trety.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Počas víkendu odohral dychový orchester dva koncerty, jeden v sobotu 31. januára a druhý v nedeľu 1. februára. V sobotu hrali tento rok po prvýkrát tak, lebo bol veľký záujem. Repertoár má orchester už tradičný. Zostavený z koncertných orchestrálnych skladieb rôzneho žánru, je však ladený dosť moderne, a tak láka aj mladšie publikum. Každý si nájde to svoje srdcu blízke.
Pestrý ako vždy
Aj tento rok bol koncert pestrý. Na pódiu sa vystriedali folklórne scény, muzikálové i swingové skladby, sólové skladby so spevom či s trubkami. „Máme tu výborných sólistov a záver už druhý rok robíme s vynikajúcim speváckym zborom Acca people z našej umeleckej školy,“ hovorí Michal Bróska, umelecký vedúci dychového orchestra.
Zbor odspieval štyri skladby v záverečnom programovom bloku sa spolu s orchestrom. Jadro zboru tvoria bývalí členovia detského speváckeho súboru Melódia a doplnili ho speváci zo speváckeho oddelenia. Zbor už má za sebou úspešnú spoluprácu s dychovým orchestrom, dokonca aj s klavírnym virtuózom Richardom Rikkonom. Onedlho by mal uzrie svetlo sveta ich prvé CD. Donedávna sa zbor inšpiroval inými a capellovými kapelami. V súčasnosti prevládajú vlastné aranžmány.
Na úvod si diváci vypočuli pod taktovkou Michala Brósku víťaznú skladbu celoslovenskej autorskej súťaže dychových hudieb INTERMEZZO 2014. Súťaž bola súčasťou Vyšehradských dní dychovej hudby a konala sa minulý rok v septembri v Považskej Bystrici. Okrem klasických koncertných skladieb odzneli aj jazzovo-swingové, hudba z muzikálov, ako aj moderná hudba upravená pre orchestre. Išlo napríklad o skladbu britského speváka Jamesa Blunta, ktorú upravil Pavol Zajaček. V sólovej hre sa predstavil jeden z najlepších trubkárov na Slovensku, rodák z Považskej Bystrice, František Miko. V súčasnosti pôsobí vo Vojenskej hudbe ozbrojených síl SR, v dychovej hudbe Moravanka a dychovej hudbe v Nemecku. V hre na trúbku sa predstavili aj ďalší dvaja sólisti - Martin Brhlík a Adam Lagíň. V sóle na pikolu Martin Záhora. V sólovom speve Ľudmila Adamčíková a Martina Žovincová. Dirigentskú taktovku si vystriedali Michal Bróska, Marián Belobrad a Pavol Baška.
Muzikantov to, našťastie, ťahá späť
Záujem a účasť na koncertoch Brósku veľmi teší. „Vždy sme však aj milo prekvapení. Vždy je to výzva a zodpovednosť. Záujem nás veľmi motivuje, aby sme si už v septembri a októbri pripravovali program,“ hovorí Bróska s tým, že majú aj svojich stálych poslucháčov.
Skĺbiť ľudí z orchestra, z ktorých mnohí pôsobia mimo mesta, nie je jednoduché. Dychový orchester je predsa len dosť veľké hudobné teleso. Muzikanti musia chodiť z Ostravy, Brna, Banskej Bystrice a iných vzdialenejších častí Slovenska aj Česka. „Skĺbiť ich je trochu komplikované, ale ide to,“ hovorí Bróska. Dodáva, že muzikantov, našťastie, čosi stále ťahá späť. „Sú zvyknutí na určitý spoločenský štandard v našom meste, radi si zahrajú a hlavne ich to baví ,“ dodáva.
Boli až štyri
Nedeľný novoročný koncert bol posledným zo série štyroch, v ktorých sa dychový orchester prezentuje. Dva piatkové odohral orchester pre žiakov základných a stredných škôl v meste, sobotňajší mal aj benefičný charakter.
Autor: BERKO