PREČÍN. V Prečíne si vraj ľudia dobre žijú. Podľa folkloristov aj preto, že vynášajú vždy na jar Morenu a ešte nikdy nebola voda v rieke taká malá, aby uviazla na plytčine a neodplávala. Ani deťom sa ju, našťastie, nedarí vyloviť.
Skončila vo vode
Príchod jari si v Prečíne vždy poistia. Aj tento rok sa o to postarali členovia folklórneho súboru Limbora. Morene, ktorú nakoniec upálili a z mosta v Skotni hodili do vody, pripravili aj sprievod dedinou. Zaspievali zopár pesničiek, zahrali, zarecitovali. Ponúkali ju aj v domoch za ženu, záujem však nebol. A tak skončila v Domanižanke.
„Zaslúžila si to, lebo už nech je preč zima a príde jar a leto,“ povedala Erika Bírošíková, ktorá spolu s ostatnými deťmi utekala popri rieke s plávajúcou Morenou.
Prezradila ešte, že sa teší na malé sliepočky u babky. „My už doma nechováme, ale babka áno. Chodím sa na ne pozrieť do Udiče,“ povedala Erika. Utekala pomalšie ako iné deti.
Musela dávať pozor, lebo vo vrecúšku si niesla schovaného posla jari, malú prvosienku, ktorú vykopala pri potoku. „Zasadím si ju doma. Je veľmi pekná. Hádam mi tam bude rásť.“
Chceli jej pomôcť
Morenu chceli niektoré deti aj zachrániť. „Aj by som ju vytiahol, ale nám uplávala,“ povedal bežiac o dušu malý Branko. Pomáhalo mu ešte jedno dievčatko. Adelka Škultétyová je však presvedčená, že by neurobili dobre. „Neodišla by potom zima a boli by choroby,“ poznamenala. Vraj to nechce, ani keby nemusela chodiť do školy, keby bola chorá.
Anabela Michálková tak trochu Morenu aj poľutovala, že ju aj povyzliekali a ešte z niečoho jej bolo smutno. „Keď plávala po vode dlhšie, nemala už ani žiadnu tvár.“
Žarty, žarty, ale kto by chcel v dome smrť?
V deťoch zanechá vykonávanie tohto zvyku vždy hlboký dojem. Členovia súboru si zase zažartujú. „Za ženu tú našu krásavicu, s ktorou sme išli po dedine, nikto nechcel. Snažili sme sa ju ešte privydať do nejakého domu, ale smola. Tak skončila vo vode,“ povedal Michal Chúpek. Vraj jej pri plávaní dolu potokom krásne oči svietili. Dievčatá však poznamenali, že sa predsa len niekto mohol podujať. Možno by sa mu to vyplatilo. „Mala čierne rukávce, tak to bola vdova a možno bohatá,“ zdôvodnila Erika Paulovičová.
Anna Gažová, Diana Miškechová a Valéria Mamisová zase pospomínali všetky možné pesničky, aké vyspevovali nešťastnici pri pochôdzke dedinou. Majú aj jednu špeciálnu veršovanku, ktorou Morenu ponúkajú na vydaj. Avšak hovoria o nej ako o babe zlej, tak nečudo, že ju zatiaľ ani jeden rok nikto nezachránil. Veď čo tam po nej, keď je taká potvora.
Poistka a dobrý život v Prečíne
Všetko vysvetlil na záver vedúci súboru Radoslav Orávik. „Morena bola stará slovanská bohyňa smrti. Tým, že sa vyniesla, ľudia sa mali zbaviť choroby, smrti, zla, ktoré by bolo medzi nimi,“ vysvetlil. Tak ktože by ju už chcel, aby si doviedol do chalupy smrť a zlobu. Ich zaručený odchod si folkloristi poisťujú. „Morena sa upaľuje aj topí. Dvoma spôsobmi zabitia sa potvrdzuje, že zlo z dediny odíde,“ dodáva Orávik.
Na to, aby Morena naozaj odplávala, treba aj veľkú vodu. Teraz však tok veľmi silný nebol. Znamením čoho by bolo, keby sa baba zlá zastavila na nejakej plytčine a neodišla by spoľahlivo preč? „No, to veru neviem. Zatiaľ sa to nikdy nestalo, a tak si v Prečíne dobre žijeme,“ dodal žartovne Orávik.