Kniha zachytáva aj špecifiká stredného Považia

Považská knižnica zorganizovala besedu s univerzitným profesorom Jaroslavom Vencálkom o jeho knihe Slovensko-český cezhraničný región Genius loci. Zachytáva v nej aj lokalitu stredného Považia, preto sme položili autorovi niekoľko otázok, aby bližšie pred

Profesor Vencálek na besede v knižnici.Profesor Vencálek na besede v knižnici. (Zdroj: DP)

stavil svoju knihu.

Čo je charakteristické pre krajinu v okresoch Považská Bystrica, Púchov a Ilava?

- Krajina okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava sa spája hlavne s geomorfologickou oblasťou Slovensko-moravských Karpát. Zastúpené sú horskými masívmi Javorníkov a Bielych Karpát a rozsiahlou zníženinou Považského podolia. Pestrú škálu spoločensko-výrobných, ale aj nevýrobných činností človeka ovplyvňoval typ reliéfu krajiny, charakter geologického podložia, sklonové pomery krajiny, hydrografické charakteristiky, ale aj pôda, klíma, rastlinstvo či živočíšstvo. Dlhodobé hospodárske činnosti naviazané napríklad na výskyt nerastných surovín ovplyvnila existencia karpatských flyšových hornín. Napríklad existencia kremenných pieskov a ich lokalizačná väzba na výskyt sklárskych aktivít či lokalizácia ľudských sídel mimo záplavové územia rieky Váh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Venujete sa v knihe aj prepojeniam v rámci hraníc, napríklad lokalitám na moravskej aj slovenskej strane Javorníkov? Aké sú špecifiká?

- Slovensko-český cezhraničný región vytvorený okolo jednej z historicky najstabilnejších hraníc v Európe od dôb Luxemburgovcov pôsobil mnoho storočí ako významná stredoerópska hranica. Preto genius loci tohto územia je pevne zviazané práve s hraničnou funkciou. Predstavujú ju horské masívy vnútorných Západných Karpát. Významnú úlohu pri fungovaní územia zohrala valašská kolonizácia. V 16. storočí sa pri hľadaní pastvín dostalo do vtedy veľmi riedko osídlených oblastí, nové prichádzajúce valašské obyvateľstvo. Nové usadlosti majúce rozptýlený charakter. Dali krajine zvláštny ráz nazvaný ako kopaničiarska krajina. Sú to práve Slovensko-moravské Karpaty, které na Slovensku patria k územiam s najvyvinutejšími a najzachovalejšími sídelnými štruktúrami valašských kopaníc. V krajine nájdeme mnoho spoločných znakov v hospodárskych, etnografických, kultúrnych a spoločenských zvykoch na slovenskej aj moravskej strane. Ida napríklad o charakter ovocinárstva a spracovávania ovocia, stmeľujúcu úlohu ženy v minulosti vo veľmi početných rodinách, ľudovú hudbu a tanec ako výrazné etnografické prejavy obyvateľstva, spoločnú podstatu moderných marketingových produktov podporujúcich rozvoj cestovného ruchu.

SkryťVypnúť reklamu

V našom regióne spája Slovensko s Moravou Púchovská dolina. Uveďte prosím niektoré dôležité charakteristiky územia, ktoré sú v knihe.

- Pretože ide o hranicu tvorenú horskými masívmi, mimoriadne významnú funkciu majú tie časti krajiny, kde existujú cez hory spojnice slovenskej časti s moravskou. V publikácii sa čitateľ dozvie zaujímavosti spojené so všetkými významnými komunikačnými trasami, ktoré prestupujú 252 kilometrov dlhú hranicou. Každá má svoje špecifiká. Ako príklad uvediem aspoň jednu, ktorá zásadným spôsobom ovplyvňovala rozvoj stredného Považia. Túto líniu predstavuje pomerne široká zníženina na slovensko-českej hranici. Oddeľuje masív Javorníkov od masívu Bielych Karpát a prepája slovenské stredné Považie s južnou časťou moravského Valašska (Vsetínsko a čiastočne Zlínsko). Na moravskej strane je obec Střelná a na slovenskej strane Strelenka ako súčasť Lysej pod Makytou. Obidve obce sú súčasťou takzvaného Lyského priesmyku. Ten predstavuje starú historickú spojnici Uhier s Moravou. Na nej sa práve v Lysej pod Makytou nachádzala tzv. tridsiatková stanica. Išlo o historickú formu miesta, povereného výberom mýta za prechod z Považia na Moravu. Po vzniku Československa sa práve táto lokalita stala predmetom úvah súvisiacich s ďalším dynamickým rozvojom slovensko-českého cezhraničného regiónu. Železničná trať Púchov – Horní Lideč z rokov 1935–1937 prekonáva Lyský priesmyk v blízkosti moravskej Střelnej asi 300 metrov dlhým železničným tunelom. To ale v slovensko-českom cezhraničnom regióne nie je nič neobvyklé.

SkryťVypnúť reklamu

Písať takúto knihu určite neznamená mať problematiku len naštudovanú, ale lokality treba aj navštíviť.

- Určite to vyžaduje mať širokú a ucelenú znalosť daných objektov a javov ako v priestore, tak aj v čase. Preto popri štúdiu literatúry a dostupných materiálov, historických aj tých súčasných je nevyhnutný aj terénny prieskum krajiny. Profesia geografa je pre takýto prístup jednoznačnou výhodou, pretože na základe štúdia krajiny prostredníctvom čiastkových geografických prístupov je možné úspešne prostredníctvom metódy historicko-vývojovej analýzy, zachytiť práve tie javy, ktoré svojím dlhodobým pôsobením získali charakter genia loci. Pobyt v teréne bol prepojený s exkurznými činnosťami študentov vysokých škôl v oboroch, ktoré som garantoval, ale aj s využitím rodinného zázemia pri trávení voľnočasových aktivít, tak ako skôr s deťmi, tak neskôr s manželkou Jarmilou, ktorá je autorkou fotografií celej monografie „Slovensko-český cezhraničný región / Genius loci“. Cieľom knihy nebolo predstaviť kompletné výpočty jednotlivých krajinných objektov a javov, ale naopak, na báze historicko-vývojovej syntézy predstaviť vzťahy, ktoré generovali dlhodobé spojenie človeka s krajinou a tak priblížiť čitateľom rozhodujúce vývojové skutočnosti, ktorých poznanie sa prenášalo z generácie na generáciu.

Môžete uviesť aj nejaké čiastkové špecifiká, ktoré sa spomínajú v knižke v súvislosti s karajinou stredného Považia?

- Kniha je presne členená podľa platného geomorfologického členenia Slovenskej republiky. Výhodou tohto prístupu je možnosť komplexného posúdenia krajinných častí umožňujúcich zvýraznenie ako konkrétnych všeobecností, tak i čiastkových špecifík. Napríklad pri Považskom podolí tak môže byť plasticky predstavená malebná krajina stredného Považia, ktorá sa ťahá od Horného Hričova až k Novému Mestu nad Váhom. Pritom každá z troch kotlín (Bytčianska, Ilavská, Trenčianska) má svoje špecifiká. Tak napríklad v Ilavskej kotline vytvára najsilnejšiu esenciu celej krajiny rovnobežnosť komunikačných trás. Od severne umiestnenej obce Ladce až po najjužnejšiu časť kotliny vyplnenú Dubnicou nad Váhom a Novou Dubnicou, sa z okolitých kopcov javia cestné komunikácie ako priamky. Rovnobežnosť v krajine je umocnená ešte dvoma paralelne idúcimi železničnými traťami. K týmto piatim rovnobežkám sa pripája nemenej významná rovnobežka v podobe Kočkovského derivačného vodného kanála. A tak by som mohol uvádzať príklad za príkladom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 519
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 632
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 277
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 726
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 672
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 844
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 821
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 335
  1. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  2. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  3. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  4. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  5. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  6. Eva Bachletová: Domáce poklady
  7. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 738
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 718
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 383
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 489
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 692
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 16 805
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 595
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Medveď hnedý.

Nachádzal sa pri tenisových kurtoch.


4
Veľkonočná výzdoba v centre Považskej Bystrice.

Pozrite si veľkonočnú výzdobu miest Považská Bystrica a Púchov.


Stredná priemyselná škola Dubnica nad Váhom.

Nové materiálno-technické vybavenie dostanú viaceré dielne.


TASR
Ilustračné foto.

Kamerové záznamy chýbajú.


  1. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  2. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  3. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  4. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  5. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  6. Eva Bachletová: Domáce poklady
  7. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 738
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 718
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 383
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 489
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 692
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 16 805
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 595
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu