Jaričku vám nesieme
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Súbory Mestského folklórneho štúdia a detský folklórny súbor Dúbravček sa predstavia 29. marca o 15. h v kine Mier v programe Jaričku vám nesieme.
Výtvarné spektrum
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Diela účastníkov regionálnej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby si môžete pozrieť do 10. apríla vo vestibule kina Mier.
Za svetlom
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výstava fotografií Ľubora Sopóciho Za svetlom je pre verejnosť otvorená do 17. apríla v kine Mier.
Výstava obrazov
POVAŽSKÁ BYSTRICA. V MG art galérii si do 5. apríla môžete pozrieť výstavu obrazov maliara Vladislava Zabela.
Zbaľ sa a poď
POVAŽSKÁ BYSTRICA. V rámci cestovateľských prednášok sa tentoraz môžete vybrať s Erikou Kružliakovou po jedinečných miestach Malej Fatry. Podujatie Zbaľ sa a poď sa uskutoční 27. marca o 18. h vo výstavnej miestnosti Vlastivedného múzea (budova SPŠ, 2. poschodie, vchod zboku).
Prehliadka ZPOZ
PÚCHOV. Regionálna prehliadka zborov pre občianske záležitosti pod názvom Keď láska dáva životu zmysel bude 24. marca o 14.30 h v obradnej sieni Župného domu.
Besedy so spisovateľkami
PÚCHOV. Pri príležitosti mesiaca knihy pripravil klub žien besedu so začínajúcou púchovskou autorkou Máriou Kvasnicovou. Debatovať s ňou môžete 24. marca o 16. h v kinosále.
So spisovateľkou Petrou Nagyovou – Džerengovou môžete diskutovať 26. marca o 17. h v kinosále počas Literárnej čítačky.
Expedičná kamera
PÚCHOV. Filmový festival prinesie poriadnu dávku dobrodružstva, objavovania, adrenalínu a napätia. Na najlepšie outdoorové filmy sa môžete tešiť 25. marca od 17.30 h v kinosále domu kultúry.
Veľkonočné tradície
ILAVA. Podujatie zamerané na blížiace sa sviatky jari sa uskutoční 25. marca od 10. do 17. h v dome kultúry. Okrem trhov remesiel sú pripravené aj tvorivé dielne. Kultúrny program, v ktorom sa predstavia DFS Laštek a Vretienko z Ilavy, DFS Kolíska z Dubnice nad Váhom a FsK Limbora z Prečína, začína o 16. h.
Jubilejná výstava
DUBNICA NAD VÁHOM. Diela významného dubnického výtvarníka Jozefa Kurjaka si môžete pozrieť do 31. marca vo výstavnej miestnosti MsDK. Výstava sa koná pri príležitosti nedožitých 80. narodenín výtvarníka.
Chovateľská výstava
ILAVA. Poľovnícke trofeje a fotografie si môžete pozrieť na chovateľskej výstave 29. marca od 10. do 13. h v sále domu kultúry.
Výstavy v múzeu
DUBNICA NAD VÁHOM. Vo výstavných priestoroch múzea si návštevníci môžu pozrieť výstavy, a to Secesnú krásu v hline, ktorú tvorí kremnická kamenina zo súkromnej zbierky rod. Randusovej. Zaujme aj pohľad na dobové hodiny, ktoré sú súčasťou výstavy Príbeh času.
Veľkonočné podujatie
NOVÁ DUBNICA. Veľkonočný veľtrh a tvorivé dielne sa v kine Panorex budú konať 28. marca od 14. do 17. h. Pripravené je aj prekvapenie pre deti f podobe divadla.
Krása šperku
NOVÁ DUBNICA. Unikátnu kolektívnu výstavu šperkov tvorcov z okolia Novej Dubnice si môžete pozrieť do konca marca v Historickej izbe mesta.
Výstava motocyklov
BOHUNICE. Považské strojárne preslávila najmä výroba motocyklov. Priblíži vám ju výstava historických motocyklov – od počiatkov až po zlatú éru, ktorá je v Múzeu regiónu Bielych Karpát v zrekonštruovanom kaštieli Bohunice (okres Ilava). Pre verejnosť je múzeum otvorené v stredu až piatok od 8. do 16. h, každú párnu nedeľu od 13. do 18. h.
Výstava figurín
BOHUNICE. V kaštieli si do konca marca môžete pozrieť výstavu figurín životnej veľkosti najznámejších osobností z územia.
Autori sa opäť môžu zapojiť do literárnej súťaže
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Celoslovenskú literárnu súťaž už po trinásty raz vyhlasuje Základná škola Dominika Tatarku Plevník-Drienové a obec Plevník-Drienové. Ako povedala Ľuba Bašová z Považského osvetového strediska, ktoré je spoluusporiadateľom súťaže, ich cieľom je motivovať deti, mládež a dospelých vo vzťahu k literatúre. Zároveň im chcú umožniť verejnú prezentáciu a konfrontáciu ich tvorby.
Do súťaže sa môžu zapojiť autori od trinástich rokov, ktorí doposiaľ nepublikovali. Súťažiaci sú rozdelení do dvoch kategórií. „V prvej sú žiaci 7. a 9. ročníka základných škôl a 3. až 5. ročníka osemročných gymnázií. Téma ich prózy je voľná, nerozhoduje ani žáner. Jedinou konkrétnou podmienkou je rozsah, a to maximálne dve strany formátu A4,“ vysvetlila Bašová.
Do druhej kategórie sú zaradení študenti stredných škôl, 6. – 8. ročníka osemročných gymnázií a dospelí. „Téma je opäť voľná, určený je žáner, a to novela, poviedka či fejtón. Rozsah práce je maximálne štyri strany formátu A4,“ spresnila podmienky v tejto kategórii.
Termín uzávierky súťaže je do 30. apríla. Autori môžu svoje práce poslať poštou na adresu základnej školy alebo e-mailom zsplevnik@centrum.sk. Vyhodnotenie súťaže bude 22. mája.
Vansovej Lomnička
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Regionálne kolo súťaže sa bude konať 1. apríla o 10. hodine v klubovni Považského osvetového strediska (budova SPŠ – vchod zboku). „Podmienkou účasti je doručenie záväznej prihlášky najneskôr do 20. marca do Považského osvetového strediska poštou, osobne alebo mailom na adresu pospb@pospb.sk,“ upozornila riaditeľka Považského osvetového strediska Daniela Čižmárová, ktoré je jedným z organizátorov.
Podmienkou účasti v súťaži je ovládanie textu naspamäť v rozsahu 3 až 6 minút. Súťažiaci budú rozdelení do troch kategórií podľa veku bez ohľadu na to, či si vyberú poéziu alebo prózu, a to od 16 do 25 rokov, od 25 do 40 rokov, nad 40 rokov veku. Víťazi postúpia do krajského kola, ktoré bude 8. apríla vo Verejnej knižnici M. Rešetku v Trenčíne, celoslovenská súťaž sa uskutoční 24. až 25. apríla.
Knižnica vyhlásila súťaž Dary reči
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do súťaže sa môžu zapojiť všetci, ktorí radi píšu, literárne tvoria a chcú svoje práce prezentovať aj na verejnosti. Je určená pre žiakov, študentov i dospelých, ktorí žijú a študujú v našom regióne. „Téma literárnych prác je už tradične ľubovoľná, ale vyhlasujeme aj osobitnú tému „Nadčasový Ľudovít Štúr“, ktorou si pripomíname 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra. Súťažiaci v nej majú príležitosť zrealizovať svoje predstavy, vedomosti, ale i fantáziu o velikánovi slovenských národných dejín,“ informovala Antónia Šaradinová z Považskej knižnice.
Autori môžu do súťaže poslať svoju doposiaľ nepublikovanú poéziu a tvorbu, maximálne v trojstranovom rozsahu a najviac dve práce z každého žánru do 10. mája. „Práce potrebné poslať trojmo na adresu Považská knižnica, Štúrova ul. 41/14, Považská Bystrica a taktiež elektronicky na beletria@kniznicapb.sk,“ doplnila informácie. Ešte dodala, že súťažiaci budú rozdelení do troch vekových kategórii – žiaci 5. až 9. ročníka ZŠ, študenti SŠ a v tretej sú vysokoškoláci a dospelí.