Majú tajný návod pre liatie z olova, deti straší gric

V Papradne majú hody na Ondreja. Ide o jeden zo zvláštnych dní v kalendári a aj tradičná zabíjačka v obci je iná. Veľa činností, názvov, zvykov predvianočných aj vianočných tu má tiež nenapodobiteľnú, miestnu príchuť.

Papradnianska zabíjačka.Papradnianska zabíjačka. (Zdroj: DP)

PAPRADNO. V obci nemávajú hody cez leto, ako to býva vo väčšine obcí. Sú totiž spojené s vysvätením kostolíka, ktorý nesie meno svätého Ondreja. Spočiatku mávali len svätú omšu, posledné roky robia aj tradičnú zabíjačku. Nechýba pri nej veľká vatra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potrebujú veľký oheň

Starosta Papradna Roman Španihel hovorí, že rozdiel spočíva v počiatočnej príprave prasiatka ešte pred rozporcovaním. „Neobára sa horúcou vodou v žľabe, ale sa najskôr opáli na ražnej slame a až potom sa dočisťuje vodou. Chlpy, ktoré ešte zostanú, sa oškriabu nožom,“ inštruoval ešte pred zabíjačkou starosta. A tak aj bolo.

SkryťVypnúť reklamu

Prasiatko dvaja mäsiari Jozef Klabník a Tono Banínec najprv s pomocou ďalších chlapov dôkladne zo všetkých strán poopaľovali. Keďže išlo o veci s ohňom súvisiace, nemohli ako asistenti chýbať ani hasiči. Potom ho dôkladne vyumývali veľkými kefami, dočista oholili a až po všetkých týchto úkonoch vyvesili a šikovne rozporcovali. Všimli sme si ešte jednu zaujímavosť. Pri opaľovaní stiahli chlapi prasiatku aj ratice a rozhadzovali ich medzi ľudí. Aj to je vraj tradičné. „To sa robí pre šťastie,“ vysvetlil jeden z mäsiarov.

Dobroty chutia inak

Pre papradnianske hody prišli o život tri prasiatka. „Dve stoštyridsaťkilogramové ešte pred ukážkovou obecnou zabíjačkou, aby sme stihli pripraviť výrobky. Ľudia, ktorí prichádzajú na hody, majú tak možnosť ochutnať špeciality,“ povedal starosta Španihel. Ukážková sa robí na hodoch. „Prasiatko sa do večera spracuje, ľudia sa po zabíjačke môžu pozabávať a večer bude ešte hodová zábava v kultúrnom dome. Na stoloch sa objavia výrobky z dnešnej zabíjačky,“ prezradil starosta. Podávajú sa klasické papradnianske jelitá, pečené mäso, tlačenka. Opaľovanie kože poznať aj vo výrobkoch, majú špecifickú chuť. Sú celkom iné, ako keď sa prasa len obára. „U nás sa len takto robí zabíjačka. Pamätám si ju aj z detstva a som aj vyučený mäsiar, tak viem posúdiť prečo je opaľovanie na chuť výrobkov dobré,“ povedal Jožo Klabník.

SkryťVypnúť reklamu

Aj slaninka je svojská

Že si v Papradne prasiatko opaľovali aj na domácich zabíjačkách, potvrdili aj ľudia z obce, ktorí sa prišli pozrieť na obecnú zabíjačku. „Veru sa takto opaľovalo, nikdy sa neobáralo,“ povedal pán Baštek. „Slaninka sa nasolila, zaudila a dala do sucha, do nádoby, aby vydržala,“ dodal. Veď zimy bývali v doline dlhé. Jeho kamarát Jozef ešte pridal, že v Papradne majú teda aj slaninu špeciálnu a má aj špeciálny názov geľata alebo geľatková slanina.

Anna Zboranová si tiež pamätá, že pri domácej zabíjačke si prasiatko pekne najprv poopaľovali. „Jój, potom sú výrobky celkom iné. Ale aj masiarovi treba uliac po pohárku,“ dodala.

papradno_zabijacka490.jpg

Olovo, tajný zoznam a gric

Na zabíjačke sme sa dali do reči aj s Lenkou Jandušíkovou z folklórnej skupiny Podžiaran. Rozhovorila sa okrem zabíjačky aj o rôznych zvykoch, predvianočných aj vianočných. „Keď sme pátrali po rôznych tradíciách, dozvedeli sme sa, že sa na Ondreja aj v Papradne lialo olovo,“ hovorí Lenka. Podľa obrazcov, ktoré sa vytvorili po naliatí tekutého olova do studenej vody, si mohli dievčatá vyveštiť, aké zamestnanie bude mať ich manžel. Staré ženy majú na to aj tajné návody. „Vždy sa vymýšľali rôzne somariny a niektoré babky tu majú ešte pospisované návody, ako vylúštiť z rôznych tvarov, ktoré sa vytvoria, čo predznamenávajú. Pani Julka Bašová, ktorú u nás v dedine každý volá Anjelka, má ešte tieto veci určite odložené,“ prezrádza Lenka.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovorí sa aj o zvykoch na vianočné sviatky. Na Štedrý deň chodia mládenci po obci dodnes. „Kedysi chodievali chlapci zaspievať najprv na faru pánovi farárovi, aby posúdil, či im to ide dobre. Keď si ich pán farár vypočul, tak im pridelil určité rajóny, kadiaľ ktorí majú ísť s betlehemom a spievať,“ povedal Lenka. Chodievali aj s gricom, zaspievali, zavinšovali. „Gric bol chlap poobliekaný v kožušinách a omotaný reťazami, na hlave mal hroznú masku, cez ktorú mu nebolo vôbec vidieť do tváre a strašil deti. Toto sa stále dodržiava,“ hovorí Lenka.

Z plných pľúc a vinšovanie

V Papradne je veľmi svojská a neopakovateľná atmosféra aj na polnočnej omši. „To preto, lebo vianočné piesne sa u nás v kostolíku spievajú z plných pľúc. Býva to Tichá noc presvätá noc. Spievavala sa kedysi len u nás, ale teraz ju už spievajú aj v niektorých iných dedinách. Je však naša, typická pre Papradno. A potom to býva ešte Glória,“ vysvetľuje Lenka. Dodáva, že býva malá aj veľká glória. „Keď betlehemci chodili po domoch, pýtali sa, či chcú ľudia zaspievať malú alebo veľkú glóriu. Podľa nej im potom ľudia aj nadelili,“ hovorí mladá folkloristka.

Samozrejme, pri vstupe do domu nesmie chýbať vinšovanie. To nerobia len betlehemci, pamätá si naň aj Lenka ešte z detstva a tradíciu dodržiavajú. „Ščascitujem vám na tyto nové, nastávajúce sviatky, aby vám dal Pánboh, zdravia, ščascia, hojného božského požehnánia, na statečku rozmnoženia, na dzietkách potešenia a na poli hojných úrod a po smrci večný život a včetko čo si od Pána Boha žiadáce a pýtáce,“ spustí odrazu mladá žena. Dodáva, že si všetko pamätá doteraz. „Moja babka, vždy keď vstupovala do nášho domu na Vianoce, boli to prvé slová, ktoré sme počuli. Takto pekne nám zavinšovala. Aj my si preto udržiavame takúto tradíciu.“

Kúsok leta

V jednom zo stánkov na hodoch ponúkali aj ľudové lieky – rôzne bylinkové zmesi na voňavé čajíky pozbierané z lúk v okolí Papradna. Siahli sme po čajíku proti nachladnutiu. „Je v ňom slez maurský, trezalka, nechtík, rebríček, materina dúška ...,“ začala vymenúvať Zdenka Mituníková.

Bylinky sama aj nazbierala. Na zber treba aj špeciálny čas, aby v zime, keď je všade sneh, fujavica a treskúci mráz odrazu v miestnosti, kde sa podáva čaj, zavoňala rozkvitnutá lúka. „Zbierať sa preto musí v pekný deň, keď svieti slniečko a najlepšie je pred splnom alebo počas neho. Treba však mať aj dobrú náladu,“ prezradila pani Zdena.

Dodala ešte, že v noci ona na zber nechodí. „To sú celkom iné bylinky, ktoré majú až magickú moc. A také ja nemám,“ usmievala sa potmehútsky pani, a tak sme aj mali nutkanie nakuknúť do jej tajných zásob, či by sme predsa len niečo nenašli.

Trasenie plotov a veštenie

Na rôzne magické úkony, ktoré sa spájajú so stridžími dňami, ako je Katarína, Ondrej, Barbora či Lucia si však zaspomínala. Deň Ondreja bol napríklad bohatý na veštby o vydaji, objavovali sa však aj počas iných dní. Ľudia verili, že človek má svoj osud určený od začiatku hneď pri narodení a aj dievča má osudom určeného muža. „Plotmi sme triasli na Ondreja ako také dievky, aby sme si takto privolali budúceho muža,“ spomína si pani Zdenka.

O zvykoch sa píše aj v kalendári na rok 2013 Od koľady po koľadu, ktorý vydala Základná škola Papradno a objavil sa aj v stánkoch na hodoch. Zostavila ho podľa rozprávania ľudí z obce aj svojich predkov či vlastných skúseností Margita Bulíková. Spomína sa v ňom aj to prečo sa večer počas Ondreja stretávali dievky. „Dievky sa poschádzali na grunce, každá držala v ruke hrotek a hrabovú halúzku. Rozbehli sa na všetky strany a zastavili sa až pri dome svojho milého. Poobzerali sa okolo seba a keď ich nikto nevidel, triasli plotom,“ píše sa v kalendári. Hovorili pri tom zaklínadlo, aby im dal Ondrej „znac“ akého muža budú „mac“. Neskôr ešte hrabovou halúzkou poometali dom a zaklínali znovu. „Potom výskokom bežali na miesto, kde sa mali stretnúť. Spolu sa vybrali k trom brodom a trom schozelniciam (sútokom troch potokov). Tu si načreli po troche vody do hrotka a umyli sa v nej. Takto si mali privábiť milého a pripútať si ho k sebe,“ píše sa ešte v kalendári.

Halušky a halúzky

Zdenka Mituníková si pospomínala nakoniec aj na Luciu, ako varili halušky s lístočkami, aby si tiež vyveštili budúceho muža. „Na Barboru sme zase trhali čerešňové vetvičky. Dali sme ich do vody, aby nám do Vianoc rozkvitli. Vymieňali sme čistú vodu každý deň,“ hovorí. Bolo dôležité starať sa, aby konárik vykvitol. Veštiť mal totiž pevné zdravie.

Na advent už musel byť podľa pani Zdenky pokoj. „Odopierali sme si aj výdatné jedná, akým bolo tiež mäso,“ hovorí pani Zdenka, mrknúc očkom po zabíjačkových špecialitách na stoloch vedľa stánku.

Čaj troch farieb a zábava

Od miestnej bylinkárky sme si odniesli aj dobré rady, ako sa liečiť a jeden, podľa upozornení miestnych ľudí, vraj zázračný čajík. Ten išiel na odbyt najviac. Pýtali si ho viacerí kupujúci. „Keď ho navaríte, bude modrý, keď trochu vychladne ozelenie a keď ho osladíte medom bude červený,“ dozvedeli sme sa. Vyskúšali sme. A naozaj. Bol taký, ako ho opísali.

Hody pokračovali v Papradne v pokojnejšom duchu slávnostnou omšou v kostolíku. Neskôr vystúpila v kultúrnom dome skupina Kortina. Ľudia sa zabávali aj pri vystúpení folkloristov z Podžiaranu, ktorý zahral scénku so starosvetským námetom. Išlo o príhodu s nakukačom. Nakukačom volali v dedine človeka, ktorý chodil k ľuďom po vážnej chorobe namiesto doktora, aby zistil, či ešte žije. Samozrejme, poňali ju humorne. Nechýbalo ani pásmo piesní mladšej aj staršej zložky Podžiaranu, žien a chlapov. Na záver bola hodová zábava.

Na ondrejovských hodoch v Papradne sa veru každý dozvedel, popil si, zakúsil si, zaspieval si, potancoval si, aj si odniesol, čo obľubuje. Ak ste tam neboli, určite sa na ne o rok musíte vybrať.

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 239
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 874
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 190
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 026
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 785
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 888
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 992
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 628
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 425
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 076
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 222
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  4. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Ikonický roštový chodník cez mokrade.

Historický park v Lednických Rovniach patrí na Slovensku k najkrajším.


  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 992
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 628
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 425
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 076
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 222
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  4. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu