BOHUNICE. Výstava figurín bola nápadom Miestnej akčnej skupiny Vršatec (MAS). S realizáciou pomohol predovšetkým sochár Albert Králiček. Práve spod jeho rúk vzišlo päť unikátnych figurín v životnej veľkosti. Vojtech Zamarovský, Michal Rešetka, Božena Obrová – Riznerová, svätý Benedikt i Martin Hugolín Gavlovič. Tieto osobnosti zvečnil jedinečným spôsobom, vytvoril ich zo špeciálnych materiálov. Načas sa stali súčasťou expozície kaštieľa v Bohuniciach.
Inšpiráciu našli za hranicami
S nápadom uctiť si osobnosti, ktorých život alebo dielo je späté s regiónom, prišla Miestna akčná skupina Vršatec. Inšpirovala ich výstava rovnakého druhu v kaštieli v Estónsku.
Má i ďalší veľký význam. „Povedali sme si, že keby rovnakú výstavu urobíme aj u nás, pomohlo by to hlavne cestovnému ruchu na našom území, čo je jedným z hlavných cieľov MAS-ky,“ povedala Petra Šupáková, manažérka MAS.
Keď bol vynikajúci nápad na svete, pustili sa do jeho relizácie. „Vypracovali sme projektový návrh a hľadali sme partnerov, ktorí by nám s realizáciou pomohli,“ dodáva s tým, že na projekte spolupracovali s partnerskou Miestnou akčnou skupinou Kopaničiarsky región. Výbornú prácu odviedol i sochár Albert Králiček, tvorca figurín.
Päť osobností
Toľko sa ich nachádza v kaštieli. Z deviatich osobností regiónu vybrali nakoniec päť. „Vyhodnotili sme, ktoré sú najznámejšie a ktoré si naozaj zaslúžia takúto najvyššiu pozornosť. Je tu Michal Rešetka, Vojtech Zamarovský, Božena Obrová – Riznerová, svätý Benedikt a Martin Hugolín Gavlovič,“ povedala s tým, že pokiaľ sa naskytne vhodná príležitosť, počet figurín by sa ešte mohol zvýšiť. „Jednou z ďalších figurín by bola figurína Gábora Bároša, pamätníka z Ilavy, či Ľudmily Podjavorinskej. Nežila tu síce, ale často tu navštevovala svoju neter Boženu Obrovú – Riznerovú,“ prezradila.
Dotvoriť celkový vzhľad figurín pomohli dobové kostýmy a iné predmety, napríklad originálny rukopis Vojtecha Zamarovského či Benediktovo rúcho.
Po čase odídu
Ak si chcete pozrieť túto unikátnu výstavu, neváhajte, pretože nie je stálou expozí- ciou kaštieľa. „Figuríny budú putovať po území. V kaštieli budú približne dva mesiace, následne budú potom umiestnené v Zamarovciach a v Skalke nad Váhom,“ uzavrela Šupáková s tým, že projekt financovala Európska únia. Jeho realizácia stála 40-tisíc eur.
Starosta Bohuníc Peter Hajdúch vidí v projekte veľký prínos pre obec, ktorá je jedným z členov MAS-ky. „Predpokladám, že takáto výstava pritiahne do regiónu návštevníkov, zviditeľní ho a zatraktívni,“ povedal.
Štvormesačná práca
Niekoľko zaujímavostí o výrobe unikátnych figurín prezradil aj tvorca, sochár Albert Králiček. Na piatich figurínach pracoval štyri mesiace. Použil viacero materiálov, ako silikón, laminátový skelet, hlinu na modelovanie hláv a plastelínu. Najskôr vymodeloval jednotlivé časti tela, potom postavu skompletizoval. „Následne sa figurína obliekla, urobili sa vlasy, riasy, obočie,“ prezradil majster. Pri konečnej úprave vlasov asistoval aj kaderník.
Figuríny z klasického vosku nerobil, nedali by sa premiestňovať a udržiavať. „Postup výroby je ale rovnaký ako pri výrobe figurín z vosku. Okrem gumy by sa použil vosk. Len dĺžka výroby by bola iná,“ povedal s tým, že výroba figurín z vosku by trvala dlhšie.
Každá figurína je originálna a niečím špecifická. „Pri svätom Benediktovi a Hugolínovi Gavlovičovi som vychádzal len zo zachovaných materiálov, ktoré sa mi podarilo nájsť na internete. Niečo som dostal aj od zadávateľa,“ povedal. Naopak, najviac podkladov mal k tvorbe Vojtecha Zamarovského. Možno preto je s jeho podobizňou najspokojnejší. Dokonca mu ako bonus pridal okuliare či funkčné náramkové hodinky.
S úsmevom dodáva, že figuríny vážiace približne dvadsaťpäť až tridsať kíl nepotrebujú špeciálnu starostlivosť. Dôležitú úlohu môže zohrať už len prachovka.