Včely chcú chovať aj na streche úradu

V meste Považská Bystrica chcú organizátori projektu Včely v meste umiestniť včelnice. Komisia odporučila ďalšiu etapu jeho realizácie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: JG)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. S realizáciou projektu Včely v meste začali mladí ľudia už minulý rok. Jednou z aktivít projektu Včely v meste je zapojenie sa do nadnárodného projektu, ktorý organizujú organizácie Greenpeace a Živica.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od súťaže, prednášok a včelárskej školy chcú prejsť tento rok organizátori aj k umiestňovaniu včelníc v meste. Projekt prezentovali v komisii dopravy, životného prostredia a odpadového hospodárstva.

Problémy s úbytkami a pomoc

O pokračovaní projektu informoval členov komisie na jej zasadnutí minulý týždeň líder projektu Slavomír Turčáni ml. V úvode upozornil, aká dôležitá je existencia včiel pre život človeka. „Bez včiel by vyhynulo 20-tisíc druhov rastlín, lebo by ich nemalo čo opeľovať. Iné druhy hmyzu to nedokážu. Včely opeľujú až 86 percent rastlinných druhov na Zemi, čo je veľké množstvo a bez nich by nastal obrovský problém v rámci ekosystému,“ pripomenul Turčáni ml.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že obrovské problémy s úbytkom včiel majú v Ázii a snažia sa ho umelo vyriešiť. „Bohužiaľ, neúspešne,“ skonštatoval s tým, že situácia začína byť nepriaznivá aj na Slovensku.

„Včely potrebujú pomoc človeka. Nikto zatiaľ neprišiel s patentom, ako tieto živočíchy efektívne nahradiť a od ich existencie závisí produkcia veľkého množstva potravín,“ vysvetlil Turčáni ml. Včelstvá decimuje podľa neho tiež systém moderného poľnohospodárstva zameraného na monokultúrne pestovanie geneticky modifikovaných druhov, agrochemikálie a iné veci. Pre záchranu včiel prišli preto s projektom aj mladí ľudia zo združenia Mladí pre Považskú.

Štyri piliere projektu

Projekt Včely v meste je postavený na štyroch pilieroch – na včelárskej škole, ktorá beží od minulého roku a vedie ju inžinier Čerňanský, kvalifikovaný lektor zo Slovenského zväzu včelárov. Navštevuje ju 15 ľudí a bude ukončená záverečnými skúškami. Kto ich úspešne zvládne, skončí vzdelanie odborným výučným listom.

SkryťVypnúť reklamu

Praktickou časťou je realizácia mestských včelníc. „Vo viacerých mestách v Európe, aj ostatných častiach sveta, sú mestské včelnice bežnou vecou. Včely nájdeme aj v Bratislave – v záhradách alebo v mestských lesoch, poznáme tu dokonca aj jedného balkónového včelára. Mestské úle boli umiestnené v lete 2014 na streche Starej tržnice v Bratislave, či v záhrade Vodárenského múzea a ľudia nijako nepocítili, že sa tam úle nachádzajú. Chovajú ich už aj v Národnom lesníckom centre vo Zvolene,“ uviedol príklady Turčáni. O úle sa starajú vyškolení pracovníci a dobrovoľníci. Švajčiarsky partner projektu – organizácia Urban AgricultureNetzBasel – chová včelstvá priamo uprostred mesta Bazilej.

Tri včelnice

Od členov komisie chceli realizátori projektu vedieť, či súhlasia s ich zámerom a otvorili diskusiu o možnostiach umiestenia troch včelníc. Prvú chcú na mestskom úrade, na streche budovy, druhú na voľnej ploche pri doliečovacom centre za Tescom a tretia by bola na periférii mesta. Ešte nemajú vybranú lokalitu. Na periférii by išlo o väčšiu školskú včelnicu. Prvé dve by boli menšie, prezentačné.

SkryťVypnúť reklamu

Využiť chcú nové technológie, takzvané termosolárne úle, čo je dosť finančne nákladná technológia. „Preto sa snažíme umiestniť tieto úle na miestach, kde by sa k nim nedostali vandali. V prezentačných včelniciach budú maximálne tri úle a tento rok v priebehu mája až júna by sme chceli začať na mestskom úrade. V školskej včelnici by sme chceli mať desať úľov,“ informoval Turčáni.

Skúsenosti z iných miest

Mestské včelnice vo svete fungujú vo viacerých veľkých mestách, kde je veľká koncentrácia obyvateľov, a nie sú problémy. Napríklad aj v neďalekej Viedni.

To, čo by chceli realizovať mladí ľudia v Považskej Bystrici, je oveľa menšie. „Funguje to napríklad aj tak, že priestor dá k dispozícii nejaká reštaurácia alebo podnik, a oni potom majú od nich exkluzívne med. Ruka v ruke s chovom včiel prebieha v týchto mestách aj aktivita zazelenania striech, čo pomáha životnému prostrediu rovnako ako včely,“ vysvetlil Turčáni.

Bezpečnosť

Líder projektu sa dotkol na komisii aj otázky bezpečnosti. „Každý sa bojí včiel hlavne pre bodnutie. Či včela bodne, závisí najmä od toho, ako sa človek správa v ich prítomnosti. Včely majú však veľmi zlú reputáciu pre iný hmyz. Napríklad pre osy, ktoré idú ľuďom do jedla, nápojov a podobne. Toto včela nerobí,“ vysvetlil s ubezpečením, že ľudia existenciu úľov na úrade nepocítia.

V každej včelnici však bude podľa Turčániho lekárnička, kde budú aj prostriedky proti alergickej reakcii. „Včelnice budú umiestnené v bezpečnej vzdialenosti od miesta, kde sa pohybujú ľudia. Miesta budú označené a budú na nich aj informačné tabule, ktoré budú informovať, že ide o projekt Včely v meste. Na tabuliach dáme ľuďom aj návod, ako sa majú správať,“ vysvetlil Turčáni. Dodal, že včely budú chovať špeciálnou metódou LBV, pri ktorej sa neroja a majú lepšie podmienky na život oproti bežným chovným metódam. „Na takýto druh chovu sú včely aj špeciálne vyšľachtené,“ doplnil.

Pripomienky v komisii

Člen komisie Pavel Petrík podporil aktivitu mladých ľudí a povedal, že z pohľadu ochrany životného prostredia je projekt veľkým prínosom. Rozvinula sa však aj debata o bezpečnosti a prípadoch útočenia včiel, ktoré sa chovajú v zastavanom území. Realizátori majú v pláne chovať poddruhy včely kraňskej. „Druhy, ktoré budeme chovať my, sú špeciálne šľachtené a správajú sa inak,“ povedal Július Krčmárik.

V komisii sú aj členovia, ktorí sú včelári a zaujímali sa bližšie o spôsob chovu, pri ktorom sa dá predísť rojeniu.

Predseda komisie Ľubomír Kubovič sa stotožnil s názorom, že ide o zaujímavý projekt, ktorý je pre ľudí prínosom. Navrhol však aj zmenu v súvislosti so zámerom. „Ide o pilotný projekt, ktorý by sa mal začať realizovať niekde na okraji mesta. To do doby, pokiaľ sa ľudia s projektom viac zžijú a bude aj viac spropagovaný,“ uviedol Kubovič. V komisii však odznelo, že vzhľadom k umiestneniu a náletovej výške ľudia vôbec nepocítia, že sa nejaké včely na streche chovajú.

Padli tiež pripomienky v súvislosti s možnosťou vetrania na úrade. S tým by tiež nemal byť podľa reakcií v komisii problém.

Komisia sa so zámerom nakoniec stotožnila s odporúčaním, že pri osádzaní úľov musia byť splnené všetky zákonom stanovené podmienky.

Projekt zameraný na včely

Projekt Včely v meste rozbehli v Považskej Bystrici mladí ľudia už minulý rok. Okrem rôznych prednášok s odborníkmi zorganizovali súťaž Dáme včelám obraz a text. „Chceli sme podporiť kreativitu žiakov základných i stredných škôl a zároveň ich oboznámiť s problematikou a životom včiel,“ informoval Slavomír Turčáni. Dodal, že cieľom bolo doviesť ich k poznaniu, že bez včiel sa naša príroda nezaobíde. Autorkou súťaže realizovanej v rámci národného projektu KomPrax bola Adriana Štefinová. Súťaž bola rozdelená do troch častí. Prvou bola literárno-slohová práca, v ktorej chceli od starších žiakov základných škôl alebo študentov stredných škôl, aby sa zamysleli nad potrebou včiel v živote, aké problémy ich momentálne sužujú. V druhej časti sa žiaci základných škôl svojimi výtvarnými návrhmi podieľali na tvorbe loga pre komunitu v Považskej Bystrici.

Tvorivá časť bola určená pre najnižšie ročníky základných škôl. Cieľom bolo vyrobiť čo najviac včeličiek, ktoré použijú organizátori projektu Včely v meste pri propagácii.

(DP)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 373
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 588
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 563
  4. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 250
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 903
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 793
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 354
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 746
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.7.1925)
  2. Tomáš Hrubý: Saturn je bližšie, než sa zdá
  3. František Kukura: Politické metafory národa: 1989 – 2025
  4. Janka Bittó Cigániková: Klamstvá o interrupciách. Naleteli ste aj vy?
  5. Milan Removčík: Poludnica
  6. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma!
  7. Jozef Huljak: Partneri alebo rivali? EÚ a Čínu čaká dôležitý samit.
  8. Vladimír Krátky: Fico sa stal prvýkrát predsedom vlády 4. júla 2006
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 320
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 211
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 475
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 7 727
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 215
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 328
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 800
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 373
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V lete dozrievajú sny – aj tie o krásnom bývaní. S Decodom meníme každý kút vášho domova na miesto, kde sa cítite naozaj doma.


Liptov opäť ožije burácaním motorov a špičkovou leteckou show!


Potok v mestskej časti Prejta.

Dôvodom je jeho nízka hladina.


TASR
ilustračné foto

Do top zostavy VI. ligy Sever sa dostali hráči zo siedmich klubov.


a 1 ďalší
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.7.1925)
  2. Tomáš Hrubý: Saturn je bližšie, než sa zdá
  3. František Kukura: Politické metafory národa: 1989 – 2025
  4. Janka Bittó Cigániková: Klamstvá o interrupciách. Naleteli ste aj vy?
  5. Milan Removčík: Poludnica
  6. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma!
  7. Jozef Huljak: Partneri alebo rivali? EÚ a Čínu čaká dôležitý samit.
  8. Vladimír Krátky: Fico sa stal prvýkrát predsedom vlády 4. júla 2006
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 320
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 211
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 475
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 7 727
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 215
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 328
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 800
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 373
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu