POVAŽSKÁ BYSTRICA. V polovici júna minulého roku sa majiteľ haly vyjadril, že objekt začnú búrať. Do týždňa po symbolickom akte začiatku búrania sľúbil oplocovanie objektu a do dvoch príchod pracovníkov a mechanizmov, ktoré začnú s búracími prácami. Poklepal vtedy symbolicky veľkým kladivom jeden z múrov, za prítomnosti vedenia mesta, a nič. Prednostka mestského úradu hovorí, že dohody stále platia.
Pred polrokom symbolicky poklepali po múre a pri symbolike aj zostalo.
Už to malo dávno byť
Pani Iveta, obyvateľka Strojárenskej štvrte, ktorú sme zastihli na prechádzke so psíkom, si myslí, že objekt už mal byť preč. „Len ho oplotili, a nič nerobia. Odvtedy, čo tu boli dávať plot, som si nevšimla žiadny pohyb,“ hovorí pani v stredných rokoch.
Božena Knapová býva kúsok od nedostavanej haly. „Ťažko povedať, či tu niečo zmôžu. Ak opravia spoločenský dom a niečo tam otvoria, hala tu bude asi ďalších desať rokov,“ myslí si a dodáva, že by s tým mali konečne niečo robiť. Ocenila aspoň, že objekt oplotili. „Chodili tam totiž všelijakí bezdomovci aj feťáci,“ vracia sa do minulosti.
Helena Špániková sa vyjadrila aj k tomu, čo by malo vzniknúť namiesto haly. „Mali by ju zvaliť alebo urobiť nejaké obchodné centrum. Veď tu v Kolónii sú samé drahé obchody. Nech sem dajú niečo lacnejšie. Nie je tu nič,“ hovorí. Aj oplotenie mali podľa nej urobiť už dávno.
Ľudí v Strojárenskej štvrti však nehnevá len stav kongresovej haly. „Pozrite aj na budovu VVZ. Pokiaľ niekomu niečo nepadne na hlavu, dovtedy s tým nebudú robiť nič. Aj staré lipy tu máme. Bojíme sa, že sa zlomia a poškodia nám dom. Ostuda je aj budova Diamonu v centre mesta,“ poukazuje pani Špániková. Posťažovala sa aj na kanalizáciu, ktorá je v hroznom stave a vlastníci bytov musia doplácať obrovské financie.
Prospelo by niečo iné
Iný názor na obchodné centrum mala žena v stredných rokoch, ktorú sme zastihli cestou do práce. „Ani neviem, čo tu má byť. Ale ak obchodné centrum, tak neviem, či je to dobré. Nie som teda odtiaľto, neviem to možno odhadnúť, ale toto je príliš malé mesto na ďalšie obchodné centrum,“ prezradila.
Myslí si, že chýbajú objekty, kde by si mohli ľudia po práci oddýchnuť, prísť sa zabaviť. „Nejaké centrum, kde by sa usporadúvalo niečo na využitie voľného času, nejaká väčšia klubovňa alebo ihrisko. Niečo pre deti, či celé rodiny, ale aj ľudí po päťdesiatke, ktorí chcú niekam po práci ísť. Niet totiž kam,“ myslí si pani. Lepšie by by podaľ nej možno bolo, keby si objekt nechalo mesto a pokúsilo sa ho prestavať z eurofondov. „Čo ten súkromník spraví?“ položila otázku. Mrzí ju, že sa s objektom nič nedeje. „Čo mám povedať? Sľubovali, že na jeseň zmizne, čítala som to aj v novinách."
Na magistráte nie sú nadšení
Z prístupu vlastníka nie sú nadšení ani na mestskom úrade. „Čakali sme, že stavbu odstráni v čo najkratšom čase. Bohužiaľ, do dnešného dňa nepodal žiadosť na jej odstránenie. Pozitívna informácia je, že stavenisko aspoň oplotil, aby nedošlo k úrazu,“ povedala Tatiana Kozárová, prednostka úradu.
Prítomnosť objektu v blízkosti železničnej stanice, kde sa pohybuje veľa obyvateľov mesta, ale aj návštevníkov, magistrát neteší. „V žiadnom meste, kde majú takúto stavbu, určite nerobí česť, a nie je príjemné, že ju majú. Preto sú aj dohody s vlastníkom,“ dodala Kozárová.
Aké dôvody má majiteľ na to, že ešte objekt neodstránil, nedokázala odpovedať. Dohody však stále platia.
Nedostupný konateľ a návrat do minulosti
Pokúšali sme sa skontaktovať aj s Milanom Mayerom, konateľom spoločnosti Kongress, ktorá odkúpila od mesta objekt. Bol však telefonicky nedostupný, nenašli sme ho ani na adrese firmy. Odcestovaný je údajne v zahraničí. Nereagoval ani na správu, ktorú sme mu poslali mobilom.V polovici júna minulého roku sa vyjadril, že s búracími prácami začnú čoskoro. „Budúci týždeň objekt oplotíme a ďalší týždeň budú prichádzať pracovníci a mechanizmy, ktoré začnú s búracími prácami,“ povedal pred vyše polrokom Mayer.
Informoval vtedy ešte, že od zámerov urobiť niečo s objektom neupustili. „V roku 2009 však prišla kríza, ktorá zabrzdila niektorých našich spoluinvestorov. Naťahuje sa to už dosť dlho, platíme zbytočne poplatky, stoja v tom peniaze. Aj mesto nás tlačilo do toho, aby sme s budovou niečo urobili. Rozhodli sme sa po dohode s nimi, že pristúpime k búracím prácam a dohodneme sa, čo bude ďalej,“ doplnil ešte Mayer.
Firma má na objekt vypracovaný statický posudok. Čo sa týka samotnej kostry, je vraj dostatočne pevná. „Horšie je to s výplňami, ktoré zvetrávajú a niektoré sú životu či zdraviu nebezpečné. Preto je aj budova označená zákazom vstupu. Postupne, ako budeme odhaľovať kostru, zistíme, ako budeme postupovať,“ dodal Mayer.
Objekt aj s okolitými pozemkami kúpila firma Kongres s.r.o. asi pred piatimi rokmi za 4 milióny slovenských korún, teda približne 133-tisíc eur.
Fakty o histórii budovy
Pôvodný majiteľBoli ním bývalé Považské strojárne. Nejavili o budovu po roku 1989 záujem, zostala nedostavaná.
Upozornenia a odkúpenie
Vedenia mesta, aby majiteľ objekt aspoň zabezpečil, boli v priebehu rokov ignorované. Nové vedenie mesta sa pokúsilo v roku 2007 riešiť problém inak. Od Majetku, a.s., spoločnosti, ktorá odkúpila majetky Považských strojární, kúpilo mesto halu a pozemky pod ňou i v okolí za viac ako 3,5 milióna korún. Poslanci odsúhlasili tento krok preto, aby nebezpečný objekt zo štvrte zmizol. Poslanec Vladimír Bačík vtedy upozornil, že mesto rieši cudzí problém a zachraňuje majiteľovi situáciu.
Súťaž a nový majiteľ
Neskôr vyhlásilo mesto v obchodnom vestníku súťaž na odpredaj. Prihlásila sa do nej jediná firma - Kongress, ktorá sa stala aj víťazom.
S víťazom mesto podpísalo najprv len zmluvu o budúcej zmluve na odkúpenie nehnuteľností a vo februári súhlasilo zastupiteľstvo s odpredajom pozemkov a rozostavanej kongresovej budovy. Cena nehnuteľností bola v tom čase približne 4 milióny slovenských korún.
Zámer
Kongress v čase súťaže prišiel so zámerom prestavby objektu na hotel a reštauráciu.