POVAŽSKÁ BYSTRICA. V Čechách funguje súťaž už dlho, od roku 1992. Na Slovensku súťažili študenti gymnázií v predminulom roku prvýkrát. Účastníkov preverovali z československých dejín od roku 1918 až 1939. Neboli však zamerané len na politické dianie, ale aj na súkromný život osobností či kultúru obdobia.
Podnety z histórie
V Trenčíne na krajskom kole boli študenti druhí. „Z každého kraja postúpili do finále dve gymnáziá,“ hovorí profesor Jozef Šujak, ktorý so študentmi pracoval pri príprave na súťaž. Finále bolo minulý rok 20. novembra v Chebe.
Okrem toho, že zažili atmosféru prestížnej súťaže, mali možnosť oboznámiť sa so zaujímavými artefaktmi histórie. „Cestovali sme už 19. novembra. Ubytovaní sme boli vo Františkových Lázňach. Študenti mali večer možnosť pozrieť si kúpeľné mesto a neskôr aj historické jadro Chebu,“ hovorí Šujak. Tu ich zaujal zhluk gotických domov na námestí, takzvaný „špalíček“ ako pozoruhodná ukážka historickej architektúry. „Cheb je známy aj tým, že je tu takzvaná císařská falc, to znamená zámok, kde bývali cisári. Táto je jediná mimo územia Nemeckej ríše. Bol tam osobne prítomný aj Fridrich I. Barbarossa, takže dejepisných podnetov bolo dosť,“ dodáva Šujak.
Vysoká úroveň a vzácne dary
Súťaž má veľmi dobrú úroveň a dlhú tradíciu. Prvýkrát bola oficiálne sprístupnená aj pre slovenské gymnáziá. Jozef Šujak zdôraznil, že otázky zostavovali najšpičkovejší historici, ktorí existujú na moderné české a slovenské dejiny. Rozpočet súťaže bol 1,9 milióna českých korún. „Z toho 500-tisíc korún išlo len na literatúru pre súťažiacich. Každý študent a jeho škola dostali rovnaký balík, súbor ôsmich kníh, ktorých výsledná cena je 220 eur. Je to literatúra, ktorá nestojí v kníhkupectvách na sklade, lebo sa jej chce niekto zbaviť. Ide o kvalitné publikácie, z ktorých sa dá študovať na ďalšie kolá súťaže,“ informoval Šujak. Na ceny pre víťazov išlo 250-tisíc českých korún.
Ako prebiehala
Študenti súťažili v štyroch kolách. V testovej časti vyberali správne možnosti, v druhom kole hľadali správne odpovede, väčšinou jednoslovné. Tretie kolo bolo všehochuť – podľa fotografií určovali mená známych osobností, dátumy úmrtí, dopĺňali rôzne texty, napríklad citáty, priraďovali autorov k rôznym dielam a podobne. Súťaž teda nebola zameraná len na politické dejiny, ale aj kultúru a šport. Najzaujímavejšie bolo štvrté kolo. „Na plátne sa striedali osobnosti, ktoré dávali otázky a my sme ich museli zodpovedať. Čítali napríklad úryvky z diel a my sme museli zodpovedať, kto ich napísal a ich názov,“ prezradil jeden zo študentov.
Náročná
Súťaž bola dosť náročná. „Sami porotcovia povedali, že by nevedeli niektoré veci zodpovedať, lebo sa špecializujú. Niektoré gymnáziá v Čechách majú v rámci vyučovania vytvorené špeciálne semináre, v rámci ktorých sa pripravujú na súťaž. Príprava je teda dlhoročná a veľmi dôsledná. A tak v jednotlivých kolách, keď začínali slovenské gymnáziá na 25 bodoch, tak české mali okolo 40,“ hovorí Šujak.
Dodáva, že napriek tomu bol s výkonom svojich študentov spokojný. Zo 76 škôl skončili na 56 mieste. „Teší ma, že zo šestnástich najlepších škôl zo Slovenska sme boli ôsmi, takže v prvej polovici,“ hovorí Šujak.
Hodnotenie študentov
Študentom sa veľmi páčila aj organizácia súťaže. „Všetko dokonale časovo vychádzalo. Trošku ma mrzeli chyby, ktoré sme urobili, lebo to boli naozaj hlúpe chyby zo stresu a nepozornosti. Keby sme sa lepšie sústredili, dopadlo by to inak. Takže naozaj treba poriadne na príprave popracovať,“ hovorí druhák Andrej Jaroš.
„Veľmi zaujímavé bolo štvrté kolo. Klobúk dolu pred organizátormi, že dostali aj známe osobnosti, ktoré nemajú veľa času, do takejto súťaže. Potvrdzuje to vysokú úroveň. Bolo to fajn ozvláštnenie,“ povedal Patrik Sokola. Dodal, že v histórii by sa mal vedieť orientovať každý človek. „Dejiny sú plné zaujímavostí a okamihov, z ktorých sa dá poučiť. Najviac ma fascinujú moderné dejiny od prvej svetovej vojny. Vďaka ich poznaniu by sa dalo predísť chybám aj v súčasnosti,“ povedal druhák Patrik.
„Mnohí politici tému 1. československej republiky upravujú podľa seba. Objektívny pohľad na históriu je dôležitý, aby nás niekto nezavádzal,“ myslí si Marek Meliš s tým, že príprava na súťaž aj účasť v nej mu pomohla získať ho. Dodal ešte, že toto obdobie dejín ho mimoriadne zaujíma. Marekovi sa najviac pozdávalo posledné kolo súťaže, aj napriek tomu, že sa mu v ňom darilo najmenej. Najviac sa podľa neho Považskobystričanom darilo v prvom a druhom.