Hádzanie petárd ho veľmi nahnevalo

Pri používaní zábavnej pyrotechniky sa niekto zabáva, niekomu však prekáža. Národná rada prijala začiatkom roka zákon, ktorý okliešťuje možnosti miest a obcí obmedzovať jej používanie. Polícia však môže riešiť niektoré veci ako priestupky.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: R. STOKLASA, TASR)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Sviatočné dni si niektorí ľudia nevedia predstaviť bez zábavnej pyrotechniky. Neohľaduplné používanie však prináša problémy. Nový zákon, ktorý prijali poslanci Národnej rady vo februári tento rok, odoberá samosprávam niektoré kompetencie, ktoré mali v súvislosti s obmedzovaním používania zábavnej pyrotechniky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nejde o šťastné riešenie, ale absolútna anarchia v jej používaní nebude podľa vyjadrení náčelníka mestskej polície možná. Má totiž možnosti ako riešiť problematické prípady. Aj ľudia, ktorých sme stretli v uliciach, by uvítali novelu prijatého zákona, ktorá by vrátila samosprávam kompetencie.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi nahnevaný

Do redakcie sme dostali nedávno podnet od muža v stredných rokoch, ktorého veľmi nahnevalo rozhadzovanie petárd v podchode, v centrálnej mestskej zóne. Nezabávali sa takto na počudovanie deti, ale asi dvadsaťroční chlapi, ktorí ich hádzali medzi ľudí, a potom ušli. „Nemám žiadne zdravotné problémy, ale poriadne som sa aj ja zľakol. Neviem, ako by reagoval nejaký starší človek, ktorý má problémy so srdcom alebo malé dieťa,“ povedal nahnevaný muž.

Ľahko sa stane nešťastie

Názory ľudí sme zisťovali aj v uliciach mesta. Mária Kuchtová bola prekvapená, že prijali zákon, ktorý už neumožňuje obmedzovať používanie pyrotechniky. „Veď načo je to? Ja síce nemám negatívnu skúsenosť, ale je mi ľúto detí, keď potom vidím tie úrazy v televízii,“ hovorí pani Mária. Podľa nej aj nevinné vypúšťanie balónov šťastia môže privodiť ľahko nešťastie. „Vidíte, kto by povedal, že sa môže od neho chytiť a zhorieť strecha. A stalo sa,“ dodáva s tým, že s pyrotechnikou je to ešte horšie.

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenia by mali byť

„Oni už dávno trieskajú,“ reagovala na používanie pyrotechniky v uliciach Viera Krajčovičová. „Je to nepríjemné nielen pre ľudí a malé deti, ktoré sa môžu veľmi zľaknúť, ale aj pre zvieratá. Tie môžu dostať aj mŕtvicu. Veď to sú niekedy hrozné rachoty,“ dodala jej kamarátka Vlasta Harciníková. Obidve si myslia, že by sa používanie pyrotechniky malo obmedzovať a zmena zákona nebola preto správna vec.

„Susedov pes z toho oslepol a teraz chudák stále šteká. Aj ja mám malé dieťa a vadí mi to. Ráchajú to aj teraz už kade tade. Malo by to byť len na Silvestra,“ myslí si mladá mamička Katarína Strháková.

Július Turza sa nazdáva, že by mali mať miestni poslanci možnosť obmedziť používanie pyrotechniky, aj mestská polícia by mala mať väčšie kompetencie. „Hrozné je to pre starých ľudí. Máme vdoma malého psíka, a ten sa ide tiež zblázniť, keď začnú strieľať. Týždeň pred sviatkami aj po nich,“ povedal pán Július s tým, že používanie mimo vymedzených dní by sa malo pokutovať. „Na sviatky by som to ešte toleroval, ale obmedzenia by mali byť,“ dodáva. Myslí si, že nový zákon by poslanci Národnej rady SR mali prehodnotiť a vrátiť samosprávam kompetencie. „Podaktorí to jednoducho zneužívajú,“ konštatoval s tým, že ľudia sú rôzni a niekto nevie byť ohľaduplný.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena

Používanie zábavnej pyrotechniky mohli v minulosti v mestách a obciach obmedziť všeobecne záväzným nariadením. Mali ich viaceré samosprávy a obmedzili používanie pyrotechniky na Silvestra a Nový rok, keď sa takáto činnosť tolerovala. Nový zákon, ktorý prijali poslanci Národnej rady vo februári tento rok, však odoberá samosprávam niektoré kompetencie. „Nie je to pre prospech alebo dobro ľudí. Nie každý sa totiž stotožňuje s tým, aby zábavnú pyrotechniku používal niekto kedykoľvek a kdekoľvek bez obmedzení,“ hovorí Juraj Lieskovský, náčelník považskobystrickej mestskej polície. Dúfa, že ak bude viac pripomienok k zákonu, poslanci ho prehodnotia a prijmú novelu.

Môžu ich riešiť

Lieskovský hovorí, že obmedzenia boli v rámci všeobecne záväzného nariadenia aj v Považskej Bystrici. Aj napriek tomu, že prijatím vyššej legislatívy došlo k okliešteniu niektorých kompetencií samospráv, neznamená to podľa náčelníka celkom, že môže byť absolútna anarchia v používaní zábavnej pyrotechniky. „Ľudia, ktorí pyrotechniku odhadzujú, sa môžu dopustiť priestupku proti verejnému poriadku znečisťovaním prostredia a u ľudí to môže tiež vzbudiť verejné pohoršenie. Ich používaním môžu byť totiž niektorí ľudia dotknutí. Môžu podať konkrétne oznámenie a vo veci sa bude konať. Centrálna mestská zóna je monitorovaná kamerovým systémom. Záznam sa dá potom použiť v konaní o priestupku ako dôkaz,“ vysvetľuje Lieskovský.

Dodáva, že najviac môžu byť používaním zábavnej pyrotechniky dotknuté mamičky s malými deťmi, prípadne starší ľudia. „Nevhodné použitie pyrotechniky môže privodiť aj zhoršenie zdravotného stavu, čo už je vážna vec,“ vysvetľuje náčelník. Používateľ pyrotechniky sa takto dopúšťa protiprávneho konania, čo bude mestská polícia riešiť.

Obmedzenie aj v zákone

„Nebolo šťastné riešenie prijať takýto zákon, ale zánik niektorých kompetencií mesta neznamená absolútnu svojvôľu,“ tvrdí Lieskovský.

Podľa neho používanie bežnej zábavnej pyrotechniky obmedzuje aj samotný kritizovaný zákon 58 o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii v paragrafe 53. V ňom sa uvádza, že pyrotechnický výrobok kategórie 2, 3, P1 a T1 je zakázané používať vo vzdialenosti menšej ako 200 metrov od nemocníc, kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, škôl, liečební a cintorínov bez písomného súhlasu vlastníka týchto objektov. Na používanie pyrotechnického výrobku kategórie 2, 3, P1 a T1 pri športovom podujatí sa vyžaduje písomný súhlas vlastníka objektu, v ktorom sa športové podujatie uskutočňuje, a organizátora športového podujatia.

Pyrotechnické výrobky kategórie 2 a 3, P1 a T1

Pyrotechnické predmety na zábavné účely triedy II - výrobky zábavnej pyrotechniky určené pre dospelé osoby

- do tejto triaedy patria rakety, dymové pyrotechnické zlože a pyrotechnické zlože bengálskych ohňov, rímske sviece, fontány, gejzíry, malé výbušky, vystrel'ovacie puzdrá alebo rakety s náplňou farebných svetlíc, hvízdacej alebo výbušnej zlože, farebné dymy

- úlomky a časti pyrotechnických predmetov s traskavým účinkom neodlietavajú viac ako 8m od miesta rozpadu, pritom ich zvyšky nehoria ani netlejú

Pyrotechnické predmety triedy III - výrobky určené pre odpaľovačov ohňostrojov

- najmä bomby, delové výstrely, ohňopády, veľké rakety, kompaktné celky vystreľovacích puzdier, veľké japonské slnká

- pyrotechnické predmety zostavené z viacerých samostatných dielcov, okrem svetelných obrazov, môžu sa skladať najviac z 12 dielcov, ak sú splnené podmienky, že celkové množstvo pyrotechnickej zlože v zostavenom výrobku je najviac 800g, pri ohňopádoch 1200g a jednotlivý dielec obsahuje najviac 15g voľne sypaného čierneho prachu alebo 6g výbušných zloží,

Kategória T1 - pyrotechnické výrobky určené na používanie na javisku, ktoré predstavujú nízke nebezpečenstvo

Kategória P1 - pyrotechnické výrobky iné ako zábavná pyrotechnika a scénická pyrotechnika, ktoré predstavujú nízke nebezpečenstvo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 635
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 614
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 404
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 050
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 626
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 269
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 512
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Kraslice so vzormi z Domaniže.

Učila ju majsterka z Domaniže.


Šofér jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ďalšieho podguráženého vodiča chytili v Považskej Bystrici.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu