Ježiška vyrobili zo skrutiek, tekvice aj zápaliek

V skvelej zbierke betlehemov manželov Gruskovcov môžete malého Ježiška vidieť aj ako černocha, Eskimáka, Indiána či robota. V Piešťanoch sú vystavené až do 5. februára vo Vile dr. Lisku. Precestovali už pekný kus Slovenska.

Pohyblivý betlehem.Pohyblivý betlehem. (Zdroj: MŠ)

V skvelej zbierke betlehemov manželov Gruskovcov môžete malého Ježiška vidieť aj ako černocha, Eskimáka, Indiána či robota. V Piešťanoch sú vystavené až do 5. februára vo Vile dr. Lisku. Precestovali už pekný kus Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyše tristo betlehemov z takmer sedemdesiatich krajín šiestich svetadielov majú vo svojej zbierke manželia Jozef a Viera Gruskovci z Bratislavy. Majitelia unikátnej zbierky predstavujú svoje pútavé exponáty na výstavách nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ich betlehemové skvosty z Hondurasu, Kene, Číny, Kolumbie, Čile, Nepálu, Ugandy, Guatemaly, Vietnamu, ale aj Tibetu, Peru, USA, Brazílie, Indonézie a mnohých iných štátov videli desaťtisíce návštevníkov výstav v niekoľkých krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Ježiško s rodičmi na stovky spôsobov

V zbierke manželov Gruskovcov môžete vidieť Ježiška s rodičmi a ďalšími neodmysliteľnými postavami betlehemu na stovky spôsobov. Ježiško s rodičmi vyrobený zo špeciálnej tekvice Cabaca pochádza z Brazílie a stoja pri ňom netradične aj prasiatka. Nádherný je aj bronzový betlehem z Burkina Faso či ebenový zo Zaire, v ktorom majú všetky postavy tmavočiernu pleť.

cabacaweb_r7888.jpg

Betlehem z Brazílie vyrobený zo špeciálnej tekvice

Tvorca betlehemu z Ugandy ho vyrezal z kôry banánovníka, jeho výtvarný kolega z Etiópie namaľoval Ježiška v kolíske na papyrus.

Osem postáv betlehemu z Mexika je stvorených z kukuričného šúpolia, portugalský unikát bol zase vyrezaný z korkového dreva.

Betlehem z Hamburgu vyrobený z kovových skrutiek, predstavuje Ježiška, Pannu Máriu a svätého Jozefa skôr vo vedeckofantastickej podobe robotov, ale štrikované postavičky z rúk Jarmily Mikuleckej opäť dodržujú všetky obvyklé tradície.

SkryťVypnúť reklamu

Ovečka je z bielej vlny a v predstavách autorky bol podľa vlasov malý Ježiško blondiak.

Betlehemy nosil z celého sveta

Pohľad od jedného betlehemu k druhému prináša otvorenie brán umeleckej fantázie.

Prvý betlehem získal Jozef Gruska v roku 1969 a odvtedy ho táto zberateľská vášeň neopustila. Napriek tomu, že betlehemy boli v sedemdesiatych rokoch v Československu takmer zakázané a do exotických krajín sa nedalo cestovať. „Jozef Gruska je počítačový odborník a prednáša po celom svete.

Pri návštevách rôznych štátov vyhľadáva špecializované obchody.

Mnohé betlehemy získal už aj prostredníctvom svojich známych v cudzine, dnes mu pomáha aj internet,“ prezradil historik Vladimír Krupa. Mimoeurópske betlehemy získal Gruska aj od misionárov, za niektorými špeciálne vycestoval. Najväčší betlehem zo zbierky Gruskovcov je vyrobený z cesta a pochádza z Čiech. Jeho autorkou je Jiřina Vyčichlová z Hronova.

SkryťVypnúť reklamu

„Je v ňom 225 postáv zakomponovaných do rôznych výjavov.

Nechýbajú v ňom okrem Svätej rodiny ani hudobníci, lesníci, či množstvo architektúry vrátane kostola i salaša. Prvú figúrku autorka pripravila v roku 1990,“ pokračoval Vladimír Krupa, riaditeľ Balneologického múzea v Piešťanoch.

bananovnikweb_r5308.jpg

Z banánovníka

Africkí rezbári vyrezali betlehem do stromu

Raritou je aj poschodový betlehem z nemeckej časti Krušných hôr, ktorý poháňa teplo z horiacich sviečok.

„Veľmi vzácny je aj betlehem z Indie, kde žije málo kresťanov. Ukážkou moderného betlehemu nového tisícročia je dielo od Kima Lawrenca z USA s desiatimi postavami z porcelánu v modernom dizajne,“ pokračoval Krupa.

Tvorcovia zo Zimbabwe dokázali betlehem vyrezať priamo do kmeňa stromu. Ich dielo je komponované okolo celého jeho obvodu.

Podstatná časť zbierky vznikla počas zberateľovho odborného pôsobenia v zahraničí.

„Exponáty som si priniesol z rôznych krajín v Európe, Severnej a Južnej Ameriky, Afriky, Ázie i Oceánie.

Zameral som sa aj na výrazné exponáty z rôznych materiálov popredných súčasných tvorcov v Čechách, na Morave a na Slovensku,“ uviedol majiteľ zbierky Jozef Gruska.

Takým je aj obrovský Veľký Knapovskej betlehem, ktorého všetky papierové figúrky i krajina sú ručne maľované.

Pútavé odevy postavičiek z exotických krajín

Neodmysliteľnou súčasťou každého betlehemu je malý Ježiško s rodičmi, častokrát aj Traja králi a traja pastieri. „Obľúbeným motívom je príchod Troch kráľov, ktorí nesú dary Ježiškovi. Postavy sú výrazne inšpirované aj prostredím, v ktorom vznikali. V indiánskych betlehemoch sú Indiáni v ich typických odevoch,“ pokračoval Krupa.

Postavičky betlehemov z Afriky majú tmavú pleť a aj oblečenie postáv je typické prostrediu.

„Nádherné sú odevy figúrok v betleheme z Ghany i Kene, postavičky betlehemu z Tibetu sú zase vyrobené zo súkna,“ potvrdil riaditeľ múzea. František Grebeníček dokázal vytvoriť betlehem ako origami, betlehemové postavičky Austrálčana Chasa Sturgesa vznikli zase zo skla a kovu a pripomínajú skôr sklárske umelecké dielo.

Tvorcovia z Južnej Kórei použili sadru, Ján Mihalkin vytvoril betlehem z paličiek na paličkovanie a hlinený betlehem pochádza až z ďalekého Hondurasu. Unikátom sú aj figúrky vyrezané zo vzácnych stromov Ata a Egun.

japonskybetlehemweb_r812.jpg

Japonský betlehem

V betlehemoch sú tulene aj mrože

Zaujímavú pozíciu majú v betlehemoch zvieratá. Na Slovensku tradičný somárik i vôl, ktorí Ježiška zohrievajú svojím dychom, sú nahradení tvorcami betlehemov z iných krajín zvieratami typickými pre ich prostredie.

„V betlehemoch nachádzame lamy, ťavy i zvieratá pomáhajúce horolezcom - jaky. Raritou je aj betlehem situovaný do eskimáckeho iglú, pri ktorom sú tulene i mrože,“ usmial sa historik.

Že betlehemovské figúrky môžu byť zavesené aj na strome, potvrdzuje keramický strom života s množstvom zakomponovaných postavičiek z toho istého materiálu.

Na slovenskú tematiku zahral pri vzniku Müllerovho betlehemu jeho autor. Ježiška spolu s Pannou Máriou a svätým Jozefom stráži sám Juro Jánošík a jeho zbojnícka družina.

igluweb_r1787.jpg

Odevy postavičiek aj zvieratká sú prispôsobené prostrediu, kde betlehem vznikal

Do cestovinových figúrok idú škodcovia

Manželom Gruskovcom spôsobujú problémy pri uchovávaní betlehemov niektoré materiály, z ktorých boli vyrobené.

Viaceré miniatúry sú usadené v orechových škrupinkách, času podliehajú však najmä postavičky vymodelované z cesta.

„Cesto „pracuje“. Je to materiál, do ktorého sa pustia aj škodcovia. Gruskovci tieto cestovinové postavičky musia pravidelne ošetrovať,“ potvrdil Krupa.

Najpoužívanejším materiálom pre tvorbu betlehemov je drevo. U nás sa často používa drevo z lipy, jedle, brezy a javora, v iných krajinách je to aj čierne a červené ebenové drevo, liany z Peru, olivy, bambusy i vzácne dreviny z Nového Zélandu.

„Exotickými materiálmi sú aj tekvice i minerály z Brazílie, treščia chrupavka a kosti z Kanady, drôt zo Slovenska, koža z Moravy i korok z Portugalska,“ dodal majiteľ zbierky, v ktorej nechýbajú ani mikroskopické postavičky vyrezané zo zápaliek, Jozef Gruska.

stromzivotaweb_r5094.jpg

Strom života z Mexika

Betlehemy videli desaťtisíce návštevníkov

Jozef Gruska s manželkou Vierou začali vystavovať betlehemy v roku 1991. Časť zo svojej zbierky vtedy predstavili počas Dní kolied kresťanov Slovenska v Bojniciach.

Pozitívna reakcia návštevníkov expozície bola veľkým impulzom pre manželov - zberateľov šíriť kultúrne, cirkevné a historické hodnoty pred najširšou verejnosťou ďalej. Zbierka betlehemov tak začala svoju púť po mnohých ďalších mestách.

Videli ju vo Vrútkach, Prievidzi, Bratislave, Lučenci, v Dolnom Kubíne i v Lehote pod Vtáčnikom. Už onedlho sa dostala aj za hranice našej vlasti. V Dome kultúry v Hodoníne ju navštívilo neuveriteľných dvadsaťtisíc návštevníkov.

A kto počas decembra či januára navštívi nám veľmi blízke Piešťany, môže betlehemské exponáty manželov Gruskovcov uzrieť až do 5. februára vo Vile dr. Lisku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 620
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 190
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 710
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 818
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 968
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 816
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 375
  1. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  2. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  6. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  8. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 400
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 886
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 247
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 369
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 692
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 270
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 904
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 563
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

ilustračné foto

Prehľad noviniek v kluboch VIII. ligy.


Na začiatku boli unimobunky, chuť pracovať a sen o predajni, ktorá „vychytá“ všetky chyby konkurencie.


Ilustračné foto

Zvýšenie rozpočtu schválili poslanci TSK.


TASR

Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


  1. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  2. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  6. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  8. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 400
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 886
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 247
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 369
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 692
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 270
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 904
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 563
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu