Viac ako dosť je nielen vianočných, ale aj novoročných zvykov či povier. Líšia sa nielen podľa toho, v ktorej časti sveta ľudia Nový rok vítajú. Pre samotnú podstatu novoročných tradícií je neraz rozhodujúce, kedy prelom dvoch rokov nastáva.
V našich zemepisných šírkach najlepšie poznáme rozdiel medzi gregoriánskym a juliánskym kalendárom. Preto v krajinách s historicky prevládajúcim pravoslávnym náboženstvom majú Vianoce podľa gregoriánskeho kalendára 7. januára a Nový rok 14. januára.
Je však mnoho ďalších, hlavne ázijských krajín, v ktorých k prelomu dvoch rokov nedochádza z 31. decembra na 1. januára.
Roš ha-šana
Svoju originálnu a samostatnú históriu novoročných zvykov má židovský národ, zástupcovia ktorého sú roztrúsení po celom svete. V ortodoxných židovských rodinách sa sviatok Roš ha-šana, ktorý je židovským Novým rokom, tohto roku začal sláviť 24. septembra. V židovskom kalendári sa týmto dňom začína písať rok 5775.
Roš ha-šana sa slávi v prvý a druhý deň mesiaca tišri, čo je podľa kresťanského gregoriánskeho kalendára obdobie pokrývajúce zhruba časť septembra až októbra. Podľa židovskej tradície bol v tento deň stvorený svet.
Typická pre tento sviatok je biela farba, a to v synagóge i na oblečení ľudí. Tradičné je trúbenie na baraní roh, zvaný šófar.
Irán
Peržania v Iráne oslavujú Nový rok v deň jarnej rovnodennosti. Tohto roku oslavy Nového roka pripadli na 21. marca roku 1389.
Iránčania v predstihu sejú do kvetináčov zrno, ktoré ako symbol nového života vyklíči v deň stretnutia dvoch rokov. Aj na Slovensku máme podobný zvyk, ale ten je spojený s veľkonočnými sviatkami.
Tradičný novoročný stôl sa nazýva Sofreh half-seen a pozostáva zo siedmich druhov potravín, ktoré majú spojenie s prírodou a začínajú sa v perzštine písmenkom „s“.
Sabzeh - vyklíčená pšenica alebo šošovica prezentujúca znovuzrodenie; samanu - krémový puding uvarený z klíčkov žita predstavuje hojnosť; sib - jablko symbolizuje zdravie a krásu; senjed - sušené ovocie z hlošiny (planá oliva) pre lásku; sir - cesnak ako symbol zdravia; somaq - zomleté červené bobule „sumac“, ktoré reprezentujú farbu vychádzajúceho slnka a víťazstva nad zlom a nakoniec serkeh - ocot, ktorý predstavuje starý vek a trpezlivosť.
Vietnam a Čína
Aj vo Vietname a v Číne o termíne Nového roka rozhodujú jednotlivé fázy Mesiaca. Nový rok preto nastáva v rozpätí od poslednej januárovej dekády do konca februára.
Neodmysliteľnou súčasťou osláv v oboch krajinách sú ohňostroje a petardy. Čím väčší hluk, tým väčšia honba na zlých duchov. A to je aj dôvod, prečo petardy visia na rámoch okien či dverí. Všade tam, kde sa dajú upevniť.
Oveľa príjemnejším zvykom pre sluchové bubienky nielen ľudí, ale aj zvierat sú hlavne v Číne lampióny nad hlavami účastníkov pouličných osláv. Vo Vietname napríklad platí, že o úspešnosti nového roku rozhoduje prvý návštevník, ktorý prekročí prah obydlia v novoročné ráno.
O šťastí či nešťastí v novom roku v Číne rozhodujú aj vlasy. Nesmú sa umývať, aby ste vraj nespláchli šťastie. Na nožničky zabudnite, lebo práve šťastie môžete odstrihnúť od seba. Dvere a okná musia byť dokorán, aby starý rok mohol odísť do minulosti.
Nezvyčajné aj zábavné
V mnohých krajinách platí, že nový rok treba začať bez dlhov a bez pôžičiek. Neslušné výrazy, nedostatky z práve končiaceho roka a zlé myšlienky sú zakázané, aby sme si ich nepreniesli do ďalšieho roka. Ani deti neslobodno trestať. Ak budú plakať v prvý deň roka, tak neprestanú po celých nasledujúcich dvanásť mesiacov.
Škóti v silvestrovské ráno netrpezlivo očakávajú chlapa s darčekom pod pazuchou a potom gúľajú ohnivý sud naplnený dechtom. V plameňoch vraj zmizne končiaci sa rok.
V niektorých oblastiach USA na Nový rok ponúkajú bravčové mäso symbolizujúce prosperitu a čiernu fazuľu ako symbol šťastia. Neodmysliteľnou pri hodovaní je aj kapusta, ktorej listy predstavujú papierové peniaze.
Mnohé novoročné zvyky vo svete sa prekrývajú s tými našimi regionálnymi, slovenským či stredourópskymi. Sú však medzi nimi mnohé nezvyčajné, zábavné, čudné, až nezmyselné.
V Čile sa ľudia stretávajú na cintoríne a Nový rok oslavujú s mŕtvymi príbuznými, v Írsku ľudia klopú chlebom na steny a dvere, aby zahnali a vyplašili zlých duchov a v Peru bojujú medzi sebou susedia v snahe vyriešiť staré spory.
V Thajsku sa zase koná trojdňová bitka s vodnými balónikmi a vedierkami plnými vody, na Sibíri sa ľudia ponárajú do zamrznutého jazera aj s vianočným stromčekom a v Škótsku organizujú sprievody, počas ktorých nad hlavami účastníkov podujatia rotujú ohnivé gule.
Na námestí San Marco v Benátkach v Taliansku sa stovky ľudí naraz bozkávajú so svojimi partnermi, v Španielsku, Taliansku a Mexiku sa na Nový rok zásadne chodí v červenej spodnej bielizni a v Juhoafrickej republike je zvykom vyhadzovať nábytok z okien.
Autor: SZ