POVAŽSKÁ BYSTRICA. Podľa hovorkyne rezortu spravodlivosti Alexandry Donevovej, ministerstvo v spolupráci s predsedami súdov podniklo kroky, aby pri uplatňovaní práva zamestnancov súdov na štrajk boli minimalizované zásahy do ústavného práva ľudí na súdnu ochranu. „Počas budúcotýždňového štrajku justičných zamestnancov budú zabezpečené pohotovosti (predbežné opatrenia, väzobné veci) a, samozrejme, činnosť podateľní,“ dodala.
Do štrajku sa zapojí priemerne 98 percent zamestnancov okresných a krajských súdov. Ide predovšetkým o asistentky sudcov, zamestnancov podateľní a infocentier, ktorí v deň štrajku neprídu do práce. Časť štrajkujúcich zamestnancov príde na protestné zhromaždenie do Bratislavy. Na súdoch budú v deň štrajku iba sudcovia, ktorí podľa ústavy nemajú právo na štrajk, a vedenie súdov. Presný termín štrajku oznámia justiční odborári tri dni pred jeho konaním.
Predsedníčka trenčianskeho krajského súdu Alena Radičová informovala, že v súvislosti s avizovaným štrajkom justičných odborárov v deň štrajku vedenie Krajského súdu v Trenčíne a súdov v jeho obvode zabezpečí výkon súdnictva v nevyhnutnom rozsahu. „Súdy budú pre občanov otvorené, práca v podateľni bude zabezpečená vedúcimi pracovníkmi súdu tak, aby sa prijímali jednotlivé podania. Ak sa na štrajku zúčastnia pracovníci v oddelení pre styk s verejnosťou, tak v deň štrajku sa informácie v tomto oddelení nebudú podávať,“ dodala.
„Keďže ešte nie je známy presný dátum štrajku, ani nie je známe, ktorí pracovníci sa na štrajku zúčastnia, nie je možné vopred uviesť, či sa budú konať nariadené pojednávania. O postupe v prípade pojednávania nariadeného na deň štrajku rozhodne príslušný sudca, senát. Vedenie Krajského súdu v Trenčíne podporuje požiadavky odborárov, štrajk zamestnancov nepodporuje,“ zdôraznila šéfka súdu.
Justiční odborári budú štrajkovať za štyri požiadavky – zvýšenie rozpočtu ministerstva spravodlivosti minimálne o 25 percent, zabezpečenie materiálno-personálneho a ekonomického chodu súdov, okamžité prijatie osobitného zákona o postavení zamestnancov v justícii a zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie zamestnancov justície. Podporu týmto požiadavkám vyslovilo aj Združenie sudcov Slovenska, Združenie Za otvorenú justíciu, Súdna rada SR ako aj sudcovské rady pri súdoch. Minister spravodlivosti Tomáš Borec vníma vyhlásený štrajk ako uplatnenie ústavného práva, ktoré rešpektuje. „S odborármi máme viaceré spoločné ciele, no líšime sa v názore, ako tieto ciele presadzovať,“ tlmočila názor ministra hovorkyňa Donevová.
Predsedníčka Odborového zväzu justície Marta Božková zdôraznila, že pôjde o výstražný štrajk. O ďalšom postupe odborári rozhodnú podľa výsledku rokovaní medzi ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom a ministrom financií Petrom Kažimírom o zvýšení tohtoročného rozpočtu pre rezort spravodlivosti.