KOŠECA. Starosta považuje schválenú odmenu za neprimeranú v porovnaní s inými pracovníkmi obecného úradu. Hovorí o ich možnej demotivácii a nehospodárnom nakladaní s obecnými peniazmi. Odôvodnenie, prečo by mala byť kontrolórke vyplatená odmena v maximálnej výške, považuje za nedostačujúce.
Uznesenie nepodpísal, obecné zastupiteľstvo bude o probléme ešte rokovať.
Odmenu schválili
Vyplatiť odmenu hlavnej kontrolórke navrhla poslankyňa Janka Kantoríková na zasadaní obecného zastupiteľstva koncom januára. Navrhla jej vyplatiť odmenu v maximálnej výške, teda tridsať percent zo súčtu funkčných platov za obdobie od 1. januára 2014 do 31. decembra 2014.
„Táto odmena ja navrhnutá za aktívny prístup k jednotlivým kontrolným akciám, za odbornú a metodickú pomoc zamestnancom obce i poslancom, za prácu nadčas, konzultácie s občanmi a za kompenzáciu výdavkov pri práci doma,“ zdôvodnila svoj návrh Kantoríková.
Na zastupiteľstve sa poslanci názorovo nezhodli. Jedni za vyplatenie odmeny boli, druhí nie. Na pretras prišla aj otázka, aké činnosti zahŕňa kontrolórkina práca nadčas. Niektorí poslanci žiadali vyčíslenie práce nadčas a tiež, aby vyplatenie odmeny prešlo cez finančnú komisiu. Zaujímali sa aj o to, prečo je navrhnutá maximálna výška odmeny. „Navrhovala by som, aby sa k tomuto bodu vyjadril aj pán starosta, keďže s kontrolórkou prichádza veľmi často do styku,“ navrhla Miroslava Švehlová, zástupkyňa starostu. Ten sa zasadania vtedy nezúčastnil z rodinných dôvodov. V hlasovaní za vyplatenie odmeny vo výške 1828,80 eur hlasovalo päť poslancov, štyria boli proti.
Nesúhlasí
Starosta Radomír Brtáň vníma odmenu, ktorú poslanci kontrolórke schválili, za neprimeranú v porovnaní s ostatnými vedúcimi zamestnancami obce, aj v porovnaní s obyčajnými výkonnými zamestnancami obecného úradu. Nedostačujúcou sa mu zdá aj dôvodová správa, prečo má byť kontrolórke odmena vyplatená. „Toto odôvodnenie nepovažujem za postačujúce, pretože obsahuje tvrdenia nepodložené dostatočnými faktami. Preto by vyplatenie tejto odmeny v maximálnej možnej výške mohlo byť považované za nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami obce,“ uvádza starosta vo svojej dôvodovej správe. „Nemám vedomosť o tom, že by bolo v roku 2014 potrebné vo funkcii hlavného kontrolóra obce vykonávať mimoriadnu prácu nadčas. To isté platí v prípade práce na doma. Kontrolór nepožiadal o preplatenie žiadnych nákladov, ktoré by musel vynaložiť nad rámec svojich povinností, vyplývajúcich z uzavretej pracovnej zmluvy,“ dodáva. Preto sa rozhodol, že prijaté uznesenie nepodpíše. Tým pozastavil jeho výkon a otázka vyplatenia odmeny zostáva tak ešte otvorená.
Požaduje dôkazy
Starosta zároveň žiada vierohodne preukázať evidenciu konzultácií s občanmi a zoznam úkonov odbornej a metodickej pomoci zamestnancom obce a poslancom obecného zastupiteľstva. „Neznamená to, že nesúhlasím s vyplatením odmeny hlavnému kontrolórovi. Avšak túto je potrebné stanoviť v priemernej výške, odborne a po posúdení dochádzky hlavného kontrolóra počas celého roka. Rovnako tak po posúdení plnenia termínov odovzdania správ či zápisov z výsledkov kontrolných akcií, ktoré boli schválené obecným zastupiteľstvom v rámci plánu kontrolnej činnosti na prvý a druhý polrok,“ hovorí starosta.
Odporučil poslancom, aby návrh opätovne prerokovali najskôr s finančnou komisiou, potom na zastupiteľstve. Najbližšie bude 19. februára, kedy pravdepodobne vyhlásia aj voľbu nového kontrolóra, pretože hlavná kontrolórka z funkcie nedávno odstúpila.