V Prečíne sa zo zachráneného starého organu šírili kostolom krásne tóny prvýkrát počas polnočnej omše. Na jeho záchranu sa skladali aj obyvatelia.
V Prečíne sa zo zachráneného starého organu šírili kostolom krásne tóny prvýkrát počas polnočnej omše. Na jeho záchranu sa skladali aj obyvatelia.
PREČÍN. Organ, ktorý dali v obci opraviť aj vďaka štedrosti obyvateľov, znie celkom inak. Presvedčili sa o tom aj ľudia počas polnočnej omše, kedy mal premiéru. Znel však nielen organ, ale aj dychové nástroje.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na to, že starý hudobný nástroj treba opraviť, prišli, keď sa ho pokúšali naladiť. Nešlo to pre vyčíňanie malého votrelca.
Ako to bolo
Hudobný nástroj je zo štyridsiatych rokov minulého storočia. Keď sa ho pokúšali naladiť, zistili, že niektoré tóny nehrajú. Ogran si chcel vyskúšať aj červotoč a desiatky tónov v jednotlivých registroch po takomto „hraní“ už tóny nevydávali. Dnes však už znie celkom inak. „Pán Jakub Vitásek z Krnova zistil, že ide o dvojmanuálny pneumatický organ českej výroby, ktorý je vplyvom času v nehrateľnom stave,“ povedal starosta Anton Lagíň s tým, že zlikvidovať by ho bola škoda. Správca Rímsko-katolíckeho farského úradu v Prečíne František Kvašňovský dal spracovať aj organologický posudok.
Na zasadnutí zastupiteľstva schválili poslanci dotáciu, v obci robili aj zbierky na jeho záchranu. Starosta hovorí, že od prvej chvíle bolo jasné, že obecná dotácia by nestačila. „Jednu zbierku robil pán farár. Pre tých, ktorí v obci nebývajú a chceli by prispieť cez internet alebo aj pre anonymných prispievateľov sme robili zbierku my,“ informoval starosta.
Premiéra počas sviatkov
Podstatná časť z organu zostala aj po oprave zachovaná. Vymenili len napadnuté časti a niektoré píšťaly. V prečínskom kostole má kto hrávať. „Muzikantov máme, našťastie, dosť,“ usmieva sa starosta. Že je to naozaj tak, sa potvrdilo aj počas slávnostnej premiéry zrekonštruovaného nástroja na polnočnej svätej omši počas sviatkov. Okrem hudby z organu sa niesli kostolom aj slávnostné tóny dychových nástrojov. „Raz zahral organ, potom zase muzikanti z dychovej hudby Považská veselka, kde majú svoje zastúpenie aj Prečínčania. Tradícia takéhoto hrania na polnočnej omši má u nás už dlhšiu tradíciu. Organ by tu preto veľmi chýbal. Nehrali sme však len vo vnútri na chóruse, ale aj keď odchádzali ľudia z kostola vonku vianočné pesničky,“ hovorí starosta Lagíň. Dodáva, že po oprave je hudba z organu niečo celkom iné.
Fakty z histórie
Farský kostol v Prečíne postavili v roku 1637. V priebehu rokov ho upravovali do dnešnej podoby. Menili aj vnútorné zariadenie. Podľa dostupných historických podkladov dal patrón kostola Pavol Balaša v roku 1752 postaviť namiesto dreveného chórusu murovaný a v roku 1755 tam namiesto stavaného organa umiestnil nový, šesťregistrový maľovaný organ, ktorý dobre zapadol do celkovej architektúry. Súčasná podoba chórusu a organu je z roku 1946, kedy bol chórus opäť upravený pre novozakúpený organ, ktorý je prevádzkovaný a udržiavaný až doteraz.
Autor: BERKO