POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do siete odborných škôl bola priemyslovka svojho času zaradená ako Verejná nižšia priemyselná majstrovská škola strojnícka v Považskej Bystrici. Staršia generácia si určite pamätá, že vyučovanie bolo v budove, kde je v súčasnosti ZUŠ I. W. Krála. Do vlastnej budovy sa presťahovala až po 35 rokoch. V priebehu niekoľkých desaťročí ešte dvakrát zmenila názov, kým bola v roku 1996 premenovaná na Strednú priemyselnú školu v Považskej Bystrici.
Slávnostnej akadémie sa zúčastnili i bývalí absolventi, ktorí si zaspomínali na chvíle v školských laviciach.
Dôležité ohnivko v reťazi škôl
Dôležité postavenie SPŠ zdôraznila vedúca odboru školstva a kultúry samosprávneho kraja Daniela Hilčíková. V slávnostnom príhovore uviedla, že považskobystrická priemyslovka má svoje pevné miesto v sieti stredných odborných škôl v rámci Trenčianskeho kraja, rovnako ako má strojárstvo pevné miesto v regióne Považia. „TSK maximálne podporuje rozvoj odborného vzdelávania. Schválením VZN o počte tried pre prijímacie konanie v školskom roku 2015/16, sa vytvoril priestor pre prijatie o 572 žiakov viac do technických odborov. Podporuje budovanie centier odborného vzdelávania a prípravy a iniciuje podpisy memoránd o spolupráci stredných odborných škôl s významnými zamestnávateľmi v kraji.“
Škola verzus prax
Spoluprácu so zriaďovateľom, mestom Považská Bystrica a so zamestnávateľmi vyzdvihol aj riaditeľ školy Tibor Macháč, ktorý skonštatoval, že spolupráca s podnikmi je z hľadiska získavania odbornosti pre SPŠ a jej študentov rozhodujúca a ťažisková. „Ak chceme naďalej vzdelávať technickú inteligenciu a pripravovať do praxe odborníkov, bez pomoci firiem sa už dnes nezaobídeme,“ skonštatoval.
Škola – štart ku kariére
Svojej škole prišli zablahoželať aj bývalí absolventi, ktorí pôsobia na rôznych riadiacich postoch v rámci Slovenska. Na roky štúdia veľmi rád spomína aj Štefan Blaško, ktorý celý svoj profesijný život zasvätil strojárstvu. Stal sa zakladateľom a generálnym riaditeľom jednej z najúspešnejších strojárskych firiem PSL, a.s. „Priemyslovka vždy stála pri rozvoji mesta. Strojárska výroba by nerástla bez dobre pripravených ľudí, ktorých vychovala. Inak tomu nie je ani dnes. Bohužiaľ, súčasný školský systém na Slovensku nie je priaznivo nastavený a nepraje školám tohto typu. V praxi potom pociťujeme nedostatok kvalitne pripravených absolventov, čo je na veľkú škodu zamestnávateľov,“ poukázal.
Prevzali ocenenia
Výročie vzniku priemyselnej školy si okrem kultúrneho programu pripomenuli aj odovzdaním ocenení tým, ktorí sú s jej fungovaním neodmysliteľne spätí. Ocenených bolo 11 pedagógov, z toho bývalí riaditelia, súčasný riaditeľ i ďalší zamestnanci školy, ktorí výbornou riadiacou alebo pedagogickou prácou prispeli k rozvoju školy.