POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ukážky výrobkov, ochutnávky, skúsenosti súčasných stredoškolákov či možnosť pohovoriť si aj so zamestnávateľmi. To všetko ponúkala burza informácií, ktorú pripravil považskobystrický úrad práce. Zúčastnili sa jej stredné školy z okresov Považská Bystrica a Púchov, ako aj niektorí zamestnávatelia.
Záujem o remeslo
V priemysle sa začína prejavovať nedostatok vyučených odborníkov. Zamestnávatelia preto hľadajú rôzne formy pomoci školám, aby z nich mohli vyjsť ich budúci potenciálni zamestnanci.
Spôsoby pomoci hľadá aj úrad práce. Jednou z nich je burza informácií, ktorú každoročne pripravuje pre žiakov končiacich základné školy. Tento rok sa jej zúčastnili stredné školy z okresov Považská Bystrica a Púchov a jedna škola z okresu Ilava. Podľa Miroslavy Jurdíkovej z považskobystrického úradu práce, sociálnych vecí a rodiny snahou bolo, aby priestor dostali najmä školy, kde sa žiaci môžu vyučiť remeslu. „Samozrejme, že sme dali priestor aj iným školám, nielen odborným,“ informovala o podujatí Jurdíková s tým, že pozvali aj zamestnávateľov, ktorých výrobný program korešponduje so školami, aby žiaci videli aj uplatnenie v oblasti stavebníctva, strojárstva, obchodu, služieb.
Remeslo sa mu páči
Juraj Šadlák sa učí za mäsiara. Výber tejto profesie vôbec neľutuje. „Pôvodne som chcel ísť na inú školu. Nakoniec som si vybral mäsiara. V škole sa mi páči a myslím, že ma bude baviť aj robota. Podľa mňa má táto profesia perspektívu, mäsiarov je stále málo,“ skonštatoval.
Na burze mal zastúpenie aj Púchovský mäsový priemysel. „Spolupracujeme so strednou školou v Púchove. Po jej skončení má študent možnosť zamestnať sa v našej firme,“ povedala Lucia Ryljaková. Záujem deviataci o toto remeslo vraj veľmi neprejavujú. „Je to asi celoslovenský problém,“ dodala.
Poľnohospodárstvo má zelenú
Juraj Rybár zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory hovorí, že poľnohospodárstvo a potravinárstvo majú na Slovensku zelenú. Komora v rámci duálneho vzdelávania garantuje odbornú úroveň strednej školy v Pruskom, ktorá vychováva najmä odborníkov v poľnohospodárstve. „Myslím si, že absolventi školy nebudú mať problém s uplatnením. Deti sa pristavujú, pýtajú sa. Boli tu napríklad chlapci, ktorí chcú byť traktoristami. Dnes to už nie je o zastaraných strojoch či vyrobených na kolenách. Traktory sú moderné mechanizmy s yostickom, GPS navigáciou,“ skonštatoval.
Boli už rozhodnutí
Na burzu informácií prichádzali žiaci zo všetkých základných škôl. Niektorí už boli rozhodnutí, na akú školu chcú ísť, iní sa ešte len rozhodovali.
Ondrej Uhrecký a Martin Sovík zo ZŠ SNP prišli na podujatie viac-menej symbolicky. Obaja už boli rozhodnutí, na akú školu chcú ísť. Jeden za automechanika, druhý za stolára.
Váhajúcim dokázali o školách viac povedať samotní študenti. Nikola Martinková im mohla rozprávať o svojich skúsenostiach v sklárskej škole, Róbert Fajer v strojárskej, iní zas z priemyslovky, gymnázia...
„Naším cieľom je, aby absolventi stredných škôl našli uplatnenie na trhu práce. Na to bol zameraný aj 13. ročník burzy, aby deviataci videli, že po skončení školy môžu nájsť uplatnenie v strojárstve, stavebníctve či ďalších odvetviach priemyslu,“ dodala Jurdíková.
Autor: VÁ