Vajíčka v Domaniži píšu

Ak ste dostali v Domaniži počas sviatkov vajíčko zdobené ich tradičnou technikou, nie je maľované.

Terézia Kulichová pri zdobení (vľavo) spolu s babkou.Terézia Kulichová pri zdobení (vľavo) spolu s babkou. (Zdroj: DP)

DOMANIŽA. Na Slovensku sa rozdávajú šikovným šibačom zdobené vajíčka. Väčšinou sa maľujú, ale v Domaniži ich píšu. Ide o starodávnu techniku batikovania.

Vychýrenou krasličiarkou bola Štefánia Dudáková. Tradícia písania prešla postupne ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokračovateľka tradície

Tradičnú techniku domanižského zdobenia si mohli pozrieť aj ľudia v Považskej Bystrici. Bolo to vďaka veľkonočnej akcii, ktorú zorganizovalo počas troch dní Považské osvetové stredisko. „Som tu s babkou, teda dcérou Štefánie Dudákovej,“ prezradila mladučká, dvadsaťdvaročná Terézia Kulichová, vnučka pani Štefánie. Pokračuje v rodinnej tradícii. Intenzívnejšie sa venuje zdobeniu kraslíc asi tri roky. „Videla som to však odmalička. Kraslice robila babka aj mamina. Samozrejme, skúšala som už ako malá, ale to bolo iné,“ usmieva sa mladá žena.

SkryťVypnúť reklamu

Práca sa dá veľmi rýchlo pokaziť. Najťažšie je pri domanižskej technike vraj čistenie na konci. „Až potom uvidíte, či vám všetko vyšlo alebo nie. Radosť z dobrého výsledku o to väčšia,“ dodáva. Technika je vhodná len pre trpezlivé deti. Aj Terézia hovorí, že trvalo dlhšie, kým jej prišla na chuť. Keď bola menšia, boli vraj určite aj plače a jedovanie sa, že niečo nevyšlo. „Vtedy som si však často čmárala kadečo, teraz je to už iné. Snažím sa dodržiavať vzory, tradíciu,“ dodáva.

Poputuje ďalej

Prababku si pamätá mladá krasličiarka tak do troch rokov. Má ju síce v spomienkach, ale učili ju babka a mama.

Spomienky na prípravu dedinských sviatkov sú vraj krásne. Veľkú noc bez maľovania kraslíc si nevie predstaviť. „Máme to v rodine. Ja síce ešte deti nemám, ale sestra áno a plánuje ich k tomu viesť. Inak to nebude ani u nás,“ usmieva sa Terézia.

SkryťVypnúť reklamu

Kupuje len biele, vyfukuje celá rodina

Dcéra Štefánie Dudákovej pani Jurana Kulichová hovorí, že jej mamička zdobila kraslice dlho pre ústredie umeleckej ľudovej tvorivosti a učila aj deti v domanižskej škole. Naučila to, samozrejme, aj dcéru. „Bola som šesť rokov v Čechách, tak som sa o zdobenie nezaujímala a je to asi druhý rok, čo sme začali s vnučku písac znova. Lebo u nás sa povie písac, nie maľovať. Vlani sme porobili len pre svoju potrebu,“ hovorí pani Jurana a hneď aj vysvetľuje, že problémy sú so surovinou. „Musia byc len biele vajíčka. Iné tak nevyniknú. Ja si preto vajcia kupúvam stále od jedných a tých istých ľudí. Oni aj tie kurky majú biele. Všeckým dzeckám ich dávam a musia ich vyfukovať,“ hovorí pani s tým, že pozháňať biele vajíčka, je problém. Dodáva, že akurát, keď treba deliť žĺtok od bielka, tak vyfukovať nemôžu. Tento rok ich vraj napísala už 160. „Len už mi ruky neslúžia ako kedysi,“ posťažovala sa. V rodine má však nasledovníkov, tak sa tradícia odovzdáva ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

„Písala“ už šestnásťročná

A ako sa k zdobeniu dostala Štefánia Dudáková? „Moja mamička pochádzala z Domaniže a chodila za cetku Frolišku dávať si písac vajíčka, ako všetky dievky. A tak to začalo,“ spomína si pani Jurana Kulichová. Chodievala tam už ako dvanásťročná a bol to vlastne susedný dvor s rodinou, kde si nakoniec našla muža. Mladá Štefánia bola šikovná. Rýchlo sa naučila vajíčka písať a už ako šestnásťročná nerobila kraslice len sebe, ale aj ostatným dievčatám. „Bolo to však ťažšie ako teraz,“ hovorí pani Jurana. Nebolo vraj všelijakých farieb. Vo vode preto varili krasličiarky rôzne kôry, cibuľové šupky a kadečo iné. Takže si musela nazbierať aj suroviny na farbenie. Napriek tomu, že dnes je všetko jednoduchšie, písanie kraslíc chce veľkú trpezlivosť. „Nie každý pri tom vydrží. Je pri tom aj neporiadok, pokiaľ si farby rozrobíte,“ hovorí teta a dodáva, že ona už asi končí. Hneď však skonštatuje, že keď prídu vnučky za ňou do Domaniže a budú chcieť písať, pomôže im. U nej je vraj miesta dosť a robí sa to lepšie.

Akciu venovanú pamiatke majsterke ľudového remesla Štefánii Dudákovej zorganizovali aj v domanižskej základnej škole. Okrem ukážky zdobenia vajíčok nechýbali ani iné remeslá a kultúrny program žiakov, detí z materskej školy i folklórneho súboru Bystričan.

Domanižská technika zdobenia

Terézia Kulichová prezradila niečo aj o tradičnej technike. „Začíname čistým vajíčkom, ktoré musí byť biele. Zatriem si voskom čiarky, ktoré chcem, aby zostali biele. Potom dám vajíčko do farby a zatriem si zase voskom ďalšie vzory. Potom dáme vajíčko do tmavšej farby a postupujeme stále ďalej. Najtmavšia farba ide nakoniec. Na záver vajíčko očistíme,“ vysvetlila. Vosk sa nanáša pomocou špeciálnej pomôcky, pisárky. Aj zdobeniu sa hovorí písanie a nie zdobenie. Základnú paletu farieb na domanižské kraslice tvoria žltá, oranžová, červená, fialová, modrá, zelená a hnedá. Tradičné sú aj vzory.

Krasličiarka Soňa Belokostolská, ktorú tiež pani Dudáková učila, hovorí, že jej učarovala adresnosť pri zdobení. „Keď povedalo dievča pani Dudákovej, aby jej napísala srdiečko, vedela presne, čo bude robiť. Aj ja sa to snažím robiť práve takto,“ hovorí Belokostolská. Ak sa na vajíčku objavia napríklad slzičky vo vzore, ide o vzor „zabudnutá“. Slzy totiž údajne patria dievčaťu, na ktoré sa zabudlo. Známy je aj vzor „koscelačky“, „čečinka“ či „hrable“. Všetko má svoju symboliku.

DP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 701
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 627
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 415
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 933
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 635
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 276
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 528
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Kraslice so vzormi z Domaniže.

Učila ju majsterka z Domaniže.


Šofér jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ďalšieho podguráženého vodiča chytili v Považskej Bystrici.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu