NOVÁ DUBNICA. Už po druhý raz sa mohli obyvatelia Novej Dubnice oboznámiť s krajinou vychádzajúceho slnka. Informácie im sprostredkovali Jana Šoucová a Seiko Kawashima z japonského veľvyslanectva na Slovensku.
Návštevníkov zaujali najmä ukážky obliekania kimona a kaligrafický workshop, kde si mohli vyskúšať náročnosť japonského krasopisu.
Tradičné kimono
Keď sa povie Japonsko, väčšinou sa v mysli s ním spojí tradičný japonský odev kimono. Novodubničanom ho predstavila aj s praktickou ukážkou obliekania Seiko Kavashima. „Typickým znakom japonského kimona je to, že absolútne zakrýva kožu, od krku až po špičku topánky. Jediné, čo trčí, sú ruky a krk. V tom spočíva jeho rafinovanosť,“ vysvetľovala.
Kimono má vplyv aj na chôdzu. Japonky chodia vystreté drobnými krokmi. Keď si ho oblečie energická Japonka, zmení sa na jemnú žienku, ktorá robí pomalé krôčiky. „Krok je stanovený, nemôžem urobiť väčší, ako mi dovoľuje oblečenie. Široký opasok, tzv. nobi, pomáha k tomu, že som vystretá,“ pokračuje Seiko Kawashima. Prezradila, že keď si Japonka tradičný odev vyzlečie, pocíti úľavu a konečne môže voľne dýchať.
Gejše
Pre Japonsko sú okrem kimona typické aj gejše a čajovne. Pôvodne v čajovniach pracovali muži, ženy ich nahradili až neskôr. Ich úlohou je zabávať hostí. Žena sa ale nemohla hneď stať gejšou. Najskôr sa musela naučiť všetkým tradičným umeniam ako učnica. „Nie je pravda o gejšách to, čo bežne vo filmoch vidíme, ale naopak. Bola to spoločnica, ktorej úlohou bolo zabávať hrou na nástroj, umením kaligrafie,“ vysvetlila Kawashima.
Tradičné jedlá
Súčasťou prednášky boli aj praktické ukážky tradičných japonských jedál. Seiko Kawashima predviedla praktickú ukážku prípravy mezikuši (rolované suši). Novodubničanom chutilo. Sladkým jazýčkom ulahodil i dezert daifuk, ryžový koláčik plnený sladkou fazuľovou pastou, ktorý prekvapil zaujímavou chuťou.
Budú aj iné
Stretnutie so Seiko Kawashima nebolo posledné, na ktorom sa Novodubničania mohli aspoň sprostredkovanie zoznámiť so vzdialenou krajinou. Ako informovala Magdaléna Švančarková z mestského úradu, v budúcnosti plánujú v takých akciách pokračovať. „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo nadviazať zaujímavú spoluprácu s japonským veľvyslanectvom, nakoľko je to už druhá prednáška o Japonsku. Novodubničanov táto krajina zaujala, o čom svedčia aj preplnené priestory kultúrnej besedy. V budúcnosti plánujeme určite predstaviť im ďalšie netradičné krajiny a chute,“ dodala Švančarková.
Autor: vž