Bytovka je zapečatená, ľudia v nej bývať nemôžu. Postúpilo vyšetrovanie?

Bytovke hrozí asanácia. Najskôr však potrebujú výsledok trestného stíhania, aby mohli konať. Ani po roku ho ešte nemajú.

Už dva roky v nej nikto nebýva.Už dva roky v nej nikto nebýva. (Zdroj: ARCHÍV REDAKCIE)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ľudí z jednej bytovky na najväčšom sídlisku v meste vysťahovali pred dvomi rokmi. Začalo sa trestné stíhanie pre podvod a prečin všeobecného ohrozenia. Dom stavali pred dvanástimi rokmi predovšetkým zo štátnych zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na problémy v bytovke upozorňovali nájomníci roky. Ich problémy začalo mesto riešiť pred dvomi rokmi, po tom čo došlo už druhýkrát k zmene vo vedení magistrátu. Mesto dostalo na výstavbu úver aj dotáciu.

Ľuďom ponúkli náhradné bývanie

Pred dvomi rokmi sa mesto začalo zaoberať problémami, na ktoré upozorňovali ľudia z nájomnej bytovky 2068 na sídlisku Rozkvet. Nikto v nej nebýva, je prázdna, zapečatená. Hovorí sa o narušenej statike. Mesto ponúklo ľuďom náhradné bývanie. Možnosť niektorí využili. V máji 2012 dalo aj podnet na prešetrenie na prokuratúru. Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin podvodu a prečin všeobecného ohrozenia. Mesto čaká na rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní. Keď z polície dostanú informáciu, že vyšetrovanie je už skončené, začne mesto konať. Zatiaľ ho nemá, ale polícia informovala o inej veci.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy s bytovkou

Dušan Németh sa nasťahoval do nájomnej bytovky, keď začal robiť na okresnom súde v meste. Bolo to asi druhý rok po kolaudácii. Hovorí, že problémy boli od prvej chvíle. „Písali sme vtedy na mesto, písali sme aj na POV BYT, ktorý bol v tom čase správcom,“ hovorí Németh. Problém v celej bytovke bol napríklad s oknami. „Rosili sa do 75 percent výšky. Voda stekala na parapety, podlahy, a tie potom vyhnívali. Vypadávala omietka pod prahmi na balkónových dverách a celé to plesnivelo,“ spomína si na problémy bývalý nájomník. Dodáva, že utierať vodu bolo treba aj niekoľkokrát za deň. Nepomáhalo ani vetranie, lebo asi hodinu po ňom sa okno začalo opätovne rosiť. Dodáva, že nakoniec predsa len vymenili sklá na všetkých oknách v bytovke.

SkryťVypnúť reklamu

Problémov však bolo viac. „Aj mne praskla stena v obývačke a cez špáru fučalo. Odpoveďou správcu bolo, aby som si ju zalepil. Tmelil som to. Neskôr natiahli zvonka novú fasádu,“ hovorí o niektorých prácach Németh. Problém sa však nevyriešil.

Nič dobré neveštili ani zvuky, ktoré počúvali ľudia v bytoch. „Bolo to neustále praskanie,“ spresňuje Németh a jeho výpoveď sa zhoduje s tými od ostatných obyvateľov bytovky.

Nájomníci už v bytovke nebývajú, dostali od mesta náhradné, alebo si našli nové bývanie sami. Počas niekoľkých rokov však splácali nájomné. „Podmienky sú také, že byty nie je možné odkúpiť do tridsiatich rokov od ich postavenia. Z toho, čo sme dávali ako nájomné, sa splácali. Do ceny nájmu sa musela rozpočítať hodnota bytu,“ hovorí Németh. Keď sa pýtame, či nepociťuje aj určitú nespravodlivosť, hovorí: „Z hľadiska právneho je táto vec čistá, ale z hľadiska spravodlivosti a morálneho je to už trochu iné. Pre nájomníkov boli podmienky od začiatku nastavené dosť nevýhodne.“

SkryťVypnúť reklamu

Začalo to nevinne, výsledok je nepríjemný

Obyvatelia bytovky žili v nájomnom dome asi desať rokov. V roku 2012 začalo mesto problém radikálnejšie riešiť. Na magistráte došlo druhýkrát k zmene vedenia. Po Ľubošovi Lackovičovi, ktorý primátoroval v rokoch 1994 až 2006 a Miroslavovi Adamem, ktorý bol vo vedení mesta v rokoch 2006 až 2010, nastúpil Karol Janas.

Ľudia bývali v bytoch aj napriek upozorneniam, ktoré dávali roky. Mali toho však už dosť a veľmi otvorene sa pred dvomi rokmi posťažovali na problémy, ktoré ich trápili. „Pozrite sa tu v obývačke, detskej izbe aj kuchyni,“ sprevádzala nás pred dvomi rokmi po byte Martina Belásová s tým, že ďalej vysvetľovala, ako sa objavovali na stene najprv bubliny, tie potom máličko praskli. Čiara sa ďalej podľa nájomníčky rýchlo zväčšila, a potom odpadol kusisko omietky. „Ide to rýchlo. Najprv je len čiarka a ani nie po mesiaci už je stena dolu,“ tvrdila. Najprv boli opadané kusy menšie, z roka na rok sa však zväčšovali. Ľudia tvrdili, že v noci alebo večer, keď už bolo ticho, počuli nepríjemné praskanie, ale aj iné zvuky. „Sú to niekedy aj tupé rany, ako keby vám niečo ťažšie spadlo na zem,“ posťažovala sa ešte. Pri okne v kuchyni ukázala aj prasklinu, ktorá sa urobila ako posledná. „A toto už nie je ani omietka, ale múr,“ dodala.

Božena Zvaková zase hovorí, že oni už stratili trpezlivosť, aby neustále sledovali, ktorá časť steny im odpadne. Dali preto byt zvnútra vyložiť sadrokartónom. Aj keď mali steny obložené, stále ich strašili zvuky. „Počujeme, ako steny praskajú a sype sa za obkladmi materiál,“ povedala.

Poruchy nahlasovali, nič sa nedialo

Ľudia tvrdia, že poruchy nahlasovali od začiatku. Nič sa však nedialo. „Len prišli, spísali, koľko omietky opadalo, a potom sa neukázali. Opravili sme si to zakaždým sami. Keď sa to stále opakovalo a začali sa vydúvať omietky na celej stene, zdalo sa nám, že to už nie je normálne,“ spomínala si v čase našej návštevy pani Zvaková.

Tatjana Fusková nám pred dvomi rokmi povedala, že prvé obhliadky sa robili v roku 2010, potom sa rýchlo urobila v lete fasáda, zostalo ticho. Kolaudačné závady ľudia podľa nej neustále urgovali a dostávali odpoveď, že je to postúpené stavebnej firme a budú odstránené. Bytovku skolaudovali v roku 2003. Mesto ako vlastník ju dalo do správcovstva spoločnosti POV BYT. Po problémoch, ktoré sa opakovali, dalo mesto vypracovať posudok statika. Ľudia ju museli nakoniec opustiť.

Čo ďalej?

Aký bude jej osud, zaujímalo aj poslancov na jednom zo zasadnutí zastupiteľstva. Primátor mesta Karol Janas pred dvomi rokmi, keď začalo mesto problém radikálnejšie riešiť, povedal: „Je statický posudok na to, že budovu treba zbúrať. Čakáme len na rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní, pre ktoré je to predmet usvedčujúci. Vyšetrujú, kto je zodpovedný, že budova je taká, aká je.“

Dodal ešte, že v momente, keď z polície dostanú informáciu, že vyšetrovanie je už skončené, začne mesto konať.

Vyjadrenie polície

Podnet na prešetrenie podalo mesto na prokuratúru v polovici mája 2012. Na jeseň 2013 sme dostali vyjadrenie polície, že považskobystrický vyšetrovateľ už v tejto veci vedie trestné stíhanie, a to pre trestný čin podvodu a prečin všeobecného ohrozenia. „Podľa vyjadrenia stavebného inžiniera došlo k zníženiu statickej bezpečnosti a k priamemu ohrozeniu života a bezpečnosti nájomníkov, preto odporučil ich evakuáciu,“ vyjadrila sa Elena Antalová, krajská policajná hovorkyňa. Priestor na vyjadrenie dostal od nás v tom čase aj zástupca firmy, ktorá stavala bytovku a vyjadril sa, že nebude dávať žiadne vyjadrenie, zvlášť, keď beží vyšetrovanie. Dodal ešte, že treba počkať, ako dopadne.

Zaujímalo nás, ako pokročilo vyšetrovanie po roku. „Dané trestné stíhanie bolo v januári 2014 prerušené z dôvodu, že sa nepodarilo preukázať, že sa jedná o trestný čin,“ získali sme minulý týždeň vyjadrenie Pavla Kudličku, krajského policajného hovorcu v Trenčíne.

Podarilo sa nám získať vyjadrenie právnika, že vec po prerušení stíhania nebude môcť byť ani po dlhšom čase premlčaná, keď sa už vo veci začalo konať, ale doba, na akú sa môže konanie prerušiť, nie je nijako obmedzená.

Fakty o bytovke

Z mestského úradu sme dostali informácie, že na výstavbu bytovky 2068 bol v r. 2002 schválený úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 347 507,14 eur. Celková výška investície bola 711 657, 70 eur, pričom zvyšné finančné prostriedky boli mestu poskytnuté formou dotácie. Lehota splatnosti úveru je 30 rokov. „Nakoľko došlo k vyprataniu bytovky, pričom bytové potreby všetkých nájomcov boli v zmysle dohody s mestom vyriešené, nájomné v súčasnosti nie je uhrádzané. Keďže trestné stíhanie zatiaľ nebolo ukončené, v tejto chvíli by poskytnutie akýchkoľvek iných informácií bolo predčasné a mohlo by negatívne ovplyvniť vyšetrovanie,“ uviedol Michal Hamar, vedúci odboru kancelárie primátora.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 810
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 684
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 392
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 086
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 463
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 234
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Kraslice so vzormi z Domaniže.

Umelkyňa ich tvorí podľa domanižských vzorov.


Šofér jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ďalšieho podguráženého vodiča chytili v Považskej Bystrici.


Ilustračné foto

Ich počet klesol medziročne o 16.


TASR
Kubínski turisti na Jilemnického 25-ke.

Zmeny sa udiali v dôsledku zosuvu skál v úžine.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu