Zamestnávatelia, kraj a stredné školy podpísali v decembri už v poradí siedme memorandum. Samosprávny kraj tak podporí považskobystrickú SPŠ v odbornom vzdelávaní, najmä v odboroch technického charakteru.
POVAŽSKA BYSTRICA. Trenčiansky samosprávny kraj podpisuje so zamestnávateľmi a strednými odbornými školami vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti memorandá o spolupráci. Pre školy znamenajú podporu od zamestnávateľov, pre žiakov väčšiu šancu na zamestnanie.
V decembri boli podpísané ďalšie dve. Najskôr spoluprácu s dubnickou priemyslovkou potvrdili sedemnásti zamestnávatelia a o týždeň neskôr ďalší zamestnávatelia so Strednou priemyselnou školou v Považskej Bystrici.
Pomôže škole i študentom
Riaditeľ SPŠ v Považskej Bystrici Tibor Macháč ocenil podpis memoranda najmä z dlhodobého hľadiska: „Sme veľmi radi, že v synergii s Trenčianskym samosprávnym krajom a významnými subjektmi jednotlivých pracovných odvetví v meste Považská Bystrica môžeme podpísať túto spoluprácu a odraziť sa k ďalšej činnosti v ťažkom období pre technické odbory tak, aby sme žiakov a ich rodičov presvedčili, že technické vzdelávanie má svoju budúcnosť,“ uviedol.
„Podporu Trenčianskeho samosprávneho kraja, nášho zriaďovateľa, cítime to jednak na úrovni podpory vo zvyšovaní počtu tried, ale aj v ďalších aktivitách smerujúcich k tomu, aby sa počet žiakov technických odborov zvyšoval,“ dodal Tibor Macháč.
Spomenul taktiež dlhoročnú spoluprácu so spoločnosťou Danfoss Solution, ktorá v praxi funguje už niekoľko rokov. Týka sa najmä výučby predmetu tekutinové mechanizmy alebo netradičnej školy, kde sa študenti formou celodennej aktívnej exkurzie oboznamujú s procesmi priamo vo výrobných priestoroch.
Podpora odborného vzdelávania
Trenčiansky župan Jaroslav Baška považuje Považskú Bystricu za jednu z bášt strojárstva. „Som veľmi rád, že v treťom najväčšom meste Trenčianskeho kraja sme mohli podpísať v poradí už siedme memorandum o spolupráci medzi SPŠ, dvanástimi zamestnávateľmi a dvomi stavovskými organizáciami. Preto sme od budúceho roka pridali SPŠ jednu triedu práve v odbore strojárstvo,“ uviedol.
Očakáva, že reakciou na požiadavky zamestnávateľov vzrastie aj záujem o štúdium na priemyslovke. „Štatistiky a údaje, ktoré máme od zamestnávateľov, hovoria, že v najbližších rokoch budú potrebovať až 600 nových zamestnancov z oblasti strojárstva a elektrotechnického priemyslu. Aj takýmto spôsobom reagujeme na situáciu a chceme tejto škole pomôcť jednak čo sa týka financovania z eurofondov a v spolupráci s podnikateľmi jej chceme pomôcť s náborom nových žiakov. Memorandom podporujeme aj praktické vzdelávanie, čím sa chceme priblížiť duálnemu spôsobu vzdelávania,“ dodal.
V procese prípravy zamestnávatelia
Potrebu prepojenia teórie s praxou zdôraznil aj generálny riaditeľ spoločnosti Danfoss Solution Miloš Kraus. „Teší nás, že práve na úrovni Trenčianskeho kraja sa v poslednom čase udiali nemalé zmeny v prístupe k odbornému vzdelávaniu, čo je dobrý signál. Tieto aktivity nájdu vždy podporu u podnikateľov,“ skonštatoval.
Zdôraznil, že prístup k vzdelávaniu by sa mal zmeniť už z pozície MŠ SR, aby sa školstvo jasne vyprofilovalo a zo škôl vychádzali kvalitní absolventi.
Odbornosť je prioritou
Jeho slová potvrdil i generálny riaditeľ spoločnosti Medeko Cast Pavol Demáček, ktorý označil proces prípravy študentov v školách za alarmujúci. „V praxi sú na zamestnancov kladené vysoké požiadavky, ktoré môžu plniť iba pripravené kádre. Technológie idú dopredu vysokým tempom, preto naskočiť do rýchlika nie je vôbec jednoduché. Aj to je jeden z dôvodov, prečo vstupujeme do procesu prípravy už v škole. Každý rok vytvárame nové pracovné miesta, takže kvalitne pripravených ľudí potrebujeme. Konkurencia pritvrdila, preto sa i my musíme vyzbrojiť odbornosťou,“ dodal.
Centrá technickej prípravy
Zodpovedný prístup zamestnávateľov k memorandu ocenil aj primátor mesta Karol Janas. Podľa neho je duálny spôsob vzdelávania z hľadiska technológií nutný. „Odborné školy nikdy nebudú mať toľko financií, aby sa technológiami vyrovnali firmám, preto je potrebné otvoriť možnosti vzdelávania priamo v praxi,“ povedal.
„Uvedomujeme si, že v školskej sústave je potrebné vrátiť sa k tomu, čo kedysi dobre fungovalo, a to sú dielne, kde žiaci získavajú zručnosti. Máme už konkrétnu predstavu. Spolupráca je na úrovni kraja, ktorý je garantom, odkiaľ sa dajú získať prostriedky pre centrum technickej prípravy už na základných školách,“ doplnil.
Spolupráca sa črtá i naďalej
Trenčiansky samosprávny kraj má záujem komunikovať a podpísať memorandá s ďalšími odbornými školami vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Z dlhodobého hľadiska si od toho sľubuje absolventov pripravených pre potreby trhu práce, nakoľko vychádza z požiadaviek podnikateľov.
Kraj je pripravený pomôcť školám pri čerpaní prostriedkov z fondov EÚ. Podpisom memoránd už teraz zvyšuje šancu na získanie prostriedkov z integrovaného regionálneho operačného programu. Memorandá jednoznačne deklarujú záujem podnikateľských subjektov o spoluprácu so školami, ako aj podporu odborného školstva v kraji.