Každý môže zachrániť aj deväť ľudských životov

Transplantácia predstavuje pre pacientov nádej na život. Niekedy aj niekoľko rokov čakajú na telefonát, v ktorom im lekár oznámi, že sa našiel vhodný darca.

Na vernisáži. Na fotky pacientov bolo zvedavých dosť Púchovčanov.Na vernisáži. Na fotky pacientov bolo zvedavých dosť Púchovčanov. (Zdroj: SG)

Transplantácia predstavuje pre pacientov nádej na život. Niekedy aj niekoľko rokov čakajú na telefonát, v ktorom im lekár oznámi, že sa našiel vhodný darca.

PÚCHOV. Minulý rok sa na Slovensku uskutočnilo šestnásť transplantácii srdca, dvadsaťdva transplantácii pečene a stodvadsaťpäť transplantácií obličiek. Lekári hovoria o peknom čísle, no stále je to málo. Aj preto vznikol projekt Krása okamihu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Približuje pacientov pred a po orgánovej transplantácii. Cieľom je zvýšiť povedomie o darcovstve a podporiť transplantačnú aktivitu. V rámci projektu v Púchove prebehol odborný seminár a výnimočná výstava.

SkryťVypnúť reklamu

transplantacia_1web_r1989.jpg

Vlasta Pagáčová, predsedníčka občianskeho združenia Dar života má transplantované srdce.

Spojili sa za dobrú vec

S nápadom zorganizovať výstavu a seminár prišlo občianske združenie Dar života. Do projektu s názvom Krása okamihu sa zapojili aj ďalšie pacientske organizácie, ako občianske združenie Transplantovaná pečeň, občianske združenie Šanca pre pečeň, Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou, Spoločnosť dialyzovaných a transplantovaných. „Tieto organizácie združujú pacientov, ktorí buď bojujú s ochorením alebo sú po orgánovej transplantácii. Každá z nich má svoje aktivity, ale ciele máme takmer identické. Predovšetkým si vzájomne pomáhame, podporujeme sa, robíme poradenskú edukačnú činnosť, osvetu, šírime povedomie o darcovstve orgánov,“ povedala Vlasta Pagáčová z občianskeho združenia Dar života s tým, že organizácie sa spojili za účelom podporiť a zvýšiť povedomie obyvateľstva o transplantácii a darcovstve.

SkryťVypnúť reklamu

Prospešná spolupráca

„Veľmi pozitívne hodnotím spoluprácu a jednotnosť pacientskych združení, participujúcich na tomto úžasnom projekte. Často, práve u mladých ľudí, je konečnou liečbou orgánová transplantácia, ktorá im dokáže predĺžiť život,“ hovorí Iveta Makovníková zo Združenia pacientov s pľúcnou artériovou hypertenziou. „Je úžasné vidieť ich znova sa tešiť zo života a nielen ich samotných, ale aj ich partnerov, rodičov, priateľov, ktorí v pokore denno-denne ďakujú za záchranu života svojich milovaných. Verím, že projektom dokážeme osloviť aj tých, ktorí orgánovým transplantáciám nie sú príliš naklonení,“ dodala.

Prvoradým cieľom občianskeho združenia Šanca pre pečeň je osveta, informovanie a vzdelávanie vedúce k predchádzaniu a včasnej diagnostike rozličných ochorení pečene. „Sú to ochorenia, ktoré v neskorších štádiách vedú až k úplnému orgánovému zlyhávaniu a k potrebe transplantácie pre záchranu života. Aj keď stále rastie úspešnosť medikamentóznej liečby, niektorí pacienti s chronickým ochorením pečene sú vlastne potenciálni čakatelia na transplantáciu,“ hovorí Oľga Štefanická zo združenia Šanca pre pečeň.

SkryťVypnúť reklamu

Odborný seminár

Vernisáži predchádzal dvojhodinový seminár, na ktorom sa hovorilo o transplantácii. O tom, ako to vyzerá od čakania na orgán, až po samotný telefonát, o legislatíve, o pľúcnej artériovej hypertenzii či o zmene kvality života po transplantácii. Seminár navštívili lekári z Univerzitnej nemocnice v Martine, z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave či primárka dialyzačného centra v Púchove.

Návštevníci, medzi ktorými bolo veľa pacientov, sa dozvedeli zaujímavé informácie, vypočuli si skutočné ľudské príbehy. Okrem iného aj to, že v minulom roku bolo na Slovensku šestnásť transplantácií srdca, dvadsaťdva transplantácií pečene a stodvadsaťpäť transplantácií obličiek. Lekári tvrdia, že napriek tomu je transplantácií stále málo. Vlasta Makovníková hovorí, že ľudia, ktorí prežívajú vo veľmi nízkej kvalite života, sa po orgánovej transplantácii vracajú späť do života. Mnohí z nich pracujú, cestu či športujú. „Bez darcovstva orgánov však transplantácie nie sú možné. Ide o veľmi citlivú oblasť, pretože súvisí so smrťou. Nikto z nás si nepraje smrť iného človeka. Tí, čo sú chorí a transplantácia orgánu predstavuje pre nich jedinú nádej na prežitie, však dúfajú, že tí, ktorí odišli zo sveta živých, im po smrti nechajú svoje orgány. Že im zanechajú dar, ktorý pre nich znamená život. Výstava je výzvou a poďakovaním zároveň,“ povedala Pagáčová.

Očami pacientov

Projekt Krása okamihu približuje aj ostatným život pacientov pred a po orgánovej transplantácii. Práve títo pacienti sú autormi fotografií. Vernisáž prebehla v púchovskom divadle hneď po seminári a na otvorenie výstavy prišlo ešte viac ľudí. „Touto fotografickou výstavou chceme poukázať na nespochybniteľnosť významu orgánových transplantácií, ktoré zachraňujú a skvalitňujú životy ľudí na celom svete,“ tvrdí Pagáčová.

Úlohou prihlásených bolo zachytiť emócie z prežitého okamihu, radosť so života, zážitok z prežitého dňa, z očakávania, či zo splnenia snov a túžob. „Do súťaže bolo zapojených stoosemdesiat fotiek. Hodnotili ich profesionálni fotografi, ktorí z nich vybrali päťdesiat. Tridsať najlepších sme zozbierali a zoskupili na výstavu, s ktorou putujeme po celom Slovensku,“ hovorí.

Výstavu, ktorá je oslavou života si môžete vo výstavnej sieni v divadle pozrieť do 6. februára. „Sú to obrazy od jednoduchých ľudí, od pacientov, nie od umelcov. Výstava je oslavou života, je poďakovaním darcom, lekárom a všetkým, ktorí sa na transplantácii podieľajú. Je ale aj výzvou. Ani jeden dnes nevieme, na ktorej strane sa ocitne. Bola som na strane čakateľa a verte, že je to veľmi ťažké,“ uzavrela Pagáčová, ktorá už niekoľko rokov žije s transplantovaným srdcom.

Transplantačný príbeh

Úspech medzi zúčastnenými dosiahol Roman Papež, ktorý má transplantovanú obličku. Jeho fotografie sú športové, zachytávajú život.

Vernisáže sa zúčastnila aj primárka nefrologického centra v Púchove, Iveta Smatanová, ktorá stála pri Romanovi v čase ťažkých chvíľ. Hovorí, že transplantácia dáva pacientom nádej a posúva ich ďalej. „Keď sme pred šestnástimi rokmi v Púchove otvárali nefrologickú ambulanciu, verili sme, že ide o dobrú vec. A podarilo sa,“ povedala Smatanová s tým, že odvtedy urobili viac ako 60-tisíc dialýz, dialyzačnú starostlivosť poskytli pre viac ako dvestoosemdesiat pacientov. „Transplantačný príbeh sme prežívali dvadsaťosemkrát a vždy úspešne,“ povedala a zároveň spomenula niektoré ľudské príbehy, ktoré jej najviac utkveli v pamäti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 16 363
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 141
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 581
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 345
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 100
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 2 982
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 665
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 2 389
  1. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  2. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  3. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  4. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  5. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  6. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  7. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  8. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 664
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 276
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 69 452
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 625
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 19 901
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 10 491
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 719
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 005
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračné foto

Najvyššia chorobnosť na ARO bola minulý týždeň v TSK v okrese Trenčín.


TASR
Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Prehľad výsledkov, komentárov, hráčov zápasu a tabuliek od II. po VIII. ligu.


Ilustračné foto.

Šelmu videli pri cintoríne.


1
  1. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  2. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  3. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  4. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  5. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  6. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  7. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  8. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 664
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 276
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 69 452
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 625
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 19 901
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 10 491
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 719
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 005
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu