Štvrtok, 21. marec, 2019 | Meniny má Blahoslav

Ľubomír Kodrík odštartoval kariéry reprezentantov

Rodák z Trnavy Ľubomír Kodrík je zrejme najznámejším trénerom v Považskej Bystrici. Čoskoro sedemdesiatnik vštepil hokejové základy stovkám chlapcov, z ktorých to viacerí dotiahli až do reprezentácie

Ľubomír Kodrík (v strede) dostal ocenenie pri príležitosti Dní Mesta Považská Bystrica.Ľubomír Kodrík (v strede) dostal ocenenie pri príležitosti Dní Mesta Považská Bystrica.(Zdroj: ARCHÍV)

Prvý výber

Po maturite na strojárskej priemyslovke v roku 1963 sme si mohli vybrať umiestnenku z voľných miest na celom Slovensku. Vybral som si Považskú Bystricu, kde som pracoval v ZVL a súčasne aj hral hokej. V Trnave som začínal s hokejom pod vedením budúceho trénera Slovana Bratislava Jána Mitošinku, pre ktorého sme boli prvými zverencami. Po jeho odchode do Bratislavy nás prevzal známy futbalový tréner, ktorý pôsobil aj Pov. Bystrici, Milan Moravec. V zime sa futbal nehral, tak mu v klube dali na starosť mladých hokejistov.

Pätnásťročný kapitán

Hrával som v obrane, občas ako stredný útočník. V Nitre proti veľkému favoritovi sme mali málo hráčov, pretože domácim sa nezdali niektoré registračky. Tréner Mitošinka sa nahneval a z trucu ma ako pätnásťročného urobil kapitánom a poslal do boja s devätnásťročnými. Stalo sa niečo nevídané, namiesto debaklu sme vyhrali 4:2 a ja som dvakrát skóroval. Okrem hokeja som hrával aj hádzanú či basketbal. Hoci som do školy chodil s budúcimi futbalovými reprezentantami Kunom či Kabátom, futbal som nehral. Chýbala mi vytrvalosť a aj preto som robil športy, kde sa často striedalo. Bol som skôr rýchlostný typ.

Z hráča trénerom

Po piatich rokoch na Považí sa v roku 1968 rozpadol mužský hokej po zostupe z druhej ligy do divízie, ktorého dušou bol Jožko Pokorný. Štadión sme nemali, tak sme chodili do Žiliny. Podobne na tom boli aj iné kluby, kde sa štadióny iba stavali. Hrávalo sa v Martine a Zvolene, kde ťahali chladenie z pivovaru resp. bitúnku. Keď o päť rokov začal klub znova fungovať, nahovorili ma, aby som v ňom pracoval. Zo starej generácie ostali zopár hráčov - Šulc, Zigo, Fábry, Almáši, prišli noví hráči z vojny. Trénovali sme v Žiline, doma sme potom hrali na bývalých tenisových kurtoch so zmontovateľnými mantinelmi. Kustód pán Karas polial cez deň antuku a večer, keď primrzlo, mohlo sa hrať. Pracoval som pri mužoch, kde sa nám podarilo zohnať kvalitných hráčov z Jasenice - Talajka, Stráňovský, Brtko, pribudli aj Kurus, Lovíšek či Grman. Trénovalo sa málo, väčšinou sme hrali iba zápasy, ale výsledky neboli zlé. Začali sme sa šplhať v súťažiach vyššie a vyššie. Súpermi nám boli okrem spomínanej Jasenice, Žiar nad Hronom, Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš B alebo Telgárt, vtedajšie Švermovo. Potom sme založili dorast, kde hrávali bratia Priedhorskí a Tománek a v roku 1976 vznikli aj prvé žiacke družstvá.

Z hokeja do práce

Zápasy hrávali v týždni, cestovali sme na ne autobusom TJ, ale niekedy aj vlakom ako do Švermova cez Poprad. Večer sme dohrali zápas, potom sme sa trmácali v noci vlakom domov. O štvrtej som si doma oblečený ľahol na lavicu, trochu podriemal a o šiestej už som bol v práci. Často sa stávalo, že počas zápasu začalo snežiť. Rolby vtedy neboli, a tak sme museli pozametať ľad, aby sa mohlo pokračovať. Ešte ako dorastenec si pamätám zápas za Trnavu pri mínus dvadsať stupňov bez prilieb s veľkou námrazou okolo hlavy. Vtedy sprchy neboli, alebo veľmi málo, poprechladal som a čo mi spôsobilo neskôr zdravotné problémy.

Osudoví žiaci

Po troch rokoch trénovania mužov a roku pri doraste som sa v roku 1977 spolu s Heimlichom dostal k mladším žiakom. Žiacke kategórie boli v plienkach, a tak aj vyzerali prvé výsledky. Naši starší žiaci inkasovali historickú prehru 0:79 v Banskej Bystrici. Nebolo to jednoduché, lebo zápasy sa hrali o pol deviatej ráno a kým sme sa k súperovi dostali, ten už bol rozcvičený. Nastupovať na zápas z autobusu, rozospatý, a proti skúsenejšiemu súperovi, bola ťažká škola. Keď bolo detí málo, museli sme dopĺňať káder a vítaný bol každý, čo mal ruky a nohy. Bolo poznať rozdiel, keď súperi boli na ľade od prvej triedy a nás o tri štyri neskôr. Boli to časy, keď najmenších (Zlocha, Siažik, Nahálka) nechcel nik trénovať, no raz sa začať muselo.

Trénerské kurzy

Prvý trénerský kurz štvrtej triedy v Dubnici trval tri dni. Trojku triedu som robil u známeho odborníka Lukscheidera, kde sme dostali za úlohu zmapovať, koľko najazdia hokejisti počas zápasu. Museli sme si poradiť, kreslili sme pohyb hráča a potom pridali metre podľa rozmerov. Zistili sme zaujímavé veci. Vtedajší Čechoslováci najazdili za zápas štyri kilometre, ale Rusi sedem. Druhú triedu som absolvoval o trénera neskorších majstrov sveta l Filca. Veľmi sa mi páčili Filcove metódy, ale uznávam aj prácu súčasného trénera Vůjteka, ktorí využívali štyri útoky pravidelne sa striedajúce.

Rovnaká šanca

Deti sa rýchlo učia, niekomu to trvá krátko, inému dlhšie. Nie každé má talent, ale práve tie menej talentované detí často dokážu viac. Na tréningoch som nerobil rozdiely, začiatočník či talent - všetci mali rovnakú šancu Nikoho som nevyvyšoval. Viacerí tréneri sa venujú pri nácviku zopár hráčom a ostatní ich pozorujú, a aj tak nedávajú pozor. Vždy som dbal na to, aby všetci robili rovnaké cvičenia spolu. Keď sa stalo, že prišiel na tréning starší chlapec, neposlal som ho domov. Ak boli viacerí, tak som z každého urobil veliteľa skupinky malých. Funkciu brali zodpovedne a pomáhali aj mladším, ktorí sa od nich učili. Podobne to bolo aj pri zápasoch. Aj keď iní tréneri preferovali hru na dve dobré päťky a ďalší hráči sedeli na striedačke, ja som nikdy nedával do popredia výsledky. Všetci si zahrali rovnako, a preto som sa snažil poskladať päťky, aby v každej boli dobrí aj menej dobrí hráči. Aj preto mali deti tréningy radi, lebo vedeli, že aj keď prídu neskoro zo školy, vždy si aspoň chvíľu zahrajú a o to išlo.

Vlastné metódy

Pre mňa bola vždy základom technika korčuľovania. Keď sa dieťa nenaučí na začiatku, ešte medzi žiakmi sa to dá nahradiť rýchlosťou a bojovnosťou, no v staršom veku je to obrovská slabina. Dôležité sú bogny – krátke oblúky. Vtip je v tom, že sa musia robiť na jednej nohe, druhá je položená na ľade. Keď stojí na vnútornej nohe, môže začať prekladať. Hokej je väčšinou o bránení, kto toto nevie, veľmi mu to chýba. V trénerských kurzoch sú cviky nastavené väčšinou na seniorov, atak som si musel cviky pre mládež vymýšľať. Spomínané bogny sa učili jazdou na kolobežke na jednej nohe do kruhu. Všetky cviky museli hráči robiť v pohybe, pretože je o ako v zápase potom menej únavné. Stačí raz- dvakrát zastať a potom pri novom štarte rýchlo ubúdajú sily a hráči sa vyšťavia. Páči sa mi rýchlokorčuľovanie, kde som odkukal finesy a snažil som sa ich prenášať do tréningov.

Ach tá streľba!

Som veľký fanúšik reprezentácie, ale zápasy sledovať nemôžeme, pretože vidím samé chyby a potom ma bolí srdce. Ostatné zápasy, najmä ak hrajú Fíni či Švédi si vychutnám. Nepáči sa mi spôsob streľby väčšiny, keď hráč strieľa zo súhlasnej. Vždy to musí byť z opačnej, aby zapojil celé telo, celú hmotnosť a tým je strela oveľa prudšia. Je to podobné ako pri hode oštepom, čo využívajú najmä severania, ktorí po odhode ešte dlho dokončujú pohyb. Toto som sa snažil vštepovať deťom, ale musel som zachovať správny prístup, aby som ho neurazil. Napomenul som, občas pobúchal hokejkou či podrazil, ale v medziach normy. Na druhý deň sa išlo odznova a tak sa všetci napredovali.

Úspešní zverenci

Počas štyridsiatich rokoch práce s mládežou som trénoval množstvo chlapcov a so všetkými mám dodnes dobrý vzťah. Pri stretnutí vždy pozdravia, prehodíme zopár slov. Teší ma, že viacerí z nich to dotiahli až do reprezentácie. Najviac má za sebou Andrej Meszároš, ktorý už v útlom veku vynikal nad ostatnými. Pamätám si, keď som ho kolegovi Havlíčkovi požičal ako štvrtáka a medzi ôsmakmi sa nestratil. Veľmi si ho vážim za to, čo dokázal. Vždy keď príde do Pov. Bystrice, prinesie mi klubovú čiapku či iný suvenír. Reprezentačný dres obliekali aj Tománek, Zlocha, Šťastný, viacero chlapcov hralo za Slovensko 20 aj na MS. Okrem spomínaného kvarteta Illo, Slávik, R. Konečný, Bundil, Bubela, Bratina, v extralige či zahraničí si zahrali Zúbek, Ďurkech, M. Cingel či L. Dubeň.

Vianočný zápas

Pred sviatkami na posledný tréning som chlapcom vravel, aby priniesli na ochutnávku jeden dva koláče a ponúkli ostatných, Vždy to skončilo tak, že koláčov bolo viac, ako všetkých s rodičmi. Peknou tradíciou boli zápasy, keď v jednej tretine hrali najmenší, v druhej lepší a v tretej rodičia. Všetci končili unavení, ale šťastní a potom išli sviatkovať. Podobne to bolo aj na Silvestra, len tam koláče nahradili nefalšované domáce klobásy a čaj.

Skromný sen

Mrzí ma, že hokej je finančne náročný šport, a nie každý si ho môže dovoliť. Nemôžeme potom chcieť, aby sme na medzinárodnej scéne sme dosahovali výsledky ako pred desaťročím, keď boli aj medaily. Z úzkej základne môže vyjsť iba užšia špička, kým v Kanade, USA, severských štátoch či Rusku je široká základňa, takže aj špička je širšia. Prial by som si, aby športovanie pre deti bolo bezplatné, ako kedysi,. To je najlepšie, čo by sme mohli pre budúce generácie urobiť, je to najlepšia protidrogová prevencia.

Držiteľovi zlatého odznaku CSTV a verejného uznania pri príležitosti Dní mesta v roku 2011 želáme veľa potrebného zdravia, splnených snov a sledovania zápasov slovenského tímu.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 3. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 5. Investment Advisory Guide for Slovakia
 6. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 7. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 8. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 9. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 10. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 1. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 2. Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?
 3. Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU
 4. Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu
 5. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 6. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 7. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou
 8. Slávnostná inaugurácia rektora a dekanov fakúlt EU v Bratislave
 9. Investment Advisory Guide for Slovakia
 10. Ako naučiť vaše deti správne zaobchádzať s peniazmi?
 1. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 26 497
 2. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 22 923
 3. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 19 358
 4. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 13 108
 5. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 13 012
 6. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene 12 330
 7. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 7 876
 8. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov 7 223
 9. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 4 600
 10. Príspevok až 1750 € môžu získať záujemcovia o solárne kolektory 3 807

Hlavné správy z MY Považská

Prešovská námietka má chybičku - nebola uvedená v zápise.

Hádzanári Prešova nie sú spokojní s výsledkom finále Slovenského pohára.

Považskobystričania so Slovenským pohárom.

Trenčianska župa ušetrila na úrokoch pri splácaní úveru. Pomôže zamestnancom

Trenčiansky samosprávny kraj si s bankou vyrokoval lepšiu úrokovú sadzbu pri splácaní úveru, ročne tak ušetrí vyše 200-tisíc eur.

Výhody rekreačných poukazov budú môcť čerpať aj zamestnanci GMAB.

Deti z Prievidze naspievali chytľavú pesničku, natočili k nej aj veselý videoklip (+VIDEO)

Detská hudobná skupina pripravila zaujímavú pieseň o orangutanovi Števovi. Nápaditý je aj videoklip, ktorý natočili v bojnickej ZOO. Vedúci skupiny nám prezradil pikantérie z natáčania.

Kapela natáčala videoklip v bojnickej zoo.

Otec Dávida Hancka: Je to ako splnený sen, som na syna nesmierne hrdý

Ján Hancko kedysi synovi vravieval, že jeden z tisíc sa dostane do prestížnej ligy. Veril, že to môže byť práve on.

Vodiči pozor, začala sa jarná migrácia žiab. Pri cestách pribudli zábrany (+FOTO)

Slnečnú nedeľu využili ochranári prírody na vybudovanie zábran pre žaby. Tie im pomôžu pri prechode ku vode, kde sa budú rozmnožovať. Dobrovoľníci ich tak ochránili pred možnou smrťou.

Na migrujúce žaby upozorňuje aj značka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prijali ju pre kašeľ, zomrela na opuch mozgu. Mala len rok a pol

V liečbe dievčaťa pochybila nemocnica v Galante, tvrdí úrad pre dohľad.

V Prievidzi otvorili zmodernizované letisko za viac ako tri milióny eur

Prievidzské letisko má po novom dráhu s asfaltovým povrchom. Dnes na ňom pristáli lietadlá z Nemecka. Modernizácia pomôže rozvoju regiónu.

Mali by sa cirkevníci vyjadrovať k voľbám? Odpovedali kňazi z Kysúc

Pri svojich vyjadreniach či kázňach majú predstavitelia cirkvi zodpovednosť aj za voličov.

Mladí Slováci zdolávali najťažší horolezecký terén v Patagónii

​​​​​​​Dvom mladým horolezcom zo Slovenska sa podaril výnimočný úspech

Vybrali SME

Už ste čítali?