PRUŽINA/BELUŠA. Po vzore Beluše, ktorá urobila poriadky s automatmi v reštauráciách, sa rozhodli konať aj v Pružine. Od nového roka im aj tu dali stop.
Ľudia prijatie nariadenia vítajú. Viacerí by dokonca uvítali prijatie zákona, ktorý ich zakazuje na celom území Slovenska.
Majú dlžoby, no nevedia si pomôcť
Z ľudí, ktorých sme oslovili v Pružine, nebol veru za existenciu automatov v reštauráciách nikto. „To by malo zmiznúť. Už včera to malo byť preč. O rodiny ľudia prichádzajú, rozvody sú preto,“ povedal Rudolf Ďurček s tým, že keď u nich nebudú, hneď bude aj lepšie spať.
V obci ich nechce ani Anton Dolinka. „Keď chce niekto peniaze, musí ich zarobiť. V automate ich nevyhrá. Potom prichádzajú ľudia o domy, pozemky. Prečo by mali deti trpieť,“ hovorí pán Anton. Dodal, že pozná konkrétne prípady, keď musel jeden hráč predávať chalupu po výzvach exekútora. Hranie je však podľa neho silné pokušenie, ktorému človek ťažko odolá.
O bezradnosti ľudí, ktorí prepadnú hráčskej vášni, sa rozhovorila aj Antónia Haviarová.„Som za to, aby zmizli. Nie je dobré, že takéto niečo existuje. Ľudia sa zadlžujú, ale nevedia si pomôcť. Hráčom to z hlavy nevytlčie nikto. Môže sa aj liečiť, ale vracia sa to späť. Ide o chorobu. Keď človek na hranie nabehne, má veľký problém. Trpia preto rodiny. Treba s tým ísť preč,“ hovorí pani Antónia s tým, že preč nielen z obce, ale aj z republiky. Spomenula aj prípad muža z obce, ktorý prepadol hráčskej vášni natoľko, až mu ušla žena.
Dôchodky boli fuč
Ostatné ženy z Pružiny sa vyjadrili tiež ochotne, nechceli však, aby sme spomenuli ich priezviská. Proti hracím automatom bola aj pani Margita. „Aj som podpísala petíciu,“ prezradila s tým, že boli pre ne veľké problémy.
„Aj môj muž by bol prehral, čo sa len dá,“ hovorí pani Jarmila. Hrali vraj dôchodcovia, aj mladí ľudia. „Chlapi s dôchodkom sa stavili v krčme a peniaze zostávali tam,“ dodáva. Spomenula tiež, aké mali potom problémy po smrti jej muža pre dlžoby, ktoré narobil. „Celkom by to mohlo na Slovensku vykapať,“ konštatuje rozhodne.
Nariadenie
Z reštaurácií v obci Pružina museli hracie automaty zmiznúť so začínajúcim rokom. Ešte koncom roka prijali poslanci už počas pracovnej časti ustanovujúceho zastupiteľstva o tom všeobecne záväzné nariadenie, ktoré podporili ľudia petíciou. „Inšpiráciu sme si zobrali z Beluše, kde urobili už niečo podobné,“ hovorí Michal Ušiak, starosta Pružiny. Pri prijímaní všeobecne záväzného nariadenie úzko s Belušou spolupracovali.
Ako je to v Beluši
Obyvatelia Beluše, kde nie sú automaty už dlhšie, si tento stav pochvaľujú. „V rodinách to robilo len zle. U nás prijatie pomohlo. Hráčska vášeň rozbíjala manželstvá,“ hovorí Mária Valachová. Zákaz by aj ona rozšírila najradšej na celé Slovensko.
„Koľko mali, toľko do automatov hádzali. A nevadilo im, že už nič nemajú. Je dobré, že sa zrušili,“ hovorí Eva Stálová.
Aj Marián Lašo pozná rodiny z Beluše, kde išli na automaty celé výplaty. „Len tak-tak sa zachraňovala ich existencia, aby to neskončilo rozvodom. Je dobre, že ich nemáme,“ hovorí.
Ak zachránili len jednu, stálo to za to
Rodinné problémy chodili potom nešťastní rodinní príslušníci riešiť aj na obecný úrad v Beluši. „Chodili ku nám na úrad manželky aj matky, že ich rodinní príslušníci prehrali na automatoch celé výplaty. Dávali sme potom sociálnu podporu pre deti. Teraz je s tým pokoj, rodiny sa zastabilizovali. Boli aj prípady, že ľudia prišli o chalupu,“ hovorí Ján Prekop, starosta Beluše.
Je rád, že majú u nich hracie automaty stop. „Ak to zachránilo len jednu rodinu, tak to stálo za to. Keby som mal možnosť a mohol som ovplyvniť prijímanie vyššej legislatívy, bol by som za zákon, ktorý zakazuje používanie na celom Slovensku,“ dodal.