Pri tvorbe krásy mu asistuje motorová píla

K drevu mal blízko odmalička, práca s ním ho vždy lákala a fascinovala. Dnes dokáže z kusa neopracovaného dreva vytvoriť neuveriteľné dielo. Potrebuje k tomu len nápad, čas a motorovú pílu. Pre Púchovčana Daniela Jurčagu je rezba motorovou pílou nielen v

Aj takúto sochu Moaia vyrezal s motorovou pílou.Aj takúto sochu Moaia vyrezal s motorovou pílou. (Zdroj: SG)

eľkým koníčkom, ale aj prácou.

Ako sám povedal, drevo mu učarovalo od roku 1993. Rezbe motorovou pílou sa venoval najskôr vo svojom voľnom čase, od roku 2012 už profesionálne. Cez diela vyjadruje spoje pocity a názory na všetko v okolí. Tvorí aj pre ľudí, čo ešte vedia oceniť vôňu dreva a prácu tvorenú človekom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cesta k drevu

Práca s drevom ho lákala už v základnej škole. „Mal som asi trinásť rokov, keď som urobil prvé veci pre seba a niekoľko darčekov pre druhých. Potom drevo išlo do úzadia. Mal som iné záujmy, bicykle a podobne,“ spomína Daniel na roky svojho detstva. Drevu sa chcel venovať aj na strednej škole, chcel študovať smer umelecké a remeselné spracovávanie dreva. Neprijali ho však, a tak vyštudoval iný odbor. „Väčšinu času za posledné roky po vyučení som robil v polygrafickej výrobe ako tlačiar a knihár. Neskôr som odišiel do Anglicka, kde sa mi po roku podarilo zamestnať v rovnakej oblasti. Preč som bol päť rokov,“ rozpráva. Po návrate domov si však rovnakú prácu v Púchove a okolí nenašiel, preto odišiel do Bratislavy. Tu trávil ďalšie štyri roky svojho života. Do Púchova sa vždy rád vracal, hlavne na víkendy. Dokonca si tu kúpil aj malú chatku s pozemkom pod Púchovskou skalou. „Na drevo som si spomenul, keď som vyrezával staré stromy. Vtedy sa mi v hlave zrodil nápad vyskúšať to s motorovou pílou,“ prezradil. Dnes sú to už tri roky, čo Daniel takto vytvoril svoje prvé dielo – abstrakciu, vyše meter vysokú. Vznikla zo starej hrušky v záhrade. „Myslel som si, že si to urobím len tak, pre seba. Chcel som si to nechať vystavené na chate. Keď však prišiel kamarát a sused, vnukli mi nápad, že by som to mohol vyskúšať predať. Tak som to dal na inzerát. Zavolal prvý zákazník a odvtedy som sa tomu začal venovať popri práci cez víkendy,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

krehkostbytiaweb_r6810.jpg

Krehkosť bytia

Potom sa to už rozbehlo

Už rok je práca s drevom jeho životom, zamestnaním a zároveň koníčkom. Danielovi sa za ten čas podarilo vytvoriť okruh zákazníkov, stálych, no pribúdajú aj noví. Ako sám tvrdí, niekedy to ide lepšie, niekedy zas horšie. „Za prácu to ani nepovažujem, je to pre mňa relax. Človek sa síce unaví, zašpiní a často si aj ponadáva, pretože nie vždy sa darí,“ priznáva. Pri výrobe jedného diela často trávi hodiny, ba aj dni. Rezba motorovou pílou nie je vôbec jednoduchá, je to tvrdá práca. „Je to náročnejšie ako pilčícka práca. Pilčík má väčšinu času ruky dole, keď píli drevo. Ja ich mám väčšinou hore,“ dodal. Výsledok vynaloženej práce a námahy však väčšinou stojí za to. Jeho diela sú naozaj krásne, výnimočné a vzácne. Väčšina z nich je v súkromných zbierkach po Slovensku, Česku i Maďarsku. „Sú v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Levoči, Michalovciach... Paradoxne, najmenej ich mám v Trenčianskom kraji,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

vangoghbenchweb_r7643.jpg

Van Gogh bench

Na čo si len pomyslíte

Snáď ani neexistuje niečo, čo by Daniel nedokázal vytvoriť. Má naozaj zlaté ruky. Robí rôzne veci, od tradičných a bežných výrobkov z dreva až po abstraktné umelecké diela. „Robím od životných veľkostí cez abstraktné, až po praktické veci do domácnosti. Stoličky, stoly, hodiny, misky, dekoračné veci do záhrad, drevené hríby, drevené motýliky. Tie sú teraz hitom tohto leta,“ prezradil. Ako tvrdí, niektoré veci ani nie sú podľa jeho gusta, no s potešením a chuťou ich tvorí pre druhých. Jemu k srdcu najviac prirástol jeden stolík. „Spravil som ho z dreva, na ktorom kamarát rúbal niekoľko rokov drevo,“ pochválil sa, že skončil v jednej bratislavskej galérii.

Sám doma toho veľa nemá. „Niekedy si vyrobím niečo pre seba, ale často sa stáva, že práve to sa ľuďom najviac zapáči. A tak mi to nakoniec nezostane,“ usmeje sa.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku do konca

Na začiatku je vždy výber toho správneho dreva. Najradšej pracuje s dubovým. Nebráni sa však ani hruškovému, čerešňovému či orechovému, ktoré má najkrajšiu kresbu. „Niekedy už pri výbere dreva vidím, čo by z neho mohlo vzniknúť. Rozhoduje o tom zahnutie, hrúbka alebo nejaká iná zaujímavosť,“ uviedol, ako začína celý proces výroby drevenej nádhery. Výberom dreva sa to ešte len začína. „Potom nasleduje niekoľkomesačné voľné schnutie a následne odkôrovanie,“ prezrádza, ako postupuje ďalej. „Pri zložitejších veciach si na začiatku robím nákres z každej strany, potom ho prekresľujem aj na drevo. Je to dôležité hlavne pri figuratívnych veciach, ako napríklad zvieratá,“ rozpráva. Potom už vezme do rúk motorovú pílu. „A idú prvé rezy. Najskôr najväčšou pílou, aby vznikol hrubý obrys sochy, potom nasledujú menšie píly,“ hovorí s tým, že v súčasnosti používa pri práci tri píly. Sú špeciálne, jedna s výtvarníckou lištou. „Robím ňou detailnejšie veci, záhyby, hrubé črty tváre a podobne. Dláta používam naozaj výnimočne, takmer vôbec,“ rozpráva ďalej. A stále nie sme na konci. Potom nasleduje brúsenie rôznymi kotúčmi a záverečná úprava dreva. „Tá záleží od toho, či je výrobok určený do interiéru alebo exteriéru. Do exteriéru je dôležitá impregnácia proti škodcom a zmodraniu,“ hovorí. Socha sa potom ešte natiera olejom alebo silnou vrstvou lazúry na drevo.

A ako dlho mu trvá, kým z dreva vytvorí niečo krásne? Tvrdí, že to závisí od veľkosti a zložitosti. „Niečo spravím za hodinu, niečo za tri hodiny, niečo za desať hodín, niečo za deň, dva... Je to rôzne,“ hovorí.

Nejde o lacnú záležitosť

Nástroje, ktoré Daniel potrebuje k práci, nie sú lacnou záležitosťou. Ide o špeciálne náradie, ktoré sa zháňa ťažšie. Nie je dostupné v kamenných predajniach. Niektoré kusy má Daniel až z Kanady, niektoré z Austrálie. „Nie je to lacná záležitosť, stále niečo potrebujem. Nestačí len jedna píla,“ hovorí. „S jednou malou pílou som začínal. Rýchlo sa však ničila a keď som potreboval prerezať väčší kus dreva alebo urobiť jeden a rýchly rez, potreboval som väčšiu pílu,“ tvrdí.

Na chate a v meste

Väčšiu časť týždňa trávi Daniel pod Púchovskou skalou, cez víkendy sa vracia do mesta. Smeje sa, že je to presne naopak ako u väčšiny ľudí, ktorí cez týždeň žijú v meste a na víkendy utekajú na pokojné a tiché miesta. A práve na takomto mieste vznikajú unikátne drevené diela.

Možno o niečom zaujímavom, čo by ozdobilo váš interiér alebo exteriér, snívate aj vy. Nechajte preto zaúradovať svoju fantáziu, a potom už len Daniela a jeho motorovú pílu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 720
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 876
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 964
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 854
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 779
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 393
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 625
  1. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  2. Štefan Šturdzík: Kemer
  3. Danica Chames: Dať tri eurá za kávu a či nedať?
  4. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  5. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  6. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 301
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 516
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 285
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 471
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 889
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 414
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 160
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 535
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračné foto

Zvýšenie rozpočtu schválili poslanci TSK.


TASR

Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Michal Pilný zachraňuje pôvodné lokálne odrody.

Skúsený ovocinár priblížil pravidlá sadenia.


  1. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  2. Štefan Šturdzík: Kemer
  3. Danica Chames: Dať tri eurá za kávu a či nedať?
  4. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  5. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  6. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 301
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 516
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 285
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 471
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 889
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 414
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 160
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 535
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu