Išla si dobiť baterky na opačnú stranu zemegule

Cestovanie má viacero podôb. Pre niekoho je pracovnou záležitosťou, pre iného prekročenie hraníc nepoznaného. Pre Adrianu Vančovú z Dubnice nad Váhom je cestovanie vášňou, ktorá jej dobíja baterky.

Sydney - opera.Sydney - opera. (Zdroj: ARCHÍV AV)

Dovolenky trávila najskôr spoločne s rodinou, no keď deti vyleteli z hniezda, krídla dostala aj ona. Za posledné roky spoznala veľa zaujímavých miest, ale ako tvrdí, stále je len na začiatku. „Svet je veľký a je v ňom čo objavovať. S dobrou partiou je to ešte zábavnejšie. Keď si poviete, že máte všetkého plné zuby, zbalíte kufre a ide sa,“ hovorí so smiechom Adriana. Inak tomu nebolo ani v prípade zimnej dovolenky, kde rozhodnutie padlo na Austráliu v kombinácii s Novým Zélandom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

hobbitonweb_r3791.jpg

Hobbiton

Od myšlienky k činom

Cestovať na opačný koniec sveta bez sprievodcu znamená byť v úlohe turistu, ktorý sa pohybuje po krajine vyznačenými trasami. To pre Adrianu a jej skupinu nebolo to pravé, orechové. Baví ju, keď sa program mení za pochodu. Aj preto misiu zverili do rúk mladému cestovateľovi, ktorý poznal miestne pomery a zariadil všetko potrebné.

SkryťVypnúť reklamu

Z Prahy odlietali 26. decembra s medzipristátím v Soule, kde bola výhodou kombinovaného letu sedemhodinová prestávka spojená s výletom, prehliadkou vojenského múzea a budhistického kláštora.

koalaweb_r9002.jpg

Zo zimy do horúceho pekla

Odchádzať zo Slovenska pri teplote -5 °C a vystúpiť z lietadla do 32-stupňového pekla je pre organizmus poriadny šok. Zažila ho taktiež Adriana, keď vystúpila na letisku v Sydney. Keďže slnko miluje, aklimatizácia u nej prebehla pomerne hladko.

Ubytovanie v olympijskom parku bolo dosť vzdialené od centra mesta. Vyriešila to fantasticky zorganizovaná verejná doprava. „Mesto Sydney je spojené vláčikom, ktorý premáva v pravidelných intervaloch. Za celý čas som nespozorovala žiadne zápchy. Ľudia sú zvyknutí, že hromadnou dopravou sa dostanú všade ľahšie než vlastným autom. Aj keď Austrália je neskutočne drahá, za 20 dolárový lístok s platnosťou 7 dní sa môžete presúvať vlakmi, autobusmi, loďami, z čoho sú nadšení najmä turisti,“ hovorí o výhodách Adriana, ktorá si pobyt v Sydney spríjemnila i návštevou svetoznámej opery, kde odzneli deň pred Silvestrom Pucciniho árie v podaní miestnych umelcov.

SkryťVypnúť reklamu

rotoruaweb_r5.jpg

Rotorua

Pravým bonbónikom bola však silvestrovská noc, ktorú s partiou oslávila priamo pred budovou Opery. „Bol to nezabudnuteľný zážitok. Silvestra pred operou strávilo 1,8 milióna ľudí a vy ste nepostrehli žiadnu tlačenicu. V ten deň boli dva ohňostroje. Jeden o deviatej večer pre rodičov s deťmi a druhý o polnoci pre všetkých. Žiaden alkohol na verejnosti. Všetko disciplinovane riadili policajti, ktorí nasmerovali ľudí k vlakom a lodiam. Organizácia byť musí, pretože je to ideálne miesto na teroristický čin,“ povedala.

Vyššia životná úroveň, drahší život

Adriana Vančová je riaditeľkou gymnázia v Dubnici nad Váhom a kontakty so žiakmi neprerušuje ani po skončení školy. Priamo v Sydney navštívila svoju žiačku, ktorá žije a pracuje v Austrálii už niekoľko rokov. Tá tvrdí, že ceny nahor vyhnali turisti. Drahšie je vraj už len Japonsko. Aj keď zarobí celkom slušne, za bývanie dá až tretinu svojho platu, nehovoriac o cenách služieb, ktoré sa pohybujú v astronomických výškach.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že je to naozaj tak, sa presvedčila aj Adriana, ktorá skonštatovala, že je to predsa len iný level. Určitou kompenzáciou boli vraj miestni ľudia, ochotní pomáhať na každom kroku.

russelplaznzweb_r4228.jpg

Russel pláž

Prežraté krokodíly a podozrivá plutva

Model divokej prírody je v austrálskych mestách zachovaný už len v parkoch. Tie navštívila aj skupina našich dobrodruhov zo Slovenska.

Prvotným šokom pre nich bola 98-percentná vlhkosť dažďového pralesa. „Bola som prekvapená, že všetko je tam väčšie ako u nás. Stromy sú väčšie, tráva je hustejšia, vtáky i zvieratá sú väčšie, len ľudia sú normálni ba až menší.  V parkoch sú zachované klasické formy života v ich naturálnom režime. Lenivé a prežraté krokodíly, takmer nehybné koaly, potemnené nebo od tisícov netopierov, ktoré každý večer nalietali na mesto v honbe za potravou...“

Austrálska divočina je pre Európanov synonymom nebezpečenstva. Aj keď naša skupinka išla do neznámeho prostredia, nič dramatického sa nestalo. Ak teda nerátame rybu s podozrivou plutvou, ktorá sa pri Adriane objavila pri šnorchlovaní, alebo korytnačku dvakrát väčšiu ako ona sama. „Mýty o žralokoch sú hrozivejšie od čias, kedy boli sfilmované Čeľuste. Strach Európanov zo žralokov a krokodílov však dokážu miestni obyvatelia veľmi dobre premeniť na biznis,“ uznáva.

sedem_apostolovweb_r606.jpg

Sedem apoštolov

Austrálska kuchyňa je o rozmanitosti

Navštíviť Austráliu a neochutnať špeciality je kulinárskym barbarstvom. Miestna kuchyňa je spleťou jedál všetkých národností. „Ochutnali sme sušené kengurie mäso, mäso z lamy, čo vedia výborne dochutiť. Veľmi nám chutili koláčiky podobné muffinám plnené mäsom. Svoje čaro mali i grilované špeciality. Austrálčania neustále grilujú. Prídu z práce, zbalia veci a idú do parku grilovať. Otvorený oheň je zakázaný, ale grily sú na každom kroku,“ opisuje austrálsku kuchyňu.

Nový Zéland á la splnený sen

Po Oaklande, kde výprava deviatich dobrodruhov strávila dva dni, bol ďalšou zastávkou Nový Zéland so všetkými prírodnými krásami a osobitosťami. Adriana Vančová ho prirovnala k Írsku.

Zaujala ju najmä symbióza bielych obyvateľov a Maorov: „Na rozdiel od austrálskych Aborigénov sa úplne včlenili do spoločnosti. Majú pozície v parlamente, vo vláde a vo všetkých sférach hospodárstva. Názvy sú v angličtine aj v maorijčine. Nepokoje trvali desaťročia, ale napokon sa to utriaslo do fázy vzájomnej tolerancie.“

Príbeh predáva,o tom je biznis

Nový Zéland je turisticky zaujímavou destináciou, čo si jeho obyvatelia až príliš uvedomujú. Potulky krajinou menia na biznis pri tých najnepatrnejších javoch. Predať ako atrakciu dokážu aj malú jaskynku so svetielkujúcimi larvami komárov. Slováci so svojim úžasným jaskynným komplexom a prírodnými zákutiami sa vraj majú od nich čo učiť. „Typickým príkladom je Hobbiton, farma, kde režisér pána prsteňov natáčal štyri dni Hobbita. Nechal tam niekoľko domčekov prapodivnej štruktúry a zrazu zistil, že turistov toto miesto priťahuje ako magnet. Za malé náklady spravili z toho atrakciu so vstupným 70 dolárov, kde nielenže nemáte nič interaktívne, ale za celý čas nezazriete jediného preoblečeného Hobita. Na konci v hobbitskej krčmičke dostanete pivo zdarma a druhé si musíte zaplatiť. Dôležité je vymyslieť príbeh, ktorému ľudia uveria. Ak si spočítate, že toto miesto denne navštívi tri a pol tisíc turistov, pričom zatvorené je dva dni v roku, je to o peknom balíku,“ vysvetľuje cestovateľka.

Dedina Maorov – hotová alchýmia

O zaujímavé miesta a prírodné javy nie je na Novom Zélande núdza. Jednou z takýchto lokalít je oblasť Rotoruy, ktorá je presýtená pachom sírovodíka. „Fascinovala nás najmä dedina Maorov, kde každý domček mal záhradku, v ktorej vyvierala smradľavá vriaca voda. Domáci ju využívali na varenie, aj na kúrenie. V celej oblasti využívali pramene na verejné kúpele. Toto všetko vidíte a okúsite zadarmo. Potom je tu biznisový model, kde za poplatok uvidíte obrovské vybuchujúce gejzíry a vystúpenia Maorov s tetovaniami a vyplazenými jazykmi, čo je na rozdiel od nášho „ľúbivého“ folklóru strašidelný jav. No nielen tieto skúsenosti boli prienikom do odlišnej kultúry. Celé to naše putovanie so šťastným koncom bolo zážitkom, na ktorý sa nezabúda. Keďže som letný typ, potrebujem dobité baterky, ktoré mi pomôžu prekonať zimu s optimizmom,“ dodáva Adriana.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 644
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 690
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 327
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 131
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 493
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 816
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 504
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 318
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 848
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 089
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 550
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 388
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 972
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 907
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 139
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 719
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Medveď hnedý.

Nachádzal sa pri tenisových kurtoch.


8
Veľkonočná výzdoba v centre Považskej Bystrice.

Pozrite si veľkonočnú výzdobu miest Považská Bystrica a Púchov.


Stredná priemyselná škola Dubnica nad Váhom.

Nové materiálno-technické vybavenie dostanú viaceré dielne.


TASR
Ilustračné foto.

Kamerové záznamy chýbajú.


  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 848
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 089
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 550
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 388
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 972
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 907
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 139
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 719
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu