske združenie Zdravá duša sa snaží robiť osvetu medzi verejnosťou a približovať problematiku duševného zdravia. Sme komunita, ktorá zabezpečuje starostlivosť o duševne chorých po odchode z oddelenia. Často sa stretávame ešte s bariérami, že veľa ľudí si svojsky vysvetľuje stavy duševných ochorení a takéto podujatie je tiež schodíkom k tomu, aby sa odbúrali bariéry a aby sme oboznámili verejnosť, čo vlastne duševné ochorenia sú,“ povedala Eva Dzurjaníková, predsedníčka občianskeho združenia Zdravá duša.
Psychiatria nie je už čierno-biela
Do Považskej Bystrice putovala výstava zo Zvolena, kde bola v lete v knižnici. „Ide o asi 50 diel od 18 autorov so schizofréniou,“ hovorí MUDr. Marcela Bárová, výkonná riaditeľka mimovládnej organizácie ODOS (Otvorme dvere, otvorme srdcia). Dodáva, že majú autorov, ktorí sa venujú literárnej tvorbe aj výtvarnej tvorbe. Výstava v iných mestách mala úspech. Do Považskej Bystrice sa podľa Bárovej trošku ťažšie cestuje, ale vo väčších mestách boli prítomní na vernisážach aj autori diel a ľudia reagovali na túto skutočnosť trochu aj s prekvapením. „Naša reakcia bola, že samozrejme, že sú medzi nami a nevieme, ako by sa mali odlišovať. Dnes sú také kvalitné lieky, že môžu mať pacienti veľmi dlhé obdobie bez príznakov a niektorí už bez nich fungujú roky,“ hovorí Bárová.
Dodáva, že dôležité je aj to aké majú zázemie a či dokáže niekto podporiť činnosti, ktoré im prinášajú radosť. Napríklad aj tvorivú činnosť. „Ide o ľudí, ktorí pracujú, chodia do školy. Dnes treba, aby si spoločnosť uvedomila, že psychiatria nie je čierno-biela a nie je o kazajkách, sieťových posteliach a prípadných iných hrôzach, čo vidia vo filmoch. Treba však prísť, vidieť a pochopiť,“ hovorí Bárová.
Beseda a chýbajúci stacionár
Eva Dzurjaníková pripomenula, že podujatiu predchádzala beseda s primárkou psychiatrického oddelenia v Žiline Martinou Hanzelovou. „Bola tu opakovane už druhýkrát. Vždy si nájdeme nejakého odborníka, garanta psychiatrie, ktorý uvedie návštevníkov do problematiky odbornou prednáškou a potom necháme priestor prítomným na diskusiu,“ hovorí Dzurjaníková. Aj tento raz rozdebatovali veľa problémov. Ako veľký nedostatok bolo vyčítané aj to, že v meste stále nie je pre pacientov s duševným ochorením stacionár.