Pochovávať budú traja

O obradároch občianskych pohrebov rozhodovali v Púchove ešte v decembri. Vo februári tému otvorili znovu.

PÚCHOV. Koncom minulého roka na zastupiteľstve padli slová, aké náročné je nájsť človeka, ktorý by bol ochotný vykonávať obradára občianskych pohrebov. Teraz sa našiel niekto, kto by túto úlohu rád vykonával. Niektorí poslanci však nesúhlasili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z decembrového zasadania

Na ustanovujúcom zastupiteľstve sa rozhodlo o členoch zboru pre občianske záležitosti. Sobášiacimi, okrem nového primátora, ktorému táto funkcia prislúcha zo zákona, zostali poslanci Miroslav Kubičár, Hedviga Šulcová, Irena Kováčiková, Peter Bílik. Sobášiacim sa stal aj novozvolený poslanec Roman Hvizdák.

SkryťVypnúť reklamu

Na zasadaní zaznelo aj to, že čoraz náročnejšie je nájsť ľudí, ktorí by boli ochotní vykonávať obradárov občianskych pohrebov. „Je to vec s lupou hľadať človeka, ktorý by bol túto nevďačnú úlohu ochotný robiť,“ povedal vtedy poslanec Miroslav Kubičár. Poslankyňa Irena Kováčiková má s touto prácou už roky skúsenosti a vykonávať ju bude aj naďalej. Okrem nej je obradárom aj Jozef Jankura. „Nikto iný z poslancov neprejavil o túto funkciu záujem,“ dodal.

Ďalší obradár

Na februárovom zasadaní sa téme venovali opäť. O výkon tejto funkcie prejavil záujem František Macho. Nie všetci poslanci však s návrhom súhlasili. Proti vystúpila aj súčasná obradárka, poslankyňa Irena Kováčiková. „Občianske pohreby v Púchove majú určitý štandard, sme hodnotení v rámci Slovenska na vysokej úrovni. Túto funkciu vykonávame dvaja, ja a kolega Jozef Jankura. Vzhľadom na počet občianskych pohrebov, ktoré bývajú v meste, za posledných päť rokov je to v priemere dvadsaťdva pohrebov za rok, si myslím, že my dvaja na to stačíme,“ povedala Kováčiková. Dodala tiež to, že aj vzhľadom na zdravotný stav Františka Macha neodporúča poslancom hlasovať za návrh.

SkryťVypnúť reklamu

Boli aj za

Opačný názor mal poslanec Viliam Bršiak. „Ja by som naopak povedal, že pán Macho je skvelý rečník ešte aj v tomto veku, a pokiaľ si na to trúfa, nech to robí,“ povedal. Za bol aj poslanec Roman Hvizdák. „Je neustále spomínané, že nie je záujem túto prácu vykonávať. Keď sa ale niekto prihlási, tak by sme mu túto šancu mohli dať,“ povedal.

František Macho funkciu obradára vykonával dvanásť rokov a ako sám povedal, za túto dobu mu nebolo nič vyčítané. „O túto funkciu nie je veľký záujem. Môže sa stať, že niektorý z týchto obradárov ochorie, vrátane mňa, a mal by byť ešte človek, ktorý to bude môcť robiť,“ povedal Macho. Dodáva, že schopnosti na výkon tejto funkcie má.

Väčšina poslancov nakoniec vyjadrila súhlas s tým, aby funkciu obradára vykonával. V hlasovaní bolo jedenásť poslancov za, traja proti a traja sa zdržali. Občianske pohreby v Púchove majú tak na starosti traja obradári.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 229
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 259
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 081
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 129
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 791
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 241
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 510
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Dekan farnosti v Považskej Bystrici Pavol Mazúch.

Na cirkevné stavby sa nevzťahujú dotácie či eurofondy.


1
Skončili v sebe tri autá.

K nehode došlo v piatok ráno.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu