PÚCHOV. Do februára mohli svoje pripomienky Púchovčania zastupiteľstvu predostrieť v úvode alebo na konci rokovania. Po novom sa budú môcť vyjadriť už aj v jeho priebehu, a to vždy na začiatku prejednávaného bodu. O udelení slova budú poslanci aj naďalej hlasovať.
Účasť obyvateľov
Nový rokovací poriadok vypracoval primátor Rastislav Henek. Chcel tak vytvoriť podmienky pre účasť Púchovčanov na samospráve mesta a upraviť vyhlasovanie výsledkov hlasovania poslancov. Podľa dôvodovej správy predložená zmena obsahuje úpravu výkonu práva obyvateľov zúčastnených na zasadaniach zastupiteľstva tak, že im priznáva právo vystúpiť v rozprave k jednotlivým bodom programu, a to bez toho, aby s ich vystúpením museli vždy jednotlivo vysloviť súhlas poslanci. Rokovací poriadok však neschválili v znení, ako ho predložil primátor. S pozmeňujúcimi návrhmi prišiel poslanec Miroslav Kubičár.
Udelenie slova
Poslanec Kubičár mal k rokovaciemu poriadku hneď niekoľko pripomienok. V pôvodnom návrhu bola zahrnutá možnosť obyvateľov prihlásiť sa o slovo na zastupiteľstve bez toho, aby poslanci o udelení slova hlasovali. „Myslím si, že nemôže nastať situácia, že začneme vzájomne na seba reagovať poslanci a verejnosť, pretože toto nie je verejné zhromaždenie v tom pravom slova zmysle, ale je to rokovanie mestského zastupiteľstva,“ hovorí Kubičár s tým, že na akúkoľvek dôležitú tému je možné zvolať verejné zhromaždenie.
Vzájomné reakcie poslancov a verejnosti na zastupiteľstve však považuje za neprípustné. „Zo zastupiteľstva sa nemôže stať verejné zhromaždenie, kde budeme na seba vzájomne reagovať,“ dodal. Jeho návrh znel, že obyvatelia sa môžu prihlásiť do diskusie ku každému prejednávanému bodu programu pred rozpravou poslancov.
O tom, či mu slovo bude udelené, sa bude aj naďalej hlasovať. Poslanci tiež určia dĺžku vystúpenia obyvateľa, spravidla na tri minúty. „Z minulosti sme boli zvyknutí, že obyvateľ môže vystúpiť na začiatku po schválení rokovacieho programu alebo na záver v diskusii. Je praktické, aby sa vyjadril k danému bodu. Niekedy to ale môže byť aj veľmi nepraktické, pretože môže čakať aj niekoľko hodín, kým sa k bodu, ku ktorému sa chce vyjadriť, dostaneme,“ uviedol.
Plynulosť rokovania
V pôvodnom rokovacom poriadku bol aj bod, ktorý Kubičár navrhol úplne vypustiť. Išlo o zabezpečenie plynulosti rokovania poslancov. Vystúpenie viacerých obyvateľov malo byť na návrh primátora alebo poslanca obmedzené skrátením časového limitu alebo neudelením slova ďalším obyvateľom. „Myslím si, že toto by tam nemalo zostať. Lebo kedy je diskusia plynulá a kedy nie, sa bude veľmi ťažko vysvetľovať,“ zdôvodnil.
Vyhlasovanie výsledkov
Doposiaľ nebolo možné zistiť, ktorý poslanec ako hlasoval. Na elektronickej tabuli sa konkrétne mená neobjavujú a rovnako to bývalo aj v zápisnici. Primátor mal podľa pôvodného návrhu zakaždým vymenovať poslancov, ktorí hlasovali za návrh, proti návrhu, ktorí sa zdržali a ktorí nehlasovali vôbec. Ani s takýmto znením Kubičár nesúhlasil. Myslí si, že zabezpečiť tabuľu, ktorá bude zobrazovať, ktorý poslanec, ako hlasoval, je len technickou záležitosťou. Čítanie výsledkov hlasovania poslancov za každým návrhom označil za zdĺhavé.
Pätnásti poslanci s Kubičárovými úpravami v rokovacom poriadku súhlasili. Za schválenie dokumentu v tejto pozmenenej podobe zodvihlo ruku sedemnásť poslancov, len jeden bol proti.