Pracovná časť prvého mestského zastupiteľstva bola búrlivá hlavne pri prerokovávaní zloženia mestskej rady.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Prvé zasadnutie zastupiteľstva po voľbách malo aj pracovnú časť. Rozhodovalo sa na ňom aj o zložení mestskej rady. Ide o niečo ako poradný orgán primátora, ktorý odsúhlasuje zastupiteľstvo a môže, okrem iného, odporúčať aj stiahnutie materiálov na rokovanie, ak nie je širší súlad v zastupiteľstve na ich predloženie a prijatie.
Pospíšilovej návrh na zmenu neprešiel
Už pri schvaľovaní programu zastupiteľstva prišiel jeden pozmeňovací návrh od Ivety Pospíšilovej, ktorý súvisel s mestskou radou. Navrhla z rokovania stiahnuť bod číslo 10, teda návrh na jej zriadenie a voľbu členov. „Je v rozpore so štatútom mesta, konkrétne s článkom 14 odsekom 2. V ňom sa hovorí, že v zložení mestskej rady sa prihliada na zastúpenie politických strán, politických hnutí a nezávislých poslancov v mestskom zastupiteľstve,“ vysvetlila dôvody Pospíšilová.
Dodala, že návrh predložený primátorom neprihliada na zastúpenie politických strán, nakoľko sa v ňom nenachádza ani jeden zástupca troch politických strán, a to Zmeny zdola, NOVA, Sloboda a solidarita. Odporučila preto, aby návrh z rokovania stiahli a nový vypracovali pri okrúhlom stole politických strán a nezávislých kandidátov zastúpených v zastupiteľstve.
Jej návrh väčšina poslancov nepodporila. Prítomní boli 24 poslanci. Proti boli deviati, zdržali sa šiesti, za boli ôsmi a jedna poslankyňa nehlasovala (pozri fotografiu).
Hlasovanie o návrhu poslankyne Pospíšilovej.
Reakcia primátora
Primátor Karol Janas povedal, že sa snažili zostaviť návrh tak, aby boli v rade skúsení poslanci, ktorí v mestskom zastupiteľstve pracujú dlhý čas a majú skúsenosti, ako sa pripravujú materiály. Dodal ešte, že mestskú radu si volí zastupiteľstvo a konečné rozhodnutie o zložení majú v rukách poslanci.
„Návrh, ktorý predkladám, som predložil na základe rokovaní s každým poslancom. Snažil som sa identifikovať, nakoľko sa kandidovalo v mnohých koalíciách, kto sa ku ktorej politickej strane hlási, prípadne s ktorou sa identifikuje,“ uviedol, primátor.
Dodal, že výsledok bol taký, že jeden sa identifikoval so Zmenou zdola, jeden so SAS, jeden s NOVA, dvaja so Sieťou, traja s SDKÚ, traja s KDH či so Smerom a deviati sa identifikovali ako nezávislí. „Preto s prihliadnutím na volebné výsledky sme sa rozhodli ponúknuť miesta nezávislým kandidátom, lebo je ich najväčší počet, a preto sme navrhli zloženie mestskej rady v podobe, v akej je,“ tvrdí primátor.
Rada bude slúžiť len ako alibi
Poslanec Juraj Smatana hovorí, že mestská rada je komunikačným orgánom, kde sa vyšprngajú problémy medzi politickými stranami, nezávislými poslancami a medzi rôznymi názorovými prúdmi. Jej rokovanie sa zaraďuje v tesnej blízkosti zastupiteľstva.
„Slúži práve na to, aby sa tu rozpory vyriešili, a keď je jasné, že nie je možné nájsť dohodu, materiály sa z rokovania stiahnu a ďalej sa hľadá nejaký spoločný jazyk. Musím konštatovať, že takýmto spôsobom nebola mestská rady vytvorená, aby dokázala plniť túto úlohu," povedal Smatana.
Dodal, že nech počíta ako chce, z ich koalície, ktorú tvorí Zmena zdola, SAS, NOVA a viacerí nezávislí poslanci, z týchto šiestich ľudí nie je ani jeden zástupca v mestskej rade. „Dosiahli sme štvrtinu mestského zastupiteľstva, plus mínus jeden hlas, a z nej ste nenavrhli zaradiť do mestskej rady ani jedného človeka,“ poukázal. Myslí si, že mestská rada nebude slúžiť na nachádzanie konsenzu, jej odporúčanie bude slúžiť ako alibi, že veď mestskou radou návrhy prešli a neboli žiadne výhrady.
Poslanecké grémiá
Primátor spomenul na zasadnutí aj poslanecké grémiá. Myslí si, že politická scéna v meste je po komunálnych voľbách roztrieštená, preto v spolupráci s ostatnými členmi vedenia mesta prijali rozhodnutie, aby napätie trošku uvoľnili.„Vždy pred zastupiteľstvom dva týždne budeme zvolávať poslanecké grémiá, na ktoré pozveme všetkých poslancov aj politické strany, kde sa materiály do zastupiteľstva môžu prelúskať, môžu sa nanovo prerozprávať. Prípadne ak majú poslanci nejaký závažný problém, dajú sa veci prerobiť, prípadne materiál celkom stiahnuť,“ vysvetlil.
Nie je kontrola, nepáči sa mu to
Poslanecké grémium podľa Juraja Smatanu nemá žiadnu oporu v zákone. „Nechám na rozhodnutie svojich kolegov, či tam chcú chodiť alebo nie. Každý sa môže slobodne rozhodnúť. Ale ja chodiť na grémium, ktoré nemá oporu v zákone, odmietam. Nie je zákonom upravená prístupnosť verejnosti a médií. Chodiť niekam rokovať bez toho, aby sa toho mohli zúčastňovať občania a kontrolovať, čo sa deje, sa mi veľmi nepáči,“ povedal Smatana.
Grémium nemá podľa neho ani upravený rokovací poriadok. Keď sa príde na mestskú radu, spíše sa podľa Smatanu zápisnica, ktorá je dostupná na internetovej stránke mesta a všetky dokumenty do zastupiteľstva si môžu obyvatelia tiež pozrieť.
Výmena názorov
Primátor zareagoval, že čo sa týka grémia a ak nemá oporu v mestských dokumentoch, tak ani koalícia nemá oporu v žiadnych mestských dokumentoch. Na radu dal podľa jeho slov návrh, ktorý si myslel, že prejde a zastupiteľstvo bude fungovať. „Ak neprejde nejaký člen mestskej rady, bude tam ten, koho si sami zvolíte,“ povedal Janas.
Smatana tvrdí, že včas sformulovali svoju požiadavku na návrh členov rady a mailom aj písomne to oznámili, ale ich návrh nezohľadnili.
Málo žien v rade
Pripomienku mala aj poslankyňa Katarína Beranová. Najprv vyjadrila súhlas s názormi Juraja Smatanu. „Nie je zastúpený pomer strán, čo je veľký omyl, ale omyl je aj to, že je v rade diskriminácia žien, je tam totiž len jedna žena,“ povedala Beranová. V zastupiteľstve je z 25 poslancov 7 žien a mestská rada má osem členov.
Hlasovanie
Väčšinou hlasov nakoniec zastupiteľstvom návrh zloženia členov mestskej rady prešiel. Hlasovalo sa verejne o každom jednom členovi. Zástupcovia koalície boli pri hlasovaní buď proti alebo sa zdržali. Pridali sa k nim striedavo pri niektorých menách aj dvaja nezávislí poslanci.
Mestská rada bude pracovať v zložení: Katarína Drevenáková, Roman Jaroš, Jozef Keruľ, Ľubomír Kubovič, František Matušík, Peter Máťoš, Ján Panák a Juraj Pekár.